Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с вноските за втора пенсия

Снимка: БГНЕС

Предложение на финансовия министър Владислав Горанов за промяна в Кодекса за социално осигуряване предизвика вълна от дебати сред икономисти, синдикати, финансови експерти, пенсионните фондове.

"Ако не се промени сега законът, може да се стигне до ситуация, в която пенсионер е изчерпал натрупаните средства по индивидуалната си партида и тогава ще трябва неговите синове и дъщери да му плащат пенсията." Това каза пред медиите министърът на финансите Владислав Горанов.

С предлаганите промени всички средства ще отиват в общ пул, вместо по индивидуална партида, а наследяването на натрупаните суми се премахва. Промените засягат правата на 3.5 млн. души - родените след 31 декември 1959 г., които задължително внасят 5% от заплатата си в частен фонд през последните 16 години и са натрупали по личните си сметки в тях общо 7.7 млрд. лв.

Депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Гроздан Караджов настояха в парламента да не се внася подготвеният от Министерство на финансите проект за промени в Кодекса за социално осигуряване. Според тях, промените се правят прибързано и настояват министърът на финансите Владислав Горанов да оттегли проекта, за да може той да бъде подложен на широко обсъждане - поне шест месеца. Ще удължим срока на обсъждане толкова, колкото е нужно, заяви финансовият министър.

Как се осигуряваме сега за втора пенсия в избрания от нас пенсионен фонд?

"Осигурените в универсален пенсионен фонд лица имат право да изберат да променят осигуряването си във фонд "Пенсии" не по-късно от пет години преди възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване или това е възрастта за трета категория труд, или ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж или възраст. Вноската за универсалния пенсионен фонд е 5% от осигурителната вноска. Хората сами са избрали допълнителния си пенсионен фонд, а ако не са го направили, биват служебно разпределяни. Една година, след като са избрали своя фонд, могат да направят избор за смяна на фонда", обясни Пламен Георгиев, началник на отдел ''Пенсии'' в Териториалното поделение на Национален осигурителен институт- Видин.

Ако сте от хората, които служебно са разпределени в пенсионен фонд и не знаете кой е той, може да проверите в Националната агенция за приходите. Експерти съветват при смяна на пенсионния фонд да проверите дали ще ви удържат сума за тази услуга и колко ще трябва да платите.

По темата за предлаганите промени в Кодекса за социално осигуряване потърсихме мнението на бизнеса. Красимир Кирилов е главен секретар на Търговско-промишлена палата във Видин:

"Този проблем касае всеки един гражданин на България, който се осигурява и мисли за бъдещето. При подписването на тези договори през 2000 година, когато започна този начин на осигуряването, идеята беше да има такова задължително допълнително пенсионно осигуряване, което да бъде натрупвано в индивидуални партиди, които ние да можем сами да определяме как и кога да бъдат разходвани при навършването на пенсионна възраст. Имаше и опция тези пари да бъдат получени на куп при пенсиониране срещу заплащането на определен данък. Така че сега това, което се опитва да направи правителството, е всъщност да бъдат прекроени тези договори, средствата да отидат в един общ пул, което обезсмисля събирането им в индивидуални партиди. Така се приравняват хората, които са се осигурявали на по-високи доходи с тези, които въобще не са се осигурявали или са го правили на минимална заплата. Това наистина се надявам да бъде отменено. Намерението е всички пари да отидат в общ пул и оттук нататък всички ние да получаваме пожизнена пенсия. Всъщност думата "пожизнена" пенсия е разковничето, което е вкарано в промените, които се предлагат. Защо е необходимо тази допълнителна пенсия да бъде пожизнена? Би трябвало лицето, което е натрупвало през целия си стаж тази сума, да може да определи какво да се случва с нея."
 
Малко хора знаят каква е точната ситуация и състоянието на държавния пенсионен фонд и на частните пенсионни фондове. Затова и не може да се даде абсолютно точно и адекватно мнение какво ще се случва с хората, които ще се пенсионират в близко бъдеще.

"Пенсионната система е система, която трябва да работи дълго във времето, т.е. трябва да се вземат решения сега, които ще касаят хората след 10-20 години. Вероятно министър Горанов очаква, че след години ще се появят някакви проблеми и заради това предлага тези промени. Това за момента е дискусия, предложения- как да направим така, че в бъдеще тези хора, които имат по индивидуалните си партиди неголеми суми, да не се налага държавата да им дава социални помощи, а да могат да получат адекватни пенсии. Трябва да се вземе общо решение как парите да бъдат изхарчени адекватно", е мнението на финансиста Иван Георгиев от Видин.

Пенсионните фондове трябва да имат ясна позиция по промените в Кодекса за социално осигуряване. Това каза вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Той заяви, че с промените не се прави никаква национализация на пенсионните партиди в частните пенсионни фондове. Калфин допълни, че на този етап промените са все още във фазата на обществено обсъждане.

Пенсионните фондове настояват клиентите им свободно да се разпореждат с втората си пенсия. Това пък се казва в позиция на Асоциацията на дружествата за пенсионно осигуряване, изпратена до медиите. Те са категорични, че желаят да изплащат всички видове пенсии и дори клиентите им да изберат пожизнена втора пенсия, в закона да бъде уредено унаследяването й.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32