Пълно с вода е мазето на 67 годишната Венета Лозанова:
"Плакала съм и за прасенцето, и за кученцето, и за кокошките... И за мазето. Пълно е с вода. Живи са животинките. Но трудът ми... От какво ще живея? Всичко е във вода... Храната за животинките, зимнината ми, всичко. Елате да видите!"
Погледнахме- всичко беше във вода. Малко след нашия екип в двора на Венета Лозанова пристигна група от "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин с обещанието да помогнат на възрастната жена да почисти мазето си.
Нищо обаче не може да се направи за съседите й, на които високите води са подкопали и съборили стопанска постройка. От къде е дошла тази стихия, питам кметския наместник на село Рупци Славчо Илиев:
"Тя е дошла само за около 2 часа, но силният приток е вдигнал нивото на метър и половина, два. Водата е прескочила по-ниския бряг и сега няма как да се върне. Само помпи ще помогнат. Голям обем вода! При по-слаб дъжд не сме имали проблем, но при този силен дъжд... Преди години е имало проект за дига и едната част е направена- достатъчно е висока и там няма никаква опасност. Трябва и другият бряг така да се направи. Но за 500 метра дига си трябват много пари..."
В същия район сериозно е повреден и мост, който свързва село Акациево със земеделските земи на селото. Съоръжението няма да може да бъде поправено без помощ от държавата, потвърждава думите на Славчо Илиев и кметът на Видин Герго Гергов:
"Ние вече сме подали информация за състоянието на това съоръжение към Комисията по бедствия и аварии. Най-големият проблем е, че основите на моста са метални, те са ерозирали и трябва да се вземат незабавни мерки, за да не се случи най-лошото. Затова за сега сме ограничили движението на тежкотоварни автомобили по него."
Вода все още има в дворовете и в мазетата на наводнените къщи в село Буковец. Пострадалите нямат застраховки на имуществото си и ще трябва да се справат с последствията от бедствието със собствени средства- стана ясно в разговорите ни с пострадалите.
Държавата трябва да се намеси- категорична е живеещата в Италия Емилия Петрова, която по случайност е била по време на стихията в родната си къща в Буковец:
"Да се отпуснат субсидии. Не се предприемат никакви мерки. Представяте ли си да не бях сега тук?... Да си дойда и да е мухъл и мизерия навсякъде.... Каналът като не е чистен, ето какво стана. Той съществува откакто съм се родила. През лятото е много плитък, но като не е чистен и дойде толкова вода, ето какво стана!"
Непочистваната с години растителност е една от причините каналът да прелее- убедена е и още една от пострадалите- Стоянка Иванова:"Двата часа онази нощ, те бяха фатални. Защото се изсипа проливен дъжд и нивото на канала се покачи. Видях, че ситуацията е сериозна, защото подобно нещо ни се случва за четвърти път през последните десетина години. Но този път беше най-страшно, защото водата беше най-висока. Лошо е и после, защото и да се оттече водата, нищо в дворовете на наводнените къщи не расте. Почвата е лоша. И това се повтаря вече няколко пъти- 2004, 2005, 2007 година... и сега! Не можем да сме спокойни! Не е чистено коритото. Как да мине тази вода?! Беше кошмарно. Спаси ни това, че наредиха чувалите с пясък. Не сме спокойни! Няма да ви казвам сега само като заоблачи по колко пъти тичаме до канала да гледаме нивото... Канал, в който през лятото водата е една педя, сега ни хвърля в ужас."
Какво може да върне спокойния сън на хората от Буковец, питам кмета Венцислав Кирилов:
"Проект за укрепване на бреговете на река Войнишка и изграждане на цялостна система за отводняване на селото- ние сме с особено географско разположение и трябва специална система за снежни, дъждовни, скатни и подпочвени води. Но за сега няма как това да се случи. По нашите сили е нещо много по-малко, но на фона на нищо е все пак решение. С пясъка от чувалите на временните диги ще се опитаме да укрепим най-проблемните участъци. Ще търсим съвети, материали и ще укрепваме с доброволен труд..."
И така, за сега съдбата на давещите се е в ръцете на самите давещи се... Чуйте ги в прикачения аудио файл.
Фоторепортер: Светослав Цветанов.
Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..
Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция. Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени. Премиерът отчете свършеното до този..
Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..
С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана? Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..
Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем. Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" . 18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..