В "Посоките на делника" говорим, формално ли работят местните институции Община и Общински съвет. Гледната точка е на политолози, настоящи и бивши председатели и заместник председатели на Общински съвети, и общински съветници.
"Критично ниски нива на прозрачност и отчетност в работата на институциите на местно ниво в мнозинството общини-областни центрове, регистрира Индексът на Местната система за почтеност - 2015. Видин е в дъното на класацията с най-слаби показатели за отчетност и почтеност. Това е изследване на Асоциация "Прозрачност без граници" и е за работата на предходните кметски екипи и администрация", каза пред Ани Цекова политологът Катя Христова.
Данните са събирани една година, били са готови преди местните избори, но не са ги оповестили тогава, за да не бъдат обвинени в опити за влияние.
"Контролът в предишния Общински съвет беше изключително занижен. Незнайно как в Правилника за работа на Общинския съвет се промъкна един текст, който отмени какъвто и да е контрол на законодателната над изпълнителната власт. Успя да се вкара един текст, в който отговорите на питанията към кмета биваха два вида- устни и писмени. Писмените отговори поставяха съветника, направил питането в невъзможност да развие питането на заседание на Общинския съвет. По този начин неговите мотиви за питането и самото питане нямаше как да станат известни на останалите съветници, на медиите и на гражданите. По този начин мръсотията се замиташе под килима, което не помагаше на никого. Нито на изпълнителната власт в лицето на кмета и администрацията, нито на работата на Общинския съвет, а най-вече от това страдаха гражданите и продължават да страдат, между другото, що се касае до Видин", коментира в студиото на Радио ВИДИН Борислав Василев, заместник председател на Общинския съвет в предишния мандат.
"Докато общинските съветници, някой, който не си е прочел Закона за местно самоуправление и местна власт, ги кара да подават писмено запитване по материал, който е внесен за разглеждане в ресорната комисия, аз ще продължа да твърдя, че работата на Община Видин е безкрайно непрозрачна. Освен това тя е и непродуктивна, и не е в полза на гражданите", заяви общинският съветник Росица Кирова.
Изследването на "Прозрачност без граници" сочи, че Видин е сред общините, които тепърва се очаква да развиват устойчива местна система на почтеност, стартирайки от ниски стойности на индекса 2,84. Кметската институция (3,06) е изправена пред сериозно предизвикателство да направи оценка на дефицита на добри практики, наследени от предходния мандат 2011 -2015 г. Препоръчително е да се преосмисли необходимостта от създаването на институция "местен обществен посредник", както и активизиране работата на Областния обществен съвет за противодействие на корупцията.
Монтана пък е сред общините, които показват относително добре изградена база на Местната система за почтеност, с индекс 3,21. Налице са добри показатели относно дейността на кмета (3,33) и надзора на местния Общински съвет (3,78) върху местната власт, като в тази връзка потенциалът на местната администрация (3,82) за по-ефективно функциониране следва да бъде допълнително развит.
"Ние си вършиме работата и мисля, че добре я вършим и фактът, че има приемственост, и че кметският екип е същият, това е оценка на гражданите. Това веднага излиза и в проучванията- дали ще бъде прозрачност, дали ще бъде икономическа среда. Те, ако хората живеят зле и в информационно затъмнение, няма да ни преизберат", каза Иво Иванов, председател на Общинския съвет в Монтана.
Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..
Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..
Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч., учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..