Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дроновете- използваме ли ги по предназначение

7
Снимка: Светослав Цветанов
Напоследък се заговори за снимки на съмнителни кметски имоти, направени от "птичи поглед". Главни виновници за това се оказват новите модерни летателни апарати, известни като дронове.

"Думата произлиза от английски език и представлява безпилотен летателен апарат, който се задвижва чрез дистанционно управление или по предварително зададен с помощта на GPS маршрут. Един дрон може да има една или няколко перки, разнообразието в размери е още по-голямо- може да се съберат в дланта ви или да са колкото кола", четем в Интернет.

Това, което обединява всички дронове е, че имат много приложения. Например руският ударен "Скат" получава развитие през последните десетилетия заради възможното му военно предназначение (като разновидност на военен робот)- разузнавателно, бойно и др. В гражданската сфера е все още предмет главно на любителски интерес, но има опити за комерсиално използване. Въоръжените сили на Съединените щати от 1940 година използват също дистанционно управляваните летателни апарати.

Трябва ли обаче да бъде законно притежаването на дрон в България?  

Депутатът от Реформаторския блок Вили Лилков има конкретни предложения за промени в законодателството при регистрацията и употребата на дроновете.

"Става въпрос за нова технологична ера, в която човечеството навлиза. Това бе и моето желание да насоча общественото внимание именно в тази посока. Едно е, когато журналистите проявят интерес към имотите на някой кмет и съвсем други са възможностите, които дистанционно управляемите летателни системи могат да предоставят на човечеството. С тези безпилотни системи могат да се изпълняват редица сложни задачи. Тук вече е въпросът за едно сериозно законодателство, което да обхване всички сфери и това да бъде регламентирано", каза народният представител.

Според Робърт Маринов, компютърен специалист от Видин и собственик на дрон, принципно трябва да има регламентация.

"За съжаление, аз подозирам, че в България регламентацията ще се изроди, като всичко останало, което се случва. Притеснението ми е, че при нас накрая нещата ще стигнат до това да има една таксичка, която трябва да платиш на една фирмичка- лицензирана или кръг от приятелски фирми- лицензирани, да правят курсове за управление на дронове. И едни пари в България пак ще бъдат канализирани в правилната посока под формата на поредния държавен рекет, свързан с този тип устройства"
, допълни още в "Посоките на делника" Робърт Маринов.

Главният инженер на Радио ВИДИН Светослав Цветанов също е собственик на куадрокоптер (дрон). За какво го използва и какво е мнението му за регистрацията на подобни технически средства?

"Притежаването на дрон е лукс, предвид това, че струва пари. Струва поддръжка и много настройки. Използвам моя дрон за снимки от високо, които са интересни за много хора. Викали са ме мои приятели за лични цели, не съм го ползвал с комерсиална цел. Тези дронове не могат да летят на летища, защото в самия софтуер, чисто технически, това е забранено."

Повече за дроновете чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56