Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тополовец искат кофи за боклук, чисти улици и специални пътни знаци

5
Снимка: Светослав Цветанов
В селото, където отиваме, живеят обикновени отрудени хора, които с богатата си душа, грабват веднага симпатиите на всеки градски човек. В село Тополовец, в община Ружинци. Там ви отвеждаме днес и казваме "Добро утро" на хората и на кметския наместник Сашко Здравков.

Посрещат ни в един от местните магазини /оказва се, че в селото има два/. Седнали са да се почерпят, защото са взели пенсията. По-късно към тях се присъединява и кметският наместник. Въпросите към него са ясни и конкретни. Хората имат мнение и за политиката, и за предстоящите местни избори.

"Какво да поискаме за селото, като не останаха хора, младите изчезнаха отдавна. Без хора нищо не става", казва ни една от жените, които срещаме в центъра на Тополовец.

"Всички ние сме млади пенсионери. А това, което искаме, но не от кметския наместник, а от общинския кмет, е да ни докара кофи за боклук, защото плащаме данъци. Няма къде да го изхвърляме. По една малка кофа се пада на три семейства", негодуват местните хора. И започват да редят проблем след проблем:

- за калните улици:

"Превърнали са се в язовири, за асфалт въобще не може да се говори."


- за липсата на специална пътна маркировка и знаци:

Снимка"През нашето село трафикът е много натоварен, стават катастрофи. Има един много коварен завой, трябва да има предупредителни светлини или "легнали полицаи". А ние какво имаме- един малък знак с една стрелка "ляв завой" и това е."


Ядосват се хората от Тополовец, че ги търсят само преди избори:

"Тогава всеки те потупва по рамото, прегръща те, моли те да си дадеш гласа."


Работа в Тополовец няма. Пенсиите на хората са малки и като си платят токът, водата и телефонът- не остава нищо. Кметският наместник Сашко Здравков ни разказва за 300-годишната историята на селото, за това, което е направено в Тополовец и за това, което не е.

Сашко Здравков, кметски наместник на село Тополовец, община Ружинци"През 1939 година в селото е имало 3 600 души, сега са 160, предимно възрастни са останали. Навремето имаше ТКЗС, имаше цех за торти и пасти, сега няма нищо. Пак ще разчитаме на социалните програми. Хората пазаруват на вересия. Хубаво е, че поне кражби в селото нямаме. И живеем без всякакви крамоли помежду си", казва кметският наместник и се обръща към политиците:

"Започнете да работите за хората."

Целия репортаж за село Тополовец чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57