Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как влияят филмите и телевизионните предавания върху подрастващите

Съвет на психолога: "Контрол- да, но не и инквизиция"

Снимка: РАДИО ВИДИН
На днешния ден през 1960 година започва излъчването на една от най-обичаните рубрики за деца от няколко поколения- "Лека нощ, деца" или по-известна като "Сънчо", в която герои разказват приказки за лека нощ на децата ни. Сигналът на "Сънчо" беше като магнит за децата- веднага обръщаха глава, щом го чуеха. Който е писал музиката, е наистина творец, докосващ детската душа, казват от някогашното поколение. Авторът на музиката е Петър Ступел, а текстописецът е Димитър Спасов.

Това ни даде повод да проверим мнението на хора и експерти за това, кои са най-полезните за децата предавания, има ли такива, които би трябвало да забраним на децата ни да гледат и какво означава, когато децата подражават на модела, внушен им от телевизионния екран или социалните мрежи.

Оказва се, че децата имат предпочитания какви филми и предавания да гледат в свободното си време. Нора Йоцова попита родители какво привлича вниманието на днешните малчугани, четат ли книги и какво да се направи, за да задържим на фокус детското внимание.

"Може би трябва по-нетрадиционно да се подхожда към днешните деца, както видях по телевизията, че някакъв учител представя Гео Милев като рап. Малко е странно, но може би такива методи ще привлекат вниманието им"- казват родители.

Стефка Павлова също попита видинските деца с какво се занимават в свободното си време и има ли забранени от родителите им предавания. Оказва се, че музиката и спортът, както и музикалните предавания задържат вниманието на децата повече:

"Има някои филмчета, които родителите не ми дават да гледам, защото не са хубави... Често гледам телевизия, най-често музика, или слушам на слушалките, анимация също. Гледаме филми, но не с убийства. Някои от детските предавания не учат на нищо хубаво- пълни са с бой, но има и хубави. Има и забранени, които на нашия телевизор са просто кодирани"- казаха анкетираните деца и родители.

СнимкаПотърсихме и професионалната гледна точка на експерт за това вреди ли подражанието на модела, внушен от телевизионния екран. Гост в студиото на Радио ВИДИН беше психологът Валери Димитров. Той препоръчва на всички родители да контролират децата си за това какво гледат по телевизията и в интернет, защото преждевременният сблъсък с неподходящи за психиката на детето кадри може да предизвика огромни промени у подрастващите. Според него, ключът за позитивното общуване между деца и родители се крие в баланса: контрол-да, но не и инквизиция.

"Съветвам родителите да намират време и да разказват на децата си приказки- те са много поучителни, а спомените за близостта между тях, породена и от разказите за вълшебства,  остават за цял живот. И сплотяват семейството, а бариерите отпадат"- съветва психологът.   

Още коментари за полезните предавания, за подражанието на модела, внушен от екрана и ролята на родителя може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45