Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли наводнени имоти във Видин след ремонтите по водния цикъл

6
Снимка: Радио Видин

Отново говорим за проекта, по който се работи във Видин вече почти две години- Рехабилитация на водопроводната мрежа, реконструкция и разширение на канализационната мрежа в града. В началото припомняме, че договорът за изпълнението бе сключен на 04.11.2013 г. И днес на места, обаче, Видин продължава да бъде строителна площадка със затворени улици, изнервени и недоволни граждани. По частта рехабилитация на водопроводната мрежа бяха подменени уличните водопроводи на 39 улици в града, а реконструкцията и разширението на канализационната мрежа на Видин обхвана 44 улици. Някои от тях вече са готови. Дали обаче отговарят на очакванията на гражданите?

СнимкаПреди месец ни потърси видинчанин, живеещ на улица "Патриарх Евтимий", която по думите му е най-ниската част на комплекс "Строител" в крайдунавския град. Оплакването му бе, че след извършения ремонт, уличните бордюри и асфалтовата покривка са на едно ниво, което крие рискове от преливане на вода в дворовете на къщите. Припомняме ви, че само преди месец, на 10-ти юни, във Видин вилня силна буря, а валежите бяха с количество 52 литра на квадратен метър. Тогава поривите на вятъра достигнаха до 16,5 метра в секунда, а стихията прекъсна електрозахранването на Помпена станция №5 и затрудни работата по изпомпването на водата. Тогава сред най-потърпевшите бяха именно живущите на  ул. "Патриарх Евтимий", които цяла нощ отводняваха сами приземните си етажи.

"По- рано, при проливни дъждове, бордюрите ни защитаваха. Сега обаче, с новото ниво, се страхуваме. Направил съм си застраховка и ще агитирам съседите да си направят и те" - каза Валери Иванов, жител на видинския комплекс "Строител".

Ние от Радио ВИДИН запознахме със случая първо ръководителя на звеното за управление на проекта инж. Пламен Симов, който отказа интервю, но в телефонен разговор обясни, че не вижда притеснения, тъй като техническите лица правят необходимите замервания. По думите му, в никакъв случай няма повод за притеснения от наводнения на  имоти на ул "Патриарх Евтимий".  

Потърсихме и още едно експертно мнение- на Областното представителство на Камарата на строителите в България. Оттам отговориха така:

"Отстоянието на нивото на пътната настилка до нивото на бордюра, според действащите нормативни уредби, е 15 сантиметра за новоизграждащи се улични настилки. В случая на Водния цикъл, на изпълнителя не е възложено пълно преустройство на уличните настилки- асфалт и тротоари, а само изкърпване на отделни ивици на нивото на съществуващата улична настилка. При тези условия това отстояние е по-голямо или по-малко, в зависимост от съществуващите нива на старите настилки", написаха в официалното си писмо до нас от Областното представителство на Камарата на строителите във Видин. И допълниха:

Снимка"Притесненията на живущите на ул."Патриарх Евтимий" са основателни относно наводняванията на имотите им. Община Видин е възложила в к-с "Строител" някои улици изцяло да се преасфалтират, без ремонт на тротоарите, които са останали на същите нива, което пък е предпоставка за преливане на високите води през бордюрите в имотите им."

Европейските програми за финансиране на Водните цикли в населените места не предвиждат пълен ремонт на уличните и тротоарните настилки. За тази цел Общинските ръководства е необходимо да осигурят финансиране от други източници и в други срокове, каза още председателят на Областното представителство на Камарата на строителите в България Валентин Кръстев.

Коментар потърсихме и от ръководителя на надзорния екип, който следи дейностите по Водния цикъл- инж. Димитър Аличков.

"Когато е изпълнявана вертикалната планировка на въпросната улица, се наложи на отделни участъци да бъде коригиран наклонът, напречен и надлъжен, така че да има нормално отводняване на пътното платно. Учуден съм, че има хора, които се оплакват при положение, че знаят какво е било състоянието на улицата преди. Няма никакъв повод за притеснение от наводнения, освен ако не се случат някакви екстремни ситуации" - обясни Димитър Аличков, след като проучи въпроса на местно ниво.

Проектът за Водния цикъл на Видин е най-големият на общината, който се финансира с европейски средства. Стойността му е 75 млн. лв, които се осигуряват от Кохезионния фонд на Европейския съюз и Оперативната програма "Околна среда". Делът на общината в това финансиране е 2,7 млн. лв. Стойността на частта, която включва подмяната на водопроводите и на каналната мрежа, е 44 млн. лв.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45