Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постижима ли е енергийната ефективност във видинските училища

Минусовите температури в началото на 2015 година се оказаха поредното изпитание пред училищата във Видинска област. Учебните заведения трябваше да запазят в изправност парните си инсталации и да осигурят оптимални температури в класните стаи след ваканцията. Междувременно стана ясно, че ученическото общежитие във Видин не може да изплати разходите си за отопление за предишните две години, затова Общината ще го дофинансира със 76 000 лева. Директорът на общежитието Михаил Николов обясни, че делегираният бюджет не достига, защото учениците намаляват. Той смята, че недостигът на средства може да се преодолее със саниране и смяна на дограмата.

Оказа се, че от саниране имат нужда и много училища, които в момента отделят значителни средства за гориво и поддръжка на отоплителните инсталации. Сред тях е СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин. Директорът Любомир Миланов настоява сградата да бъде ремонтирана, за да се понижат разходите за отопление и да спре рушенето на фасадата от дъждовете.

"През 2005 година, когато дойдох в училището, първата задача беше да подменя дървените прозорци с ПВЦ дограма. Оттогава досега се опитвам да санираме училището по много проекти и програми, но засега неуспешно. Неуспешно, защото решаваща роля трябва да има Общината. Засега Общината не ни включва в проекти. При подмяната на дървените прозорци разходът на гориво за отопление намаля с около 30 тона. Ако санираме училището, вероятно ще намалее още повече. Така се решават два въпроса- ще бъде по-топло на учениците и по-евтино на държавата", заяви директорът.

Половин тон гориво е изхарчило училището през празничните дни, когато температурите в града паднаха до минус 23 градуса. При такива студове парните котли постоянно се подгряват, за да не възникне авария. Ако сградата бъде санирана, това няма да е необходимо, а за година ще бъдат спестени 80 000 лева- пари, които могат да бъдат използвани за подмяна на оборудването и дори за допълнителни възнаграждения на учителите по празниците.

СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в град Брегово е средищно, в него се обучават деца от всички населени места на пограничната община. Въпреки това училището все още се отоплява с печки на дърва и въглища.

"30 години основен ремонт не сме имали. 2008 година министерството отпусна доста средства и подменихме дограмата с алуминиева и до тук. Миналата година беше взето решение на общинска сесия за одобряване на програма за енергийна ефективност на общинско ниво. В тази програма сме включени и ние. Тя показва, че до 3 години Общината трябва да кандидатства с проект към Програмата за развитие на селските райони и училището е включено като бенефициент за цялостно саниране", каза директорът на училището Илияна Кръстева.

Силната запрашеност
на класните стаи е основният недостатък на отоплението с дърва и въглища. Макар че това няма отношение към качеството на учебния процес, в най-кратък срок Община Брегово и училищното ръководство трябва да вземат мерки за подобряване на енергийната ефективност, заяви още Илияна Кръстева.


СнимкаПМГ "Екзарх Антим I"- Видин беше санирано само преди няколко месеца. Ползите от него са факт, но това не е достатъчно, каза директорът Румяна Петрова:

"Със стартирането на отоплителния сезон много по-малко гориво се изразходва в гимназията. Но колкото съм удовлетворена от факта, че сградата ни е санирана, мисля, че нещата са наполовина добре свършени, тъй като отоплителната ни инсталация е изключително стара. Цяла нощ поддържащият парната инсталация, заедно с лицето по техническата поддръжка, са били в училището и са работили, тъй като открихме един сериозен теч."

Потърсихме и Община Видин, за да научим какви идеи за енергийно обновяване на училищата има. От пресцентъра ни отговориха, че Общината няма да кандидатства с проект за енергийна ефективност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32