Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състоянието на читалищата в Северозапада и как ще оцелеят културните средища

Народни носии от Кула
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Народните читалища са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи. В тяхната дейност могат да участват всички физически лица без оглед на ограничения на възраст и пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание. Едва ли бихме могли да си представим българското Възраждане без читалищата. Какво обаче е тяхното състояние и как се издържат в днешно време?

В Белоградчик Иванка Петрова разговаря с Валери Цветков - Председател на читалище "Развитие 1893" в града на скалите.

"Състоянието на читалищата в нашата община е общо взето както и в цялата страна. Действащите читалища са шест на брой- в селата Боровица, Салаш, Стакевци, Рабиша, Раяновци и Белоградчик"- каза Валери Цветков.

Врачанското читалище "Развитие" приключва 2014-а година без задължения към нито един свой доставчик или партньор, съобщи секретарят на културната институция Митко Тошев.

"Отиващата си година беше юбилейна за читалището, което отбеляза 145-тата годишнина от своето създаване" - каза Митко Тошев в разговора си с Жоро Александров. Според секретарят на врачанското читалище, в България има около 4 000 регистрирани читалища, но едва към 2 500 от тях функционират реално и развиват дейност, тъй като културните институции по селата замират заради демографската криза. Секретарят на Народно читалище "Развитие" във Враца е убеден, че трябва да има нов закон за културните средища, който да регламентира правилата за функционирането им занапред.

Сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с кмета на Община Кула Владимир Владимиров за състоянието на читалищата в общината.

Снимка"Читалище "Просвета" в нашия град съществува вече почти 130 години. Общината не спира да подпомага художествените състави към читалището за участията им в различни конкурси и фестивали"- каза Владимиров.

Читалищата в община Берковица се опитват да жонглират с недостига на средства, но това да не става за сметка на качествата на дейността.

"Групи за изворен фолклор, библиотечен фонд, духови оркестри са част от дейността им. Още преди четири години всички те станаха част от инициативата на Бил Гейтс за електронни библиотеки и поддържат по няколко компютърни конфигурации за безплатно ползване от населението"- каза пред сътрудника ни Петя Генова Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица и добави:

"Читалищата в общината са пет- в Берковица и селата Замфирово, Гаганица, Боровци и Бързия. Те си разпределят седемнадесет щатни бройки, като това става от комисия, включваща и секретарите на тези читалища. Това формира и бюджета им. Почти всичко отива за заплати и много малко средства остават за дейност. Така че ние се опитваме да им осигуряваме поне транспорт, понякога и средства, за да могат да участват в културния живот на страната. В читалищата в Боровци и Бързия предстоят ремонти - на покрива, дограмата, ще се прави изолация."


СнимкаНай-богата е дейността на читалището в Берковица. Читалището продължава, както и до сега, да бъде културен стожер на община Берковица. Художествените състави се представят прекрасно на сцените в страната и чужбина. С помощта и на Общината е подобрена материалната база - два от съставите имат нови костюми, направени са ремонти на част от помещенията, поръчано е ново котле за парното, така че големият салон ще може спокойно да се отоплява и през зимните месеци. Спечелена е и допълнителна субсидия от 17 000 лева от министерството, което е най-голямата отпусната субсидия за читалище в нашата община до сега.

В Лом Владимир Недев се срещна и разговаря с Анжело Иванов - директор на Дирекция "Хуманитарни дейности и международно сътрудничество" в Общината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45