Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" принудителното пенсиониране

Снимка: РАДИО ВИДИН
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за принудителното пенсиониране. Хората, навършили пенсионна възраст, вече не могат да избират дали да останат на работа или не, това се решава от работодателя. Това предложение на БСП бе одобрено от Народното събрание, преди депутатите да излязат във ваканция.

Разговаряхме с видинския народен представител от левицата- Филип Попов.

"Не говорим за принудително пенсиониране, а за една възможност. При липсата на икономика в страната, при липсата на работни места, особено за младите хора, нормално е тези по-възрастни хора, които са навършили своята пенсионна възраст, да могат да се пенсионират при желание на работодателя. В приемната ми във Видин, основният въпрос, с който гражданите се обръщат към мен, е да търсят работа, по-възрастните не за себе си, а за своите деца и внуци"
, заяви депутатът.

От синдикатите обаче са на съвсем друго мнение, те напомнят за минусите.

"Тази промяна по своята същност е дискриминация чрез закона, което, според нас, влиза в противоречие не само с Конституцията, но и с европейски стандарти, отразени в съответните директиви на Европейския съюз"
, каза Деница Нитова, председател на КНСБ-Враца.  

До 2012 г. и законът изискваше бизнесът да освобождава служители, ако имат възраст и стаж за пенсия. Тогава управляващите промениха нормативната база, а сега промениха мнението си.

Николай Цветков от Видин е собственик на фирма за автокранове. Казва, че възрастните хора трудно възприемат условията за работа и издържат на това натоварване, което е съвременният ритъм на ежедневието.

"Тези хора по-добре да намерят други начини за препитание, но не и да се занимават с отговорна и сложна работа. Един кранист не може да бъде в пенсионна възраст и да приема сигналите, и да върши същото като един по-млад негов колега, да речем"
, е мнението на видинския работодател.

И още един представител на бизнеса, Ивайло Йорданов от монтанската община Вършец- има цех за производство на екобрикети и овцеферма.

"Принудителното пенсиониране ще освободи някакви работни места, които би трябвало да се заемат от млади хора, но на практика това ще стане трудно. Аз, като работодател, предпочитам да ми остане на работа човекът, който е обучен, квалифициран за определената работа, а не да наемам човек, който не знам какви качества ще развие. Трагично е положението с квалификацията на младежта- абсолютна безотговорност. Съмнявам се в успешното прилагане на тази мярка", каза пред Ани Цекова работодателят.

Какво мислят по въпроса хората в пред и след пенсионна възраст?

На Наташа Димитрова от Видин, която е учител по химия, й остават две години до пенсия.

"Смятам, че това е правилно, защото има много безработни- млади хора, които би трябвало да заемат съответно освободените места, а този, който е навършил годините и трудовия стаж, да се оттегли достойно. Една от най-уязвимите професии за в бъдеще е учителската. Това може би ще е професията с най-голям дефицит и колеги, които биха желали да поработят след пенсиониране, предполагам, че ще имат възможност"
, е мнението на учителката с 33-годишен стаж.  

Що се отнася до най-младите, които са и най-безгрижни, те не знаят колко пенсионни реформи им предстоят.

Още по темата "за" и "против" принудителното пенсиониране чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45