Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се прави във Видин по проекта за водния цикъл?

Притесняват ли ремонтите нашите съграждани

Снимка: Радио ВИДИН

Разкопани улици и временно спиране на водата създават неудобства за видинчани. Така ще е до октомври, когато по договор трябва да завърши работата по проекта за водния цикъл на града. За сметка на това, когато неудобствата приключат, ще пием по-чиста вода, а разходът за доставка ще е по-малък. Инвестицията е най-голямата за Община Видин за последните години и е на стойност 75 милиона лева.

Работата по водния цикъл започна през декември миналата година, а от тази седмица се изгражда и пречиствателна станция за отпадъчни води, която е част от проекта. Какво се прави по водния цикъл на Видин обясни кметът Герго Гергов:
 
"Ще бъде извършена рехабилитация на водопровод по 40 улици на град Видин, с обща дължина 13 хиляди 648 метра, както и на сградните водопроводни отклонения, с дължина 5 046 метра. Ще се направи разширяване и реконструкция на канализационната мрежа на града, обхващаща 46 улици, с обща дължина 16 хиляди 501 метра, нов колектор, както и рехабилитация на канални помпени станции 1 и 5. Материалите, от които са изработени отделните елемнти на канализационната мрежа, ще способстват за инфилтрация на подпочвените води. Ще подобрят водопроводимостта, ще намалят отлаганията в тръбите. Канализацията е уникална по своя вид и род, тъй като град Видин е в относителна равнина, с малки наклони, изпълнението на канализацията е изключително важно и тези яйцевидни профили на практика позволяват без да има отлагане и задръстване на канализацията, тя да се използва дълги години."


Потърсихме мнения на видинчани дали приемат създадената организация за движение по време на строителството, както и дали са притеснени от ремонтите и временното спиране на водата. Оказа се, че не толкова ремонтът, колкото въпросът дали сроковете ще бъдат спазени, притеснява хората. Мненията записа Красимир Каменов.

"Доста са разкопани улиците и много трудно се върви"- коментира Пенка Николова.

"И да ме притеснява, просто трябва да се направи. Не може без ремонти"- е мнението на Иван Тодоров.

"Заради ремонтите, някои улици са по-натоварени и трудно се пресича"- каза Паолина Витанова.

"Голям проблем ще бъде, ако не успеят да възстановят това, което са разкопали"- отбеляза Мими Въткова.

Информация за улиците, по които се работи, както и в кои райони спира водоснабдяването, е поместена на сайта на видинското дружество "Водоснабдяване и канализация". Заради неудобствата докато трае строителството, кметът Герго Гергов се извини на съгражданите си.

Снимка"Искам да се извиня на гражданите на Видин, които сега търпят неудобства заради строителните работи"- каза кметът Герго Гергов, като отбеляза, че само след няколко месеца усилията ще дадат резултат.

Причина за неудобствата са кратките срокове за изпълнение, обясни инженерът по проекта Златка Борисова:
 
"Този голям дискомфорт, който изпитват гражданите, идва от краткия срок за изпълнение на проекта. Той ни е наложен от възложителя и от главния финансиращ орган."

Информация за участъците, по които ще се извършват изкопни дейности, ще се обявява предваритално. Няма да има улици, които в началото на работния ден са отворени за движение, а прибирайки се от работа, обитателите да установят, че вече са непроходими.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48