Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земята е безценното богатство на село Кладоруб

Снимка: Пламен Генчев
Кладоруб е малко село в община Димово, което има вековна история. Старото му име е било Кладово. Селото е построено върху римска крепост. Все още хората при оран вадят монети и други антики, а според археолози селището е по-старо дори от историческия град Рациария във Видинско, съществувал по време на Римската империя. От някогашната му слава вече няма и помен. От 350 души, останалите тук са 29, а най-младите местни жители са на по 65 години. Това разказа при посещението ми в кметството кметският наместник Лазар Василев: Снимка

"Въпреки че селото ни е на кръстопът, нямаме проблем с кражбите. Тук живеят стари хора, раздават им пенсиите на място. Нямаме си магазин, но идва кола два-три пъти месечно, за разносна търговия. Два пъти в месеца ни навестява и доктор- това е сега животът на Кладоруб. Имам четирима сина, които много обичат това село, макар че живеят в София. Значи, че ще го има това село. През него минават пътищата за Белоградчик, за "Магурата" пак оттук минават. Имаме гори, две реки- за мен това е божествено място"
- обясни кметският наместник.  
Къща за гости в село КладорубТой е оптимист, че някой ден младите ще оценят какво богатство се крие в родното им място, и ще се върнат при корените си. Надява се и проучванията на археолозите при римската крепост да продължат, за да разкрият богатствата на региона.

"Имаше един археологически екип преди две години, правиха разкопки на римската крепост. Откриха 134-метрова крепостна стена. Но оттогава до сега няма интерес към това селище. Тази стара крепост е била един от бастионите по пътя на коприната. Говори се, че е било медицински легион. Факт е, че иманярите откриват множество гробове. Погребаните са положени не както ние погребваме близките си- християните. Вадят се монети от първи век, антични неща. Археолозите дори смятат, че тук селището е било и преди Рациария. Откриват оловни тръби, които са били водопроводът тогава. Хората са живели до 45 години, тровели са се от тях. Все още се откриват предмети от онова време."

Снимка
Преди време иманярите често посещавали Кладоруб, но сега разкопките им понамалели. Мястото е копано с булдозери, като лунен пейзаж е, недоумява кметът. Сам любител на античните предмети, които носят историята на родното му място, Лазар Василев се заел да изкупува намерените антики. В двора на една от четирите му къщи му има богата колекция от всякакви вещи- стомни, дървени сечива и предмети от всякакъв род.  Бивш военен, свикнал с реда и дисциплината, кметският наместник мечтае да превърне родното си село в подредено и красиво място, в което хората да идват често. Но казва, че за да се развие успешен туризъм, трябва първо да се научим как.

"Не може след 18 часа в Белоградчик например нито една от атракциите да не работи, няма изградена инфраструктура. И тук в селото, при къщите за гости никой вече и не пита. Вървеше само когато беше кампанията за популяризиране на скалите. Исках Кладоруб да стане туристическа атракция, да идват хора, да е хубаво. Защото, земята е всичко, най-безценното богатство..."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29