Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите общински бюджети- за какво ще има повече пари

Снимка: Радио Видин
Общинският бюджет е самостоятелна финансова сметка за приходите и разходите на общината за една бюджетна година. С него се определят и осигуряват парични средства, с които се финансират местни и делегирани от държавата дейности. Това гласи Законът за общинските бюджети. Общинският съвет приема финансовата рамка в срок до 45 дни от приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година и в съответствие с единната бюджетна класификация.

Във вчерашния следобед приключи общественото обсъждане на параметрите на бюджет 2016 за община Видин. Финансовата рамка беше определена като рестриктивна, но реалистична. Иванела Андреева, секретар на Общината откри срещата с видинското гражданство:

"За мен най-важно в момента е да обърнем внимание на капиталовите разходи през новия период. С най-голямо нетърпение ще очаквам предложенията и критиките към предложението за бюджет."


32 682 514 лева е прогнозният бюджет за община Видин, оповести Красимира Велкова, старши експерт в Община Видин:

Снимка"18 012 200 лв. е общата субсидия за делегираните от държавата дейности. 3 159 300 лв. е общата изравнителна субсидия. 105 600 лв. е трансферът за зимно поддържане и снегопочистване, 921 400 лв. е целевата субсидия за капиталови разходи, в това число за изграждане и основен ремонт на общински пътища. Общият размер на бюджетните взаимоотношения за 2016 г. е 22 198 500 лв."
Предвижда се местните приходи (данъчни, неданъчни, трансфери и финансиране) да са в общ размер на около 11 460 000 лв.

Ще бъде предложено на общинските съветници във Видин да гласуват харта на клиента, в която да се набележат мерки срещу длъжниците на Общината. В нея се предвижда да не се предоставят публични услуги на граждани и организации, които имат над 1 година задължения за местни данъци и такси, в това число и ползването на детски ясли и детски градини.

Близо 683 000 лв. са предвидени за текущи ремонти, за ремонт на училища и детски градини се предвиждат 255 000 лв., обясни заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Цветан Асенов. 30 000 лева се предвиждат през 2016 година, с които да се финансират "Малки граждански инициативи".

Параметрите на бюджета за новата година предизвика някои въпроси сред видинските граждани. Те съветват да се предвидят средства за паспортизация на общинските сгради, както и да се следи изпълнението на бюджет 2015 и да се приложи актуализация, ако се налага.

С 2 милиона лева е свита рамката на проекта за бюджет на община Монтана през следващата година.
32 милиона 705 хиляди лева са били планирани през 2015 година, а сега предвиждат малко над 30,5 милиона лева. Разликата е от прогнозните постъпления на имуществени данъци, както и в приходите от глоби и санкции. Предвидени са отново средства в помощ на възрастни хора, като безплатно пътуване в градската мрежа. Това каза за Радио ВИДИН кметът на Монтана Златко Живков.  

"Рамката на бюджета е приблизителна с тази на бюджета от миналата година- малко над 30 милиона лева. По всяка вероятност това няма да е рамката, която ще приемем през февруари 2016 г. Трябва да осигурим средства за исканията на кметствата. Поради това, че Монтана, като градска община, няма достъп до Програмата за развитие на селските райони, има искания за инфраструктурата и читалищата в селата. Приоритет остават дейностите, свързани с младежта, детски градини и ясли. Дейности, които и преди сме предлагали в бюджета, като програми за възрастните и безплатен градски транспорт за пенсионерите, ще остане на нашето внимание"- коментира кметът на Монтана.

Доста въпроси бяха зададени в петък вечерта, когато в конферентната зала на общинската администрация във Враца беше обсъден проектът за бюджет за 2016-а. Очаквано, темата за бездомните кучета се превърна в първа по значимост и за обсъждане тема. Представители на неправителствена организация "Анимал Хелп", която досега осъществяваше общинската програма за ограничаване на популацията на безстопанствените животни, изразиха съмнения, че местната управа ще продължи дейността. Общинският съветник Георги Генов предложи от сумата за борба с бездомните кучета да се отделят средства за изграждането на парк за разхождане на домашни любимци. Друг негов колега пък поиска 20 000 лева по същото перо да се дадат за общинската програма за репродуктивно здраве. Заместник-председателят на Общинския съвет  Владислава Лакова поиска през следващата година парите за "Малки граждански инициативи" да се увеличи от 60 на 80 000 лева. От квартал "Бистрец", село Згориград и жители на улица "Венец" настояха за средства за укрепване на мостове и изграждане на улици.

Обсъждането даде отговор на един въпрос, който беше коментиран надълго и нашироко по време на предизборната кампания, а именно: какъв е дългът на община Враца. Отговорът даде финансистът Румяна Маринова:

"Задълженията на община Враца по мостово финансиране на проекти и съфинансиране, е 960 000 лева, а лихвите - 127 000 лева"

При обсъждането на бюджета за догодина беше поставен въпросът за високите месечни възнаграждения, които си гласуваха общинските съветници. Кметът на с. Бели извор - Кирил Илиев попита защо местните парламентаристи ще получават по около и над 700 лева за 3 дни работа. Кметът на Враца Калин Каменов обеща всички идеи и предложения за промени в бюджета да бъдат обсъдени в комисиите преди гласуването на финансовата рамка за 2016 година.

Снимка"Бюджет на оцеляването", така определи проектобюджета за 2016 в изказването си кметът на Мездра Генади Събков. Той изрази сериозни притеснения от финансовите задължения на общината, които възлизат на 2 112 000 лв.

"Очакват ни кръв, пот и сълзи, докато стабилизираме общината"- заяви Събков и определи проекта за бюджет като реалистичен.

Прогнозната рамка за 2016 година в предложения на публично обсъждане бюджет на община Мездра включва- от държавен бюджет на Република България 8 700 500 лв., от тях: 6 563 700 лв. обща субсидия за делегираните от държавата дейности, 1 291 600 лв. обща изравнителна субсидия, 131 100 лв. за зимното поддържане на пътищата и 714 100 лв. - целева субсидия за капиталови разходи. Прогнозата за местните приходи е в размер на 4 338 444 лева. Заложената прогнозна рамка за разходите за 2016 година е в размер на 10 902 700 лева, от които: за делегираните от държавата дейности - 6 563 700 лева; за дейности общинска отговорност - 4 238 990 лева; за дофинансиране на държавните дейности- 99 434 лева.

Приоритетни в разходната част на бюджета са разходите за обслужване на общинския дълг. Капиталовата програма на Община Мездра ще се финансира в рамките на целевата субсидия от 714 100 лв. и 100 000 лв. собствени средства.

Още за прогнозните общински бюджети на Видин, Монтана, Враца и Мездра може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45