Срещнах се с кметския наместник Лидка Кирилова в кметството, някога било читалище. Разказа ми, че е тежко да се направи кой знае какво за селото с малкото средства, които им отпускат. Кметицата обаче е амбициозна, заела се да разчиства храсталаците около пътя с помощта на хората от програмите за заетост, разчистили и около паметниците на двамата партизани от Шипот. Имат и обещанието, че тази година ще асфалтират пътя.
"Имаме пет деца от малцинствата, три от които ходят на училище в Димово, две са на детска градина. Имаме и бременна, ще си имаме бебе през лятото, прираст ще имаме. Иначе останалите са възрастни хора, сами се оправят както могат. По-млади от 65 години нямаме, с изключение на трите ромски семейства, които се заселиха тук. Нямаме си магазин, но поне хляба ни карат всяка сутрин от Димово, после го раздаваме в кметството. Хубавата новина е, че пътят, по който ни идва хлябът всеки ден ще го ремонтират"- разказа кметският наместник. И допълни, че и провизии им карат от време на време с кола, като разносна търговия.
Трудно може човек да се бори с демографския срив, особено в малките села, които бавно опустяват. Кметският наместник на Шипот Лидка Кирилова прави всичко възможно да подобри облика на селото и живота на хората.
"По програма имам жена, на шест часа, другата ми е на четири часа към социалните- с тях работя. Викаме човек с резачка, купим му бензин, режем храсталаците, да се поизчисти малко. Всичко беше обрасло, поне главната улица разчистихме. Около паметниците на шипотските партизани също орязахме храстите. И гробището сега е почистено, няма трева"- похвали се Лидка Кирилова.
В бившeто читалище, в което сега е кметството, някога имали библиотека и салон с голяма сцена, прожектирали филми, кипяло живот.... Макар навсякъде да се виждат следите на разрухата, кметската наместничка се старае да осигури и място, където хората да се събират по празници, макар и рядко. Направили си салон с маси и столове, дори и телевизия си имат, нищо че декодер нямат. Но когато се наложи, от вкъщи носят.
Така тече животът в малките селца от Северозапада, докато ги има... А единственото, което си пожелават, е никой повече да не умира, колкото и тъжно да звучи това....
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..
Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..
Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч., учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..