Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката с бедствията- можем ли да ги предотвратим

В Мездра все още не са получили финансова помощ от Междуведомствената комисия за щетите от наводнението миналата година
Снимка: Мирослав Гетов Архив

В "Посоките на делника" днес говорим за мерките, които могат да се предприемат, за да не се стига до поредното бедствие в населените места.

Във Враца общинската управа е заделила 330 000 лева в бюджета си за 2015 година за справяне с бедствия и аварии. В края на 2014-а междуведомствената комисия към Министерски съвет отпусна 1 400 000 лева, които ще бъдат прибавени в бюджета за настоящата година. Това се случва за първи път, отчете кметът Николай Иванов. Отделянето на свеж финансов ресурс е предизвикано от наводненията от края на юли миналата година, когато водна стихия заля града и околните села и причини щети, оценени от местната управа за около 5 000 000 лева. За какво ще бъдат използвани предвидените 330 000 лева - съобщи пред сътрудника ни Жоро Александров кметът на Общината Николай Иванов.

"Основно с тези средства  ще се работи по превенцията- почистване на речните корита, които преминават през населените места и са наш ангажимент- с обща дължина 30 км, и решаване на проблемите с язовирите, които са в аварийно състояние преди очакваното пролетно пълноводие. Предвижда се и скорошното извеждане от експлоатация на два язовира на територията на общината - това са "Сухия скът" и "Девене", за които имаме предписание от Министерството за опазване на околната среда и водите и експертиза от "Напоителни системи". По подобен начин ще търсим решение за още четири язовира… Ще оставим и резерв от средства за реагиране при подобни аварийни ситуации, дано това не се налага. За тези дейности са необходими милиони. Нека обаче не се оправдаваме с липсата на пари, а да направим така, че да защитим живота и здравето на хората", коментира кметът.

Необходимостта от финансов ресурс в общинския бюджет беше оправдана преди дни, когато ураганен вятър обрули Враца и нанесе немалки щети, но за радост на местните управници, не доведе до човешки жертви.

В община Кула нямат проблеми с наводнени райони, освен в село Чичил. Частично две от реките наводняват дворове и къщи в селото. От Общината имат готов проект за корекция на коритата на реките. Сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с кмета на Община Кула Владимир Владимиров.

"Оказа че ние сме подвластни на обледяване, което причини много аварии и дискомфорт за населението  на нашата община. Имаме изградено доброволческо звено, което е обучено и оборудвано за помощ на населението при бедствия и аварии"
- каза Владимир Владимиров.

Вследствие на падналите поройни дъждове, реките Моравешка и Боденска заляха предприятия и жилища в Мездра и бе обявено бедствено положение на 1 август 2014 година. Общината веднага чрез специална комисия установи, че щетите са за над 542 000 лева, но до този момент поисканите средства от Междуведомствената комисия така и не са получени, каза за Радио ВИДИН заместник кметът Георги Валентинов. С него разговаря сътрудникът ни Петко Котларски.

"Ние създадохме комисия, която направи оценка на нанесените материални щети за града ни. Искането за финансово подпомагане бе изпратено до съответната комисия в София. Средства обаче до този момент не са получени. Въпреки това, с подръчни средства бяха извършени някои основни дейности по превенция на подобни бедствия"- каза Георги Валентинов.

СнимкаТежка година за община Берковица беше 2014-та предвид наводненията, които сполетяха града под Ком. Сътрудникът ни Петя Генова разговаря със заместник-кмета на Берковица Радослав Найденов. На 4 септември миналата година се случи природното бедствие.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28