Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състоянието на читалищата в Северозапада и как ще оцелеят културните средища

Народни носии от Кула
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Народните читалища са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни сдружения в населените места, които изпълняват и държавни културно-просветни задачи. В тяхната дейност могат да участват всички физически лица без оглед на ограничения на възраст и пол, политически и религиозни възгледи и етническо самосъзнание. Едва ли бихме могли да си представим българското Възраждане без читалищата. Какво обаче е тяхното състояние и как се издържат в днешно време?

В Белоградчик Иванка Петрова разговаря с Валери Цветков - Председател на читалище "Развитие 1893" в града на скалите.

"Състоянието на читалищата в нашата община е общо взето както и в цялата страна. Действащите читалища са шест на брой- в селата Боровица, Салаш, Стакевци, Рабиша, Раяновци и Белоградчик"- каза Валери Цветков.

Врачанското читалище "Развитие" приключва 2014-а година без задължения към нито един свой доставчик или партньор, съобщи секретарят на културната институция Митко Тошев.

"Отиващата си година беше юбилейна за читалището, което отбеляза 145-тата годишнина от своето създаване" - каза Митко Тошев в разговора си с Жоро Александров. Според секретарят на врачанското читалище, в България има около 4 000 регистрирани читалища, но едва към 2 500 от тях функционират реално и развиват дейност, тъй като културните институции по селата замират заради демографската криза. Секретарят на Народно читалище "Развитие" във Враца е убеден, че трябва да има нов закон за културните средища, който да регламентира правилата за функционирането им занапред.

Сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с кмета на Община Кула Владимир Владимиров за състоянието на читалищата в общината.

Снимка"Читалище "Просвета" в нашия град съществува вече почти 130 години. Общината не спира да подпомага художествените състави към читалището за участията им в различни конкурси и фестивали"- каза Владимиров.

Читалищата в община Берковица се опитват да жонглират с недостига на средства, но това да не става за сметка на качествата на дейността.

"Групи за изворен фолклор, библиотечен фонд, духови оркестри са част от дейността им. Още преди четири години всички те станаха част от инициативата на Бил Гейтс за електронни библиотеки и поддържат по няколко компютърни конфигурации за безплатно ползване от населението"- каза пред сътрудника ни Петя Генова Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица и добави:

"Читалищата в общината са пет- в Берковица и селата Замфирово, Гаганица, Боровци и Бързия. Те си разпределят седемнадесет щатни бройки, като това става от комисия, включваща и секретарите на тези читалища. Това формира и бюджета им. Почти всичко отива за заплати и много малко средства остават за дейност. Така че ние се опитваме да им осигуряваме поне транспорт, понякога и средства, за да могат да участват в културния живот на страната. В читалищата в Боровци и Бързия предстоят ремонти - на покрива, дограмата, ще се прави изолация."


СнимкаНай-богата е дейността на читалището в Берковица. Читалището продължава, както и до сега, да бъде културен стожер на община Берковица. Художествените състави се представят прекрасно на сцените в страната и чужбина. С помощта и на Общината е подобрена материалната база - два от съставите имат нови костюми, направени са ремонти на част от помещенията, поръчано е ново котле за парното, така че големият салон ще може спокойно да се отоплява и през зимните месеци. Спечелена е и допълнителна субсидия от 17 000 лева от министерството, което е най-голямата отпусната субсидия за читалище в нашата община до сега.

В Лом Владимир Недев се срещна и разговаря с Анжело Иванов - директор на Дирекция "Хуманитарни дейности и международно сътрудничество" в Общината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28