Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чипровските килими вече са в листата на ЮНЕСКО

Снимка: Секретариат на НК за ЮНЕСКО
Производството на чипровските килими вече е в Световната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО заседава на 26 ноември в Париж и единодушно вписа в списъка българската кандидатура "Традицията на производство на чипровски килими".

"Подготовка, която преди 2 години беше започната. Проучване от наша страна, от страна на проф. д-р Мила Сантова. Бяхме издирили тъкачки, бяхме издирили стари килими и така нататък- това което се изискваше. Направиха два филма и вече сме включени в регистъра на световното нематериално културно наследство"- каза за номинацията директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

Министерството на културата представи българската кандидатура на производството на чипровските килими пред ЮНЕСКО в края на месец март 2013 г. Критериите, на които номинацията трябва да отговаря, за да бъде включена в списъка на световното нематериално културно наследство, е тя да бъде традиция в съответния регион, каза сътрудникът на Националната комисия на ЮНЕСКО и доцент в катедра "Културно-историческо наследство" на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София Венцислав Велев:

"Номинацията за производство на килими е взета от Националния съвет за нематериално културно наследство, разбира се, след подготовка и предложения на екип от специалисти от Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, с решение на Министерството на културата. Критериите, на които най-вече трябва да отговаря една такава кандидатура- това да бъде традиция за определения регион."

Така тъкането на чипровските килими стана третият български елемент, включен в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството след "Бистришките баби- архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", вписан през 2005 г. и "Нестинарството" от 2009 г. Решението на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО е признание за световното значение на традицията на изработването на килими в Чипровци, която отдавна се е превърнала в символ на културна идентичност и в пример за жизнеността на културните традиции в днешно време. То е висока оценка и стимул за местната общност да продължи да предава уменията от поколение на поколение и да разпространява тази културна и социална практика. Номинацията е разработена от експертен екип в състав гл. ас. д-р Ива Станоева и гл. ас. д-р Миглена Иванова под ръководството на проф. доктор на изкуствознанието Мила Сантова.

Повече по темата ще научите тази неделя, 30 ноември от 9 часа в предаването "Неделник" по Радио ВИДИН.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 12 декември 2024 година

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Икономическите ползи за българската икономика от приемането ни в Шенгенското пространство ще са големи, коментира за Радио ВИДИН Красимир Кирилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 18:05
Красимир Кирилов, председател на ВТПП

Красимир Кирилов: Шенген носи големи ползи, но проверките на Дунав мост 2 остават още 6 месеца

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли проекторезолюцията..

публикувано на 12.12.24 в 17:20

Ръст на болните от скарлатина в област Монтана

Четирикратно увеличение на болните от скарлатина има в област Монтана само за седмица. Случаите са регистрирани в Монтана и Лом.  14 случая на скарлатина са регистрирани през изминалата седмица в Монтанско срещу три за предходната. Заразата е установена в две населени места в региона. От скарлатина най-често боледуват децата от 3 до 13-годишна възраст...

публикувано на 12.12.24 в 17:04
Калин Хайтов, областен управител на област Монтана

Калин Хайтов: Нови сондажи за кладенци са нужни в Монтана

Държавата ще финансира общините за изграждането на допълнителни кладенци. Така ще се гарантира редовното подаване на вода, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Проблемът с осигуряване на питейна вода ще се задълбочава. Затова Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обръща към общините да подготвят проекти за..

публикувано на 12.12.24 в 16:51

Във Видин е открит първият училищен център за високи постижения

В Професионалната гимназия "Професор д-р Асен Златаров" във Видин е открит първият от 28-те центъра за високи постижения в професионалното образование и обучение в страната. Инвестицията е с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер е близо 97 милиона лева, каза професор Георги Вайсилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 16:36

Видин оптимизира разходите за чистота през 2025 година

План-сметката за чистотата на община Видин за следващата година е с по-нисък размер спрямо предходната з а първи път, съобщават от местната управа.    На обществено обсъждане бе представен бюджет от 7 395 396 лева за поддържането на чистотата през 2025 година – намаление от 172 221 лева в сравнение с 2024 година. Оптимизацията на разходите..

публикувано на 12.12.24 в 16:16

Коледен базар събра десетки посетители в Кула

В навечерието на Рождество Христово Детската градина "Звънче" в Кула изненада гостите и жителите на общината с празнична атмосфера и изобилие от домашно приготвени сладкиши и сувенири на традиционния си коледен базар в местното читалище. За инициативата разказва директорът на детското заведение Велина Людмилова : „За поредна година Детска..

публикувано на 12.12.24 в 16:00