Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво ще се топлим тази зима

Снимка: Радио ВИДИН

През този отоплителен сезон ще ползваме по-скъп ток. Инверторните климатици са най-луксозният вариант за отопление. Уредите струват над 1 200 лв. Цените на твърдото гориво са все още по-ниски, като при първите по-студени дни се увеличават с 20-25%. Ако се възползваме от възможността, която предоставят горските стопанства сами да си съберем или отсечем дърва за огрев, кубикът излиза между 32 и 36 лв. за различните региони на страната. Потърсихме за коментар по темата Димчо Костадинов, мениджър продажби за регион Видин на най-големия доставчик на твърди горива в страната.  

"Продажбите в началото на всеки отоплителен сезон се увеличават, особено сега с повишението на цената на тока. Няма повишаване на цените на горивата към момента. Очаквам, че с новите доставки обаче ще има и нови цени, затова съветвам клиентите ни да си ориентират по- отрано"- посъветва Димчо Костадинов.

Отоплението е един от основните проблеми и за врачани, който започва веднага след края на лятото. Рязкото настъпване на есента през септември не позволи на хората дълго да мислят по този въпрос. Всъщност, в града под Околчица има доста възможности за осигуряването на семейния уют през дългите и студени зимни нощи. Различни варианти за отопление са избрали врачани, показва анкета:

"На централно парно ще бъдем тази зима, с малко дете сме. Малко по- скъпо е, но ни е удобно ... Тая зима ще се топля на дърва. Мисля, че ще е по- удобно и по-топло така. Предпочитам централно парно ... Така съм преценила и такива са моите възможности"- казаха врачани пред нашия сътрудник в града под Околчица Жоро Александров, който продължава с коментар:

Снимка: Радио ВИДИН"Изчисленията показват, че тази зима най-евтино ще е, ако се топлим на твърдо гориво. Средната цена за отопление на двустаен апартамент от 60 кв. м на дърва излиза 75-80 лева месечно. Ако ще купувате въглища, добавете още няколко стотатчки отгоре към крайната цена, но имайте предвид, че печките на твърдо гориво се чистят, а от тях излизат сажди, дим и други нелицеприятни неща. Средната цена за този вид отопление е около 100 лева месечно. Най-чисто изглежда отоплението с централно парно. Средната месечна сума варира между 150 и 200 лева, като зависи от потреблението на топла вода в домакинството. При подписване на договор за разсрочено плащане на равни месечни вноски, цената може да се намали до 90-100 лева месечно, но се плаща 10 месеца в годината и се изравнява с единайстата вноска. При редовно плащане от местната "Топлофикация" дават и бонуси от 6% върху крайната сума. Потребителите на централното парно във Враца са около 8 000, като бройката им е относително една и съща през последните 5 години. Предимството на този вид отопление е, че когато не искаш да топлиш дадено помещение, врътваш крана на радиатора.

Най-скъпо засега изглежда отоплението с електроенергия, като независимо дали имате климатик или конвекторна или каквато и да е печка, сметката ви ще набъбне с минимум 150 лева на месец. Да не говорим, че в най-лютите студове, ще трябва да търсите спешно по 200-300 лева, за да си платите сметката за ток. А както се знае от дружеството не търпят разсрочване на задължението, както например може да направите със задължение в "Топлофикация". При отоплението с ток има и други неудобства- когато всички около вас се топлят на електричество, мрежата често не издържа, а бушоните гърмят като пиратки в новогодишната нощ. Така стигнахме до отоплението с природен газ. Като себестойност, то излиза най-евтино за отопление, но е нужна първоначална инвестиция от минимум 5 000 лева, за да докарате тръбата със синьото гориво до дома. Иначе 75-80 лева ще са напълно достатъчни месечно за отоплението на двустайното жилище, показват най-елементарните изчисления. Има и такива домакинства във Враца, които разчитат на отопление не с пропан бутан, а на метан. Това смъква цената с още около 20 лева месечно надолу, но също трябват пари за първоначалната инвестиция около изграждането на мрежа, горелка за метан и най-вече има проблеми при зареждането, защото бутилките за метана трябва да се поставят в специални, изолирани помещения, каквито могат да се обособят само в отделни къщи, но не и в жилищен блок с много апартаменти."


И тази зима няма да ни е лесно. Но нали трябва да сме оптимисти. Огромна част от жителите на Северозапада ще разчитат на класическото отопление на дърва и въглища.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45