Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва с вноските за втора пенсия

Снимка: БГНЕС

Предложение на финансовия министър Владислав Горанов за промяна в Кодекса за социално осигуряване предизвика вълна от дебати сред икономисти, синдикати, финансови експерти, пенсионните фондове.

"Ако не се промени сега законът, може да се стигне до ситуация, в която пенсионер е изчерпал натрупаните средства по индивидуалната си партида и тогава ще трябва неговите синове и дъщери да му плащат пенсията." Това каза пред медиите министърът на финансите Владислав Горанов.

С предлаганите промени всички средства ще отиват в общ пул, вместо по индивидуална партида, а наследяването на натрупаните суми се премахва. Промените засягат правата на 3.5 млн. души - родените след 31 декември 1959 г., които задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд през последните 16 години и са натрупали по личните си сметки в тях общо 7.7 млрд. лв.

Депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Гроздан Караджов настояха в парламента да не се внася подготвеният от Министерство на финансите проект за промени в Кодекса за социално осигуряване. Според тях, промените се правят прибързано и настояват министърът на финансите Владислав Горанов да оттегли проекта, за да може той да бъде подложен на широко обсъждане - поне шест месеца. Ще удължим срока на обсъждане толкова, колкото е нужно, заяви финансовият министър.

Как се осигуряваме сега за втора пенсия в избрания от нас пенсионен фонд?

"Осигурените в универсален пенсионен фонд лица имат право да изберат да променят осигуряването си във фонд "Пенсии" не по-късно от пет години преди възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване или това е възрастта за трета категория труд, или ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж или възраст. Вноската за универсалния пенсионен фонд е 5% от осигурителната вноска. Хората сами са избрали допълнителния си пенсионен фонд, а ако не са го направили, биват служебно разпределяни. Една година, след като са избрали своя фонд, могат да направят избор за смяна на фонда", обясни Пламен Георгиев, началник на отдел ''Пенсии'' в Териториалното поделение на Национален осигурителен институт- Видин.

Ако сте от хората, които служебно са разпределени в пенсионен фонд и не знаете кой е той, може да проверите в Националната агенция за приходите. Експерти съветват при смяна на пенсионния фонд да проверите дали ще ви удържат сума за тази услуга и колко ще трябва да платите.

По темата за предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване потърсихме мнението на бизнеса. Красимир Кирилов е главен секретар на Търговско-промишлена палата във Видин:

"Този проблем касае всеки един гражданин на България, който се осигурява и мисли за бъдещето. При подписването на тези договори през 2000 година, когато започна този начин на осигуряването, идеята беше да има такова задължително допълнително пенсионно осигуряване, което да бъде натрупвано в индивидуални партиди, които ние да можем сами да определяме как и кога да бъдат разходвани при навършването на пенсионна възраст. Имаше и опция тези пари да бъдат получени на куп при пенсиониране срещу заплащането на определен данък. Така че сега това, което се опитва да направи правителството, е всъщност да бъдат прекроени тези договори, средствата да отидат в един общ пул, което обезсмисля събирането им в индивидуални партиди. Така се приравняват хората, които са се осигурявали на по-високи доходи с тези, които въобще не са се осигурявали или са го правили на минимална заплата. Това наистина се надявам да бъде отменено. Намерението е всички пари да отидат в общ пул и оттук нататък всички ние да получаваме пожизнена пенсия. Всъщност думата "пожизнена" пенсия е разковничето, което е вкарано в промените, които се предлагат. Защо е необходимо тази допълнителна пенсия да бъде пожизнена? Би трябвало лицето, което е натрупвало през целия си стаж тази сума, да може да определи какво да се случва с нея."
 
Малко хора знаят каква е точната ситуация и състоянието на държавния пенсионен фонд и на частните пенсионни фондове. Затова и не може да се даде абсолютно точно и адекватно мнение какво ще се случва с хората, които ще се пенсионират в близко бъдеще.

"Пенсионната система е система, която трябва да работи дълго във времето, т.е. трябва да се вземат решения сега, които ще касаят хората след 10-20 години. Вероятно министър Горанов очаква, че след години ще се появят някакви проблеми и заради това предлага тези промени. Това за момента е дискусия, предложения- как да направим така, че в бъдеще тези хора, които имат по индивидуалните си партиди неголеми суми, да не се налага държавата да им дава социални помощи, а да могат да получат адекватни пенсии. Трябва да се вземе общо решение как парите да бъдат изхарчени адекватно", е мнението на финансиста Иван Георгиев от Видин.

Пенсионните фондове трябва да имат ясна позиция по промените в Кодекса за социално осигуряване. Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Той заяви, че с промените не се прави никаква национализация на пенсионните партиди в частните пенсионни фондове. Калфин допълни, че на този етап промените са все още във фазата на обществено обсъждане.

Пенсионните фондове настояват клиентите им свободно да се разпореждат с втората си пенсия. Това пък се казва в позиция на Асоциацията на дружествата за пенсионно осигуряване, изпратена до медиите. Те са категорични, че желаят да изплащат всички видове пенсии и дори клиентите им да изберат пожизнена втора пенсия, в закона да бъде уредено унаследяването й.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45