Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Бъдни вечер заедно в радиоефира

Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници, посветен на дома и огнището. Един поглед към Мездра и празнично впечатление. Преди няколко дни мездренският хор "Искрица" направи истински фурор при своето посещение в българския парламент. Хористите бяха очаровани от посрещането на народните представители. А ако пак ги поканят, ще приемат поканата с удоволствие, каза за РАДИО ВИДИН хористката Тинка Манчева:

"Всичко беше страхотно. И ние се представихме на ниво и предложихме няколко вкусни гозби на народните ни избраници за празника" - сподели Тинка Манчева.

Изпълнителите бяха посрещнати радушно и изгледаха работата на депутатите в пленарна зала. 

В края на годината винаги говорим повече и за благотворителност. Благотворителна акция за набиране на средства за социално слаби деца организираха във видинското училище "Цар Симеон Велики". 

"За поредна година бе проведен Коледен базар със собственоръчно приготвени сладкиши, лакомства и ръчно изработена коледна украса. Допълнително учениците събраха и средства, с които да подпомогнат съучениците си с подарък за празника" - каза Ани Станкова, преподавател по български език и литература в учебното заведение.

Празникът ни е по-хубав, когато е споделен с близък човек. Нека не забравяме, че има и хора, които не очакват никого на Бъдни вечер. Много са населените места и кътчета в българския Северозапад, където живеят самотни възрастни хора. Видинско село само с един жител ще остане пусто за Коледа. В Бояново, община Грамада, не чакат гости за празника. Възрастни хора, преместили се в селото от града, ще го напуснат, за да видят децата си. Спомнят си, когато преди години за празника домовете се пълнели с роднини и приятели. С тях се срещна Анжела Каменова.

В Бояново няма коледна украса, както и хора, които да се радват на празника. Единственият жител е 90-годишният дядо Тошо, но още в няколко къщи се върнали хора от града. 

"Той е единственият жител и няма други, другите си отидоха, а ние сме пришълци тука"- казва дъщеря му Славена Йолова.

„Тука сме ние, и там има един и там пак две къщи, само у пет къщи имаме хора"- обяснява Йорданка Нинкова, която от няколко години се върнала на село.  

Малцината обитатели се събират три пъти в седмицата, когато чакат да им докарат хляба, но сега и него ще получат чак след празниците.

„Хляба ни го карат три пъти в седмицата по право. По някой път е хубав, по някой път е лош, ама ние се примиряваме, защото нямаме избор. А сега за празниците, даже от онзи ден са писали до Нова година и чак на 4-ти"- казва тъжно Славена Йолова.

В селото отдавна никой не пристига. Дори автобусът, който по разписание трябва да спира два пъти седмично, вече идва само по заявка. 

„Обаждаме се до Грамада да дойде рейса, че ще пътуваме в петък или събота. Отиваме до Видин, да си купим лекарства“- споделя Йорданка Нинкова.

Никой няма да дойде на Коледа в Бояново. Не било така преди години, когато къщите се пълнели с хора. Славена си спомня: 

„Като  дойдеха празници във всяка къща имаше хора, идваха внуци, идваха близки , приятели.“ 

Сега улиците са пусти, къщите празни. Скоро и селото няма да го има.

Бъдни вечер е последният ден от Коледните пости. Празничната вечер е изпълнена с трепетно очакване да се роди Божият син. Ще спазят ли видинчани традицията, свързана с Бъдни вечер.

"Разбира се, че ще спазим традицията. Поне постните ястия можем да си позволим. За Коледа е по- сложно ... Който се стреми да спазва обичаите и традициите ще направи така, че да успее ... Винаги съм спазвал традицията и пак ще я спазя. Ще бъда на гости при децата и внуците" - споделиха жителите на Видин в празничната ни анкета.

Ястията, поднесени на трапезата, имат за цел не само да заситят, но и да донесат плодородие и късмет през цялата следваща година. Броят на ястията трябва да бъде нечетен, а най-добре 7 или 9, които са сакрални числа. Ако все пак се чудите, кой вариант да изберете, имайте предвид, че колкото по-отрупана е трапезата, толкова по-голямо изобилие ще бъде осигурено за идващата година. Ако пък искате да приготвите пълнени чушки с боб и орехи за Бъдни вечер - една вкусна рецепта от берковското село Гаганица, записа Лилия Димитрова.

Повече за празника можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37