Видинчани смятат, че въздухът, който дишат не е чист, като някои си спомниха и как навремето градът се е миел редовно.
"Просто е невъзможно да дишаме чист въздух. Сега ги няма фабриките, но въздухът пак е замърсен ... Основният замърсител са печките на твърдо гориво ... Основният проблем е, че Видин вече не се мие. Преди години това се извършваше редовно и въздухът беше по-чист. Абсолютно категорично е мнението ми" - казаха по темата жителите на крайдунавския град.
Коментар потърсихме от оператора в Автоматичната измервателна станция Владимира Тачева.
"Проблемът се дължи основно на отоплителните уреди на твърдо гориво, емисии от промишлеността и транспорта. Неблагоприятните метеорологични условия също влияят върху завишеното количество фини прахови частици във въздуха. Това са ниска скорост на вятъра, мъгла и температурна инверсия. Най- високата средноденонощна концентрация до момента е регистрирана на 9 февруари 2014 година"- каза Владимира Тачева.
Какво е влиянието на фините прахови частици върху човешкия организъм и има ли пациенти с оплаквания от това- попитахме д-р Мариела Георгиева, специалист белодробни болести във видинска медицинска клиника.
"Хроничната експозиция на фини прахови частици винаги води до неблагоприятни последици върху белодробната функция. Имаме пациенти с подобни оплаквания, които изобщо не са малко. Те подлежат на хоспитализация, но основният проблем е, че не търсят медицинска помощ навреме"- каза за Радио ВИДИН д-р Мариела Георгиева.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз. Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология. Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..
Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..
Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..
Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..
Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в община Георги Дамяново, област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия. Селото има древна история. Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..