Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще плащаме ли такса смет според количеството отпадъци

Снимка: Радио ВИДИН

Предложение на Министерството на финансите за справедливо плащане на такса смет обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество това лято. Идеята получи подкрепа, като предвижда три основи, които могат да се ползват за определяне на таксата. Първата е индивидуално измерване на битовите отпадъци в имота, втората - количеството отпадъци съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове и третата основа е определяне на таксата спрямо броя на ползвателите на услугата в имота. Таксата за отпадъци в момента се определя според данъчната оценка на недвижимия имот. Срещу новата методика се обявиха общините. Според тях това ще доведе до драстично поскъпване на такса смет за населението за сметка на едрия бизнес. Заради забавеното одобряване на методиката и законопроекта общините също така няма да имат време да я въведат. Ако предложението получи одобрение, то новите правила трябва да започнат да се прилагат от следващата година.

Видинчани са скептични по отношение на идеята, показва анкета на Радио ВИДИН:

"Не сме запознати, но не знам кой ще определя тези количества и как ще ги определят ... Да не стане както с всяко друго нещо за сметка единствено на монополите ... При нас специално няма никакъв ред и мисля, че и тази идея няма да се осъществи."

Кметът на Община Белоградчик Борис Николов подкрепя идеята. С него разговаря Иванка Петрова.

"Идеята е превъзходна, но проблемът на нас българите ни е в самата реализация. Подкрепям тази идея и мисля, че това е справедливо за данъкоплатците. Ако държавата инвестира справедливо и коректно в този механизъм, аз го приветствам"- каза Борис Николов.

В Мездра Петко Котларски разговаря с жители на железничарския град за новата идея и методи на плащане на таксата. Мненията на мездренчани са разнопосочни по темата, показа анкетата. Във Враца пък още не е ясно как ще се определя новата такса смет. Сътрудникът ни Жоро Александров зададе този въпрос на Марияна Тонашка, директор на дирекция "Местни данъци и такси" в Община Враца.

"Новата идея за промяна е свързана с това да се търси връзка между използваната основа, респективно начислената такса и реално генерираното количество отпадък от лицата, било то граждани или фирми" - каза за радио Видин Марияна Тонашка.

Един от вариантите да бъде определена новата такса смет е да се направи публично обсъждане на предложението, смятат пък в Община Лом. Там Владимир Недев разговаря с Валентин Вергилов- управител на Общинско предприятие "Чистота". Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45