Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анатоли Първанов: "Помощта на хората от Чипровци ми е много нужна"

Снимка: Светослав Цветанов
Този петък в "Добро утро, кмете" ви отвеждаме до едно много старо селище, възникнало още в тракийско време- Чипровци.

От римското наименование на медта "купрум" идва името на селището, което първоначално било Кипровец, после Чипровец и накрая днешното Чипровци от 1956 г.

Оказва се, че Чипровци изживява своя разцвет през първите три века на Османското владичество. През XVI- XVII век Чипровци се прославя като най-големия златарски център на Балканите. През 1688 година тук се вдига известното Чипровско въстание, организирано от българските католици. То завършва с неуспех, но слага край на статута на Северозападна България като буферна зона между Османската империя и Хабсбургските територии.

През XIX век най- бързо се развива килимарството. Със сигурност няма човек, който да не е чувал за чипровските килими, които са ръчно изработени и прославят селището по целия свят.

СнимкаДнес Чипровци е едно малко и спокойно градче. В околностите му природата е великолепна и може да се види красивият Чипровски водопад.

Кметът Анатоли Първанов ни прие в кабинета си и ни разказа какво представлява града сега.

"Чипровци се обезлюдява, няма работа за младите хора. Има едно предприятие за добив на флуорит- там работят около 150 души, и едно предприятие за дървопреработване в село Митровци. Официално, по документи жителите на Чипровци са 3 800, а реално са 3 000- 3 200. Навремето в общината е имало около 12 000- 13 000 души. Децата в училището все повече намаляват - в момента са 92, в детската градина са само 60. Проблемите на Чипровци са толкова много, че реално са неразрешими. Все пак, опитваме се да подобрим условията на живот на хората. Да им създадем т.нар. малки благинки- да им сложим пейки, да оправим улиците, да имат постоянно вода, да им осигурим транспорт, аптека", казва кметът на планинското градче.

СнимкаУсилията на местния управник са съсредоточени в изграждането на социални домове в общината и в новия спортен комплекс, който трябва да бъде завършен до края на 2014 година.

"Помощта на хората ми е много нужна. От тях зависи да променим общината", споделя Анатоли Първанов.

Целия разговор с кмета на Чипровци чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32