Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво ще се изхарчат парите по програма "Региони в растеж"

Снимка: Община Видин
Европейската комисия одобри Oперативната програма "Региони в растеж", средствата за която са на стойност 1.3 милиарда евро и са финансирани от Европейския съюз по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Заедно с националното съфинансиране, общият им размер надхвърля 1.5 милиарда евро. Програмата ще действа в подкрепа на регионалните и градските политики за справяне с териториалните различия в страната. Пряка роля в управлението на средствата от ЕС ще имат 39 градски центъра в България. Над 19 милиона лева са определени за община Монтана по приоритетна ос 1 на Оперативната програма.

"По проект по "Техническа помощ" Община Монтана изготви паспорти на 17 проекта на сгради с енергийно обследване. Включени са детски градини, училища, Младежкият дом, Драматичният театър, Библиотеката, Обединеният детски комплекс, читалище "Разум", Историческият и Етнографският музей, къщата на Христо Михайлов. Сключени са договори за изготвянето на 17 проекта, включително парк "Калето" и парк "Огоста"-
коментира кметът на Монтана Златко Живков.

Община Враца получи право да разпредели малко над 23 000 000 лева в рамките на следващия програмен период на ОП "Региони в растеж" до 2020 г. Добър ли е този нов подход при определяне на проектите за финансиране от местните управи, разясни кметът Николай Иванов.

"Този нов механизъм ще ни облекчи и ще даде възможност за по-добро приоритизиране на проблемите, които ще бъдат решавани с финанси по оперативната програма. Около 40% от сумата от 23 млн. лева ще бъде насочен за енергийна ефективност в административни, жилищни сгради, детски и средношколски общежития, отделени са около 9,3 млн. лева. За градска среда за реконструкция на централната пешеходна зона ресурсът е около 7 млн. лв. Около 2 мнл. лева са за образователна и социална инфраструктура"- поясни кметът на Враца Николай Иванов пред Жоро Александров.

За какво ще употребят европейските пари в крайдунавските градове проверихме в Лом. Там ще получат над 17 млн. лева.

"Те ще бъдат насочени в три направления- за подобряване облика на градската среда чрез подобряване на зелените площи, изграждане на нови велоалеи, както и рехабилитация на улиците в града. Пари ще бъдат отделени за ремонт на две детски градини и две училища"
- коментира кметът на община Лом Иво Иванов.

СнимкаЦелта на парите по програма "Региони в растеж" е българските градове да станат по-красиви, по-облагородени и по-добро място за живеене. В това се включват не само улици, тротоари, градска среда, паркове, училища и детски градини, но и културна, социална и здравна инфраструктура.

Видин е общината, която получава най-много средства от Северозапада- 38 139 508 лв. Това е десетият по ред град по обем на средства от програмата. По проект на Община Видин, финансиран от оперативна програма "Регионално развитие" бяха подготвени проекти за седем обекта: Младежки дом, СОУ "Цар Симеон Велики", ПМГ "Екзарх Антим I", музей "Конака", Общински драматичен театър "Вида", Художествена галерия "Никола Петров", пешеходна зона с фонтани и площад "Бдинци". Преди дни кметът на Видин Герго Гергов и румънският му колега Мирча Гуца, кмет на Калафат, подписаха споразумение по трансграничната програма "ИНТЕРРЕГ".

"Донесохме 38 млн. лева по "Региони в растеж". По нея ще бъде финансиран ремонт на музей "Конака" и така ще бъде освободен финансов ресурс, който ще бъде насочен в други приоритетни зони. Така ще допълним нашата програма, тъй като това, което сме разработили, е за над 70 млн. лева"- посочи Герго Гергов.

 За какво още ще бъдат употребени средствата по "Региони в растеж" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56