Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тополовец искат кофи за боклук, чисти улици и специални пътни знаци

5
Снимка: Светослав Цветанов
В селото, където отиваме, живеят обикновени отрудени хора, които с богатата си душа, грабват веднага симпатиите на всеки градски човек. В село Тополовец, в община Ружинци. Там ви отвеждаме днес и казваме "Добро утро" на хората и на кметския наместник Сашко Здравков.

Посрещат ни в един от местните магазини /оказва се, че в селото има два/. Седнали са да се почерпят, защото са взели пенсията. По-късно към тях се присъединява и кметският наместник. Въпросите към него са ясни и конкретни. Хората имат мнение и за политиката, и за предстоящите местни избори.

"Какво да поискаме за селото, като не останаха хора, младите изчезнаха отдавна. Без хора нищо не става", казва ни една от жените, които срещаме в центъра на Тополовец.

"Всички ние сме млади пенсионери. А това, което искаме, но не от кметския наместник, а от общинския кмет, е да ни докара кофи за боклук, защото плащаме данъци. Няма къде да го изхвърляме. По една малка кофа се пада на три семейства", негодуват местните хора. И започват да редят проблем след проблем:

- за калните улици:

"Превърнали са се в язовири, за асфалт въобще не може да се говори."


- за липсата на специална пътна маркировка и знаци:

Снимка"През нашето село трафикът е много натоварен, стават катастрофи. Има един много коварен завой, трябва да има предупредителни светлини или "легнали полицаи". А ние какво имаме- един малък знак с една стрелка "ляв завой" и това е."


Ядосват се хората от Тополовец, че ги търсят само преди избори:

"Тогава всеки те потупва по рамото, прегръща те, моли те да си дадеш гласа."


Работа в Тополовец няма. Пенсиите на хората са малки и като си платят токът, водата и телефонът- не остава нищо. Кметският наместник Сашко Здравков ни разказва за 300-годишната историята на селото, за това, което е направено в Тополовец и за това, което не е.

Сашко Здравков, кметски наместник на село Тополовец, община Ружинци"През 1939 година в селото е имало 3 600 души, сега са 160, предимно възрастни са останали. Навремето имаше ТКЗС, имаше цех за торти и пасти, сега няма нищо. Пак ще разчитаме на социалните програми. Хората пазаруват на вересия. Хубаво е, че поне кражби в селото нямаме. И живеем без всякакви крамоли помежду си", казва кметският наместник и се обръща към политиците:

"Започнете да работите за хората."

Целия репортаж за село Тополовец чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29