Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В битка с младежката безработица в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН

Около 22 процента от младежите на възраст между 15 и 24 години в България нито учат, нито работят. Това е най-големият дял в Европейския съюз, сочат данни на изследване на УНИЦЕФ, съобщи БТА. Загубите за икономиката ни са за големи, сочи организацията. Делът на младите хора, които не правят нищо, в училищна възраст е малко под 11 процента. 1,2 на сто от населението на възраст над 7 години никога не е посещавало училище, показват пък данните от последното преброяване на Националния статистически институт. 

Статистиката е тревожна, каза Радослав Георгиев, председател на Сдружение "Активно общество"- Видин. Неправителствената организация работи по проблемите на младите хора.

"Тази статистика наистина е тревожна и, за съжаление, Видин я потвърждава напълно. Няколко са факторите, които влияят на младите хора. Сред тях са личната мотивация, социалното положение, семейната среда, дори и етническият фактор. Над 50% от тези млади хора са от малцинствени групи" - каза Радослав Георгиев.

Попитахме и младите хора от видинското НПО за това как се включват в решаването на проблемите на техните връстници. 

"Като цяло се занимавам с фейсбук страницата на сдружението и изключително много съм доволен, че съм тук и съм полезен с нещо"- каза Кристиян Кирилов, стажант в Сдружение "Активно общество" - Видин.

Анна Вълчева е доброволец в Сдружението и би помогнала на всеки млад човек.

"След първото обучение веднага прецених, че искам да се занимавам с подобна дейност. Бих помогнала на всеки млад човек, като го насоча със съвети и идеи"- разказа за Радио ВИДИН младата активистка.

Младежките трудови борси, които се организират във Видин, събират десетки млади хора без препитаниеИ още един добър пример от Северозапада. Българският Младежки Форум организира осемдневен младежки обмен в общините Чупрене и Белоградчик в края на миналата седмица, с участници от България, Хърватия, Румъния, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Унгария и Испания. При подбора на младежите най-голям приоритет е даден на уязвими групи безработни от селски райони, както и млади хора, които срещат социални, икономически, географски или здравни затруднения.

"Идеята ни е да съберем младежи от различни държави, които да могат да обменят своя опит и да изградят мрежа от бъдещи партньорства, като стимулират предприемаческия дух у младите хора"- каза Цветелина Хараламбова в разговора си с Иванка Петрова.

Сдружение с нестопанска цел "Младежки Северозапад"- Монтана организира среща-дискусия на тема "Алтернатива на младежката безработица". Партньори в осъществяването на проекта са Дирекция "Бюро по труда" и Общински младежки дом. Присъстващите ще имат възможността да разберат кои са алтернативите на наемния труд и как всеки един от младежите може да стартира своя собствена дейност, която е полезна не само за него, но и за местната общност.

"Целта на нашата среща е да мотивираме младите хора да споделят своите идеи. Искаме да ги провокираме да бъдат по-активни. Планираме стартирането на иновативен за региона проект, свързан с обучението на ИТ-специалисти, като в Монтана именно ще затворим и цикъла. Младите хора ще имат възможността да правят уеб сайтове за НПО и други институции"- каза Сибил Бойчев, експерт към Сдружение с нестопанска цел "Младежки Северозапад"- Монтана.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45