Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Риболовът- хоби и бизнес

Снимка: Жоро Александров

Световният ден на риболова се отбелязва на 27 юни. Той се чества от 1985 г. по решение на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова. Риболовът отдавна вече не е само средство за поминък, но и хоби, което при повечето хора по-късно се превръща в страст. Онези, които споделят тази страст имат възможността да празнуват своя празник само няколко седмици след като уловът е разрешен официално. Иван Витов, професионален рибар и съсобственик на водоем за любителски риболов, разказва, че пари трудно се правят от това:

"Трудно е днес човек да изкарва прехраната си от риболов. Повечето хора го приемат като хоби и забавление. Риболовът е скъпо удоволствие и в по-богатите държави нивото е по-различно. Риболовът, обаче може да ни научи на много търпение."

Тук е мястото да напомним, че освен да се наслаждаваме на този прекрасен спорт трябва и да пазим природата, за да може по-дълго време да се радваме на добър улов.
Във Враца има немалко любители на риболова и те също се радват на богат улов тази година. Преди години там възможностите са били неограничени, коментира сътрудникът ни Жоро Александров:

"Риболовът е истинска страст за голяма част от хората, които живеят във Враца и региона. Въпрос на престиж е за всеки уважаващ себе си рибар да разкаже поне три дълги истории за подвизите си с въдица в ръка, но когато стане дума за това къде се практикува това хоби, всеки започва да пази тайната. Сигурно, защото страхът от конкуренцията при рибарите е първичен.

Макар и да не съм рибар, познавам доста хора, които прекарват всяка свободна минута с въдица в ръка. Преди години възможностите бяха неограничени- почти всеки гьол беше разрешен, но днес вече нищо не е като преди. Трудно, да не кажа невъзможно, е да се лови риба край язовир "Дъбника", който беше отдаден на концесия. Сега местните рибари се кахърят, че няма къде да си начешат крастата, та се налага да хвърлят въдиците си я край село Бели извор, я на Искъра или Ботуня. През последните години водоемът "Агов дол" се утвърди като място за практикуване на спортен риболов. Неслучайно наскоро там имаше състезание, в което се включиха отбори от 7 европейски държави. Но всичко е въпрос на мениджмънт и на желание на наемателя да развива бизнеса си.

За съжаление сега вече трудно ще чуете историите на стари рибари за това колко голяма риба са заковали, на каква стръв и с каква кукичка. Това са легенди от доброто старо минало. Сегашните рибари разказват други истории- но и техните си заслужават да бъдат чути."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28