Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската бойна слава отиде в запаса...

Остана ли ни душа да се гордеем със старата бойна слава на Българския Северозапад?

4
Снимка: Жоро Александров


Да започнем с малко история: на 6 май започва да се чества Денят на Храбростта и празника на Българската армия още с нейното създаване. С указ №1 от 1 януари 1880 година, княз Александър Батемберг учредява военния орден "За храброст"- отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. А с указ №5 от 9 януари от същата 1880 година, постановява честването на празника.

Денят на Българската армия се чества всяка година с отслужване на панихида за загиналите и молебен за живите. Прави се преглед на войсковите части от върховния главнокомандващ на Българската армия и велик магистър на ордена "За храброст". Тържеството завършва с военен парад. До подписването на Ньойския договор Денят на бойната прослава се чества отделно- на 27 ноември (в чест на победата на Българската армия в боевете при Сливница в Сръбско-българската война от 1885 година). През 20-те години този празник се обединява с отбелязването на Деня на Храбростта на 6 май. От 1931 година Денят на Храбростта и победите е обявен за боен празник на българската войска. За първи път при честването на Гергьовския празник през 1937 година тържеството започва от предната вечер със заря.


След 1946 година традицията в честването на празника на Българската армия е прекъсната. Първоначално е определена датата 9 септември, а след 1953 година- 23 септември, която дата се чества до 1989 година. Великото народно събрание определя за празник на войската 23 август- деня на решителните боеве при Шипка. Две години- 1991 и 1992-ра, българските воини честват този паметен ден като свой празник.

През 1993 година, с постановление на Министерския съвет, 6 май е обявен за Ден на Храбростта и празник на Българската армия.

Днес, за нас, хората от Българския Северозапад, останаха ли достатъчно причини да се гордеем със старата бойна слава на родния ни край или не ни остана душа за това?

"Нищо не остана в нашия Северозапад. Хора няма, не само военнослужещи.
Остана ли ни душа за почит към бойната слава на българския войник, ако той е от Българския Северозапад? Ни войник, ни слава, ни почит не ни остана...", категоричен бе в коментара си в пряка телефонна връка с предаването "Посоките" слушател от Кула.

Военно поделение Враца"Враца отново има повод да празнува на 6 май. Трябват си военни. Показаха го действията на армейците по време на тежките природни стихии, които през последната година връхлетяха Северозапада. Военни спасяваха хора и овладяваха последиците от наводнения, снежни навеи, обледенявания", така започва коментарът на лейтенанта от резерва Георги Александров. Коментар, в който той припомня през кого и през какво мина битката на Враца да си върне военното поделение.

"Видин и поделение?! Отдавна няма такова нещо...", огорчен коментира старшина от бившето видинско военно подразделение, което вече е не в запаса, а направо в историята...

"Поводи за гордост в Деня на Храбростта има. И на Гергьовден винаги трябва да намираме време за памет и почит", категоричен е офицерът от запаса с 35 години военна служба Димчо Георгиев. И разказва за спасяването на знамето на Трети пехотен Бдински полк. Димчо Георгиев е председател на патриотичен клуб "Бдинци" и групата за исторически възстановки във Видин. Клубът е горд притежател на ценна реплика на спасеното знаме. А оригиналът се пази при специален режим на съхранение в знаменната зала на Националния военноисторически музей в София.

Всички мнения по темата чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23