"Трудно е днес човек да изкарва прехраната си от риболов. Повечето хора го приемат като хоби и забавление. Риболовът е скъпо удоволствие и в по-богатите държави нивото е по-различно. Риболовът, обаче може да ни научи на много търпение."
Тук е мястото да напомним, че освен да се наслаждаваме на този прекрасен спорт трябва и да пазим природата, за да може по-дълго време да се радваме на добър улов.
Във Враца има немалко любители на риболова и те също се радват на богат улов тази година. Преди години там възможностите са били неограничени, коментира сътрудникът ни Жоро Александров:
"Риболовът е истинска страст за голяма част от хората, които живеят във Враца и региона. Въпрос на престиж е за всеки уважаващ себе си рибар да разкаже поне три дълги истории за подвизите си с въдица в ръка, но когато стане дума за това къде се практикува това хоби, всеки започва да пази тайната. Сигурно, защото страхът от конкуренцията при рибарите е първичен.
Макар и да не съм рибар, познавам доста хора, които прекарват всяка свободна минута с въдица в ръка. Преди години възможностите бяха неограничени- почти всеки гьол беше разрешен, но днес вече нищо не е като преди. Трудно, да не кажа невъзможно, е да се лови риба край язовир "Дъбника", който беше отдаден на концесия. Сега местните рибари се кахърят, че няма къде да си начешат крастата, та се налага да хвърлят въдиците си я край село Бели извор, я на Искъра или Ботуня. През последните години водоемът "Агов дол" се утвърди като място за практикуване на спортен риболов. Неслучайно наскоро там имаше състезание, в което се включиха отбори от 7 европейски държави. Но всичко е въпрос на мениджмънт и на желание на наемателя да развива бизнеса си.
За съжаление сега вече трудно ще чуете историите на стари рибари за това колко голяма риба са заковали, на каква стръв и с каква кукичка. Това са легенди от доброто старо минало. Сегашните рибари разказват други истории- но и техните си заслужават да бъдат чути."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..