Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровските килими вече са в листата на ЮНЕСКО

Снимка: Секретариат на НК за ЮНЕСКО
Производството на чипровските килими вече е в Световната листа на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО заседава на 26 ноември в Париж и единодушно вписа в списъка българската кандидатура "Традицията на производство на чипровски килими".

"Подготовка, която преди 2 години беше започната. Проучване от наша страна, от страна на проф. д-р Мила Сантова. Бяхме издирили тъкачки, бяхме издирили стари килими и така нататък- това което се изискваше. Направиха два филма и вече сме включени в регистъра на световното нематериално културно наследство"- каза за номинацията директорът на историческия музей в Чипровци Анюта Каменова.

Министерството на културата представи българската кандидатура на производството на чипровските килими пред ЮНЕСКО в края на месец март 2013 г. Критериите, на които номинацията трябва да отговаря, за да бъде включена в списъка на световното нематериално културно наследство, е тя да бъде традиция в съответния регион, каза сътрудникът на Националната комисия на ЮНЕСКО и доцент в катедра "Културно-историческо наследство" на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София Венцислав Велев:

"Номинацията за производство на килими е взета от Националния съвет за нематериално културно наследство, разбира се, след подготовка и предложения на екип от специалисти от Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, с решение на Министерството на културата. Критериите, на които най-вече трябва да отговаря една такава кандидатура- това да бъде традиция за определения регион."

Така тъкането на чипровските килими стана третият български елемент, включен в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството след "Бистришките баби- архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука", вписан през 2005 г. и "Нестинарството" от 2009 г. Решението на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО е признание за световното значение на традицията на изработването на килими в Чипровци, която отдавна се е превърнала в символ на културна идентичност и в пример за жизнеността на културните традиции в днешно време. То е висока оценка и стимул за местната общност да продължи да предава уменията от поколение на поколение и да разпространява тази културна и социална практика. Номинацията е разработена от експертен екип в състав гл. ас. д-р Ива Станоева и гл. ас. д-р Миглена Иванова под ръководството на проф. доктор на изкуствознанието Мила Сантова.

Повече по темата ще научите тази неделя, 30 ноември от 9 часа в предаването "Неделник" по Радио ВИДИН.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
План-приемът за следващата учебна година беше представен във Видин.

Три професионални паралелки отпадат в област Видин

Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..

публикувано на 13.02.25 в 14:16

Увеличава се броят на кражбите във Врачанско

През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..

публикувано на 13.02.25 в 12:30

Курс по медитацията ще се проведе във Видин

Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..

публикувано на 13.02.25 в 12:00

Шофьор блъсна 15-годишно момче в село Остров и избяга

Лек автомобил е ударил 15-годишно момче във врачанското село Остров , след което шофьорът е избягал. Инцидентът е станал вчера, 12 февруари, около 19:00 часа. Пострадалото дете е откарано в болницата във Враца.  Шофьорът е 45-годишен мъж, неправоспособен водач, съобщават от полицията. Автомобилът, който е без регистрационни табели, е намерен в частен..

публикувано на 13.02.25 в 11:05

Ремонтни дейности затрудняват движението между Монтана и Враца

Стесняване на изпреварващата лента ще има днес до 17:00 часа в участък от път Е-79 Монтана – Враца, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Причината е подмяна на ограничителни системи​.  Движението се регулира с пътни знаци и сигналисти, посочват от АПИ.

публикувано на 13.02.25 в 10:48

Пиесата "Бог високо" препълни залата на читалището в Кула

Актьорите от видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" Кирил Кирилов, Красимир Рангелов, Калина Савова, Ивайло Симеонов, Ирина Флорова-Капелова, Симеон Георгиев, Николай Янев и Петьо Цеков изиграха пиесата  "Бог високо"   на професор Кирил Топалов  на малка сцена в Кула .  Представлението не е играно на друго място освен във Видин,..

публикувано на 13.02.25 в 10:10

Реплика на Букьовското съкровище вече е в Мизия за празника на града

С разнообразни прояви днес в Мизия ще бъде отбелязана тържествено 55-годишнината от обявяването на селището за град . Местната общност има и друг повод за гордост - 100-годишнината от откриването на тракийското съкровище от село Букьовци, днешна Мизия. Антиките от сребро и злато отдавна са в Националния археологически музей в София, но за да бъде..

публикувано на 13.02.25 в 09:44