Пълно с вода е мазето на 67 годишната Венета Лозанова:
"Плакала съм и за прасенцето, и за кученцето, и за кокошките... И за мазето. Пълно е с вода. Живи са животинките. Но трудът ми... От какво ще живея? Всичко е във вода... Храната за животинките, зимнината ми, всичко. Елате да видите!"
Погледнахме- всичко беше във вода. Малко след нашия екип в двора на Венета Лозанова пристигна група от "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин с обещанието да помогнат на възрастната жена да почисти мазето си.
Нищо обаче не може да се направи за съседите й, на които високите води са подкопали и съборили стопанска постройка. От къде е дошла тази стихия, питам кметския наместник на село Рупци Славчо Илиев:
"Тя е дошла само за около 2 часа, но силният приток е вдигнал нивото на метър и половина, два. Водата е прескочила по-ниския бряг и сега няма как да се върне. Само помпи ще помогнат. Голям обем вода! При по-слаб дъжд не сме имали проблем, но при този силен дъжд... Преди години е имало проект за дига и едната част е направена- достатъчно е висока и там няма никаква опасност. Трябва и другият бряг така да се направи. Но за 500 метра дига си трябват много пари..."
В същия район сериозно е повреден и мост, който свързва село Акациево със земеделските земи на селото. Съоръжението няма да може да бъде поправено без помощ от държавата, потвърждава думите на Славчо Илиев и кметът на Видин Герго Гергов:
"Ние вече сме подали информация за състоянието на това съоръжение към Комисията по бедствия и аварии. Най-големият проблем е, че основите на моста са метални, те са ерозирали и трябва да се вземат незабавни мерки, за да не се случи най-лошото. Затова за сега сме ограничили движението на тежкотоварни автомобили по него."
Вода все още има в дворовете и в мазетата на наводнените къщи в село Буковец. Пострадалите нямат застраховки на имуществото си и ще трябва да се справат с последствията от бедствието със собствени средства- стана ясно в разговорите ни с пострадалите.
Държавата трябва да се намеси- категорична е живеещата в Италия Емилия Петрова, която по случайност е била по време на стихията в родната си къща в Буковец:
"Да се отпуснат субсидии. Не се предприемат никакви мерки. Представяте ли си да не бях сега тук?... Да си дойда и да е мухъл и мизерия навсякъде.... Каналът като не е чистен, ето какво стана. Той съществува откакто съм се родила. През лятото е много плитък, но като не е чистен и дойде толкова вода, ето какво стана!"
Непочистваната с години растителност е една от причините каналът да прелее- убедена е и още една от пострадалите- Стоянка Иванова:
"Двата часа онази нощ, те бяха фатални. Защото се изсипа проливен дъжд и нивото на канала се покачи. Видях, че ситуацията е сериозна, защото подобно нещо ни се случва за четвърти път през последните десетина години. Но този път беше най-страшно, защото водата беше най-висока. Лошо е и после, защото и да се оттече водата, нищо в дворовете на наводнените къщи не расте. Почвата е лоша. И това се повтаря вече няколко пъти- 2004, 2005, 2007 година... и сега! Не можем да сме спокойни! Не е чистено коритото. Как да мине тази вода?! Беше кошмарно. Спаси ни това, че наредиха чувалите с пясък. Не сме спокойни! Няма да ви казвам сега само като заоблачи по колко пъти тичаме до канала да гледаме нивото... Канал, в който през лятото водата е една педя, сега ни хвърля в ужас."
Какво може да върне спокойния сън на хората от Буковец, питам кмета Венцислав Кирилов:
"Проект за укрепване на бреговете на река Войнишка и изграждане на цялостна система за отводняване на селото- ние сме с особено географско разположение и трябва специална система за снежни, дъждовни, скатни и подпочвени води. Но за сега няма как това да се случи. По нашите сили е нещо много по-малко, но на фона на нищо е все пак решение. С пясъка от чувалите на временните диги ще се опитаме да укрепим най-проблемните участъци. Ще търсим съвети, материали и ще укрепваме с доброволен труд..."
И така, за сега съдбата на давещите се е в ръцете на самите давещи се... Чуйте ги в прикачения аудио файл.
Фоторепортер: Светослав Цветанов.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..