Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какво ще се топлим тази зима

Снимка: Радио ВИДИН

През този отоплителен сезон ще ползваме по-скъп ток. Инверторните климатици са най-луксозният вариант за отопление. Уредите струват над 1 200 лв. Цените на твърдото гориво са все още по-ниски, като при първите по-студени дни се увеличават с 20-25%. Ако се възползваме от възможността, която предоставят горските стопанства сами да си съберем или отсечем дърва за огрев, кубикът излиза между 32 и 36 лв. за различните региони на страната. Потърсихме за коментар по темата Димчо Костадинов, мениджър продажби за регион Видин на най-големия доставчик на твърди горива в страната.  

"Продажбите в началото на всеки отоплителен сезон се увеличават, особено сега с повишението на цената на тока. Няма повишаване на цените на горивата към момента. Очаквам, че с новите доставки обаче ще има и нови цени, затова съветвам клиентите ни да си ориентират по- отрано"- посъветва Димчо Костадинов.

Отоплението е един от основните проблеми и за врачани, който започва веднага след края на лятото. Рязкото настъпване на есента през септември не позволи на хората дълго да мислят по този въпрос. Всъщност, в града под Околчица има доста възможности за осигуряването на семейния уют през дългите и студени зимни нощи. Различни варианти за отопление са избрали врачани, показва анкета:

"На централно парно ще бъдем тази зима, с малко дете сме. Малко по- скъпо е, но ни е удобно ... Тая зима ще се топля на дърва. Мисля, че ще е по- удобно и по-топло така. Предпочитам централно парно ... Така съм преценила и такива са моите възможности"- казаха врачани пред нашия сътрудник в града под Околчица Жоро Александров, който продължава с коментар:

Снимка: Радио ВИДИН"Изчисленията показват, че тази зима най-евтино ще е, ако се топлим на твърдо гориво. Средната цена за отопление на двустаен апартамент от 60 кв. м на дърва излиза 75-80 лева месечно. Ако ще купувате въглища, добавете още няколко стотатчки отгоре към крайната цена, но имайте предвид, че печките на твърдо гориво се чистят, а от тях излизат сажди, дим и други нелицеприятни неща. Средната цена за този вид отопление е около 100 лева месечно. Най-чисто изглежда отоплението с централно парно. Средната месечна сума варира между 150 и 200 лева, като зависи от потреблението на топла вода в домакинството. При подписване на договор за разсрочено плащане на равни месечни вноски, цената може да се намали до 90-100 лева месечно, но се плаща 10 месеца в годината и се изравнява с единайстата вноска. При редовно плащане от местната "Топлофикация" дават и бонуси от 6% върху крайната сума. Потребителите на централното парно във Враца са около 8 000, като бройката им е относително една и съща през последните 5 години. Предимството на този вид отопление е, че когато не искаш да топлиш дадено помещение, врътваш крана на радиатора.

Най-скъпо засега изглежда отоплението с електроенергия, като независимо дали имате климатик или конвекторна или каквато и да е печка, сметката ви ще набъбне с минимум 150 лева на месец. Да не говорим, че в най-лютите студове, ще трябва да търсите спешно по 200-300 лева, за да си платите сметката за ток. А както се знае от дружеството не търпят разсрочване на задължението, както например може да направите със задължение в "Топлофикация". При отоплението с ток има и други неудобства- когато всички около вас се топлят на електричество, мрежата често не издържа, а бушоните гърмят като пиратки в новогодишната нощ. Така стигнахме до отоплението с природен газ. Като себестойност, то излиза най-евтино за отопление, но е нужна първоначална инвестиция от минимум 5 000 лева, за да докарате тръбата със синьото гориво до дома. Иначе 75-80 лева ще са напълно достатъчни месечно за отоплението на двустайното жилище, показват най-елементарните изчисления. Има и такива домакинства във Враца, които разчитат на отопление не с пропан бутан, а на метан. Това смъква цената с още около 20 лева месечно надолу, но също трябват пари за първоначалната инвестиция около изграждането на мрежа, горелка за метан и най-вече има проблеми при зареждането, защото бутилките за метана трябва да се поставят в специални, изолирани помещения, каквито могат да се обособят само в отделни къщи, но не и в жилищен блок с много апартаменти."


И тази зима няма да ни е лесно. Но нали трябва да сме оптимисти. Огромна част от жителите на Северозапада ще разчитат на класическото отопление на дърва и въглища.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28