Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Враца не отстъпи за военното си поделение

Снимка: Областна администрация Враца

Битката за възстановяването на бившето поделение 52 380 в града под Околчица приключи с победа за Враца. За това помогна единната реакция на институциите- общинска и областна управи, политици, общественици- всички се противопоставиха на решението на военния министър от служебния кабинет Велизар Шаламанов да замрази проекта по отварянето на врачанския батальон на 1 октомври.

Какво се случи миналата седмица:

Протестът беше подкрепен и от местната власт във Враца, снимка: Областна администрация ВрацаМирен протест, организиран от бивши военни във вторник, 19 август, предизвика спешна визита на Шаламанов във Враца. Тя беше насрочена за днес, 25 август. Гостът трябваше бъде изненадан и с подписка, която събира недоволните подписи на местните хора. Военното поделение във Враца беше закрито на 1 юли 2012 г. от правителството на ГЕРБ при военния министър Аню Ангелов. Заради закриването, 450 семейства напуснаха Враца и потърсиха препитание на друго място. Протестите на граждански организации и партии доведоха до решението във Враца отново да бъде разкрито подразделение на българската армия, което да действа при кризи и бедствия, подобни на събитията в Мизия. Решението за разкриването на батальон направи правителството на Пламен Орешарски, а министър Ангел Найденов определи 1 октомври като първия работен ден за 35 военни. До 1 декември в поделението трябваше да бъдат разкрити още 215 работни места, като за целта бяха заделени 6 000 000 лева. Правителството на Орешарски обаче хвърли оставка и беше избран служебен кабинет.

Още с постъпването си на власт, министър Велизар Шаламанов обяви, че замразява военното поделение във Враца заради липсата на пари. Което предизвика протест във Враца. Мирният митинг беше свикан на 19 август край паметника на Васил Левски, а организатор на протеста беше о.р. подп. Радослав Гетов.

"Навършват се вече три години откакто нашият инициативен комитет са бори срещу ликвидирането на бившето врачанско поделение и след това за възстановяването му. В поделението трябваше към момента да Радослав Гетов, снимка: Жоро Александровбъдат назначени 250 души на работа, но това още не се е случило"- каза Радослав Гетов.

Кметът на Враца Николай Иванов също се включи в митинга и заяви, че не приема решението на министър Велизар Шаламанов.

"Решението за поделението във Враца беше едно изключително необосновано, публично неаргументирано и доста прибързано"- каза Николай Иванов.

Подкрепата си за протестиращите изразиха бившият военен министър Николай Цонев, бившият заместник-началник на Военната академия Стойко Стойков и областният управител на Враца Венцислав Василев. Няколко политически лидери /БСП, ВМРО и "Атака"/ също се включиха в митинга. Доста краен по темата беше кметът на село Бели извор и бивш военен Кирил Илиев.

Кирил Илиев, снимка: Жоро Александров"Изводът е един- просто няма държава. Няма държава, която да има нужда от армия. Превърнали сме армията си в пет батальона, които разкарваме напред и назад. В момента храним американските военни бази у нас, защото ни излиза скъпо да храним собствена армия"- каза за "Актуално" Кирил Илиев.

Красимир Богданов, който е един от инициаторите за възстановяване на военното поделение, също дойде на протеста.

"След като бяха направени всички разчети, предвидени средства за ремонтни дейности и определени сроковете за тяхното изпълнение се оказа, че всички тези усилия са били напразни"- сподели Красимир Богданов.

Снимка: БГНЕСВоенно поделение във Враца все пак ще има - това е резултатът от среща, предизвикана в четвъртък, 21 август, от министъра на отбраната в служебния кабинет Велизар Шаламанов. На нея кметът на града под Околчица Николай Иванов, Елена Стоилова от Областна администрация и представителката на инициативния комитет за възстановяване на формированието, Ася Крумова, са получили уверение, че Министерството на отбраната ще отдели 150 000 лева, за да не спира отварянето на батальона. Информацията беше съобщена от военното ведомство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00