Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Формално ли работят местните институции Община и Общински съвет

Снимка: Архив

В "Посоките на делника" говорим, формално ли работят местните институции Община и Общински съвет. Гледната точка е на политолози, настоящи и бивши председатели и заместник председатели на Общински съвети, и общински съветници.

"Критично ниски нива на прозрачност и отчетност в работата на институциите на местно ниво в мнозинството общини-областни центрове, регистрира Индексът на Местната система за почтеност - 2015. Видин е в дъното на класацията с най-слаби показатели за отчетност и почтеност. Това е изследване на Асоциация "Прозрачност без граници" и е за работата на предходните кметски екипи и администрация", каза пред Ани Цекова политологът Катя Христова.

Данните са събирани една година, били са готови преди местните избори, но не са ги оповестили тогава, за да не бъдат обвинени в опити за влияние.

Борислав Василев, заместник председател на Общинския съвет във Видин в предишния мандат"Контролът в предишния Общински съвет беше изключително занижен. Незнайно как в Правилника за работа на Общинския съвет се промъкна един текст, който отмени какъвто и да е контрол на законодателната над изпълнителната власт. Успя да се вкара един текст, в който отговорите на питанията към кмета биваха два вида- устни и писмени. Писмените отговори поставяха съветника, направил питането в невъзможност да развие питането на заседание на Общинския съвет. По този начин неговите мотиви за питането и самото питане нямаше как да станат известни на останалите съветници, на медиите и на гражданите. По този начин мръсотията се замиташе под килима, което не помагаше на никого. Нито на изпълнителната власт в лицето на кмета и администрацията, нито на работата на Общинския съвет, а най-вече от това страдаха гражданите и продължават да страдат, между другото, що се касае до Видин", коментира в студиото на Радио ВИДИН Борислав Василев, заместник председател на Общинския съвет в предишния мандат.

"Докато общинските съветници, някой, който не си е прочел Закона за местно самоуправление и местна власт, ги кара да подават писмено запитване по материал, който е внесен за разглеждане в ресорната комисия, аз ще продължа да твърдя, че работата на Община Видин е безкрайно непрозрачна. Освен това тя е и непродуктивна, и не е в полза на гражданите", заяви общинският съветник Росица Кирова.

Изследването на "Прозрачност без граници" сочи, че Видин е сред общините, които тепърва се очаква да развиват устойчива местна система на почтеност, стартирайки от ниски стойности на индекса 2,84. Кметската институция (3,06) е изправена пред сериозно предизвикателство да направи оценка на дефицита на добри практики, наследени от предходния мандат 2011 -2015 г. Препоръчително е да се преосмисли необходимостта от създаването на институция "местен обществен посредник", както и активизиране работата на Областния обществен съвет за противодействие на корупцията.

Монтана пък е сред общините, които показват относително добре изградена база на Местната система за почтеност, с индекс 3,21. Налице са добри показатели относно дейността на кмета (3,33) и надзора на местния Общински съвет (3,78) върху местната власт, като в тази връзка потенциалът на местната администрация (3,82) за по-ефективно функциониране следва да бъде допълнително развит.

"Ние си вършиме работата и мисля, че добре я вършим и фактът, че има приемственост, и че кметският екип е същият, това е оценка на гражданите. Това веднага излиза и в проучванията- дали ще бъде прозрачност, дали ще бъде икономическа среда. Те, ако хората живеят зле и в информационно затъмнение, няма да ни преизберат", каза Иво Иванов, председател на Общинския съвет в Монтана.

Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32