Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко чиста е водата от изворните чешми

Снимка: Светла Бондова

През турско робство, непосредствено край река Дунав до една чешма с чудно хубава вода, имало съвсем малко селце на турския владетел Исън бей. Край нея имало и едно голямо ясеново дърво. От тук наричали селото "При големия Ясен на Исън бей"- така легендата разкрива произхода на видинското село Ясен и неговото име. То първоначално е било разположено на стръмния дунавски бряг. Местните разказват, че свлачище принуждава жителите му да се изкачат на равното. Бившият кмет Райко Йонов твърди, че това е станало след кооперирането, защото било трудно да се придвижват по стръмното хора и возила.

Чешмата в рибарското селище до село Ясен е построена през 1927 година. Хората тогава са пили вода от нея, от бунара до пощата и от други два до черквата.

Снимка"С вода от там даже сме поливали и градините, каквото са садили едно време родителите. Имаше едно време чебъри, където се мечеше гроздето. Човекът седне в чебъра, слезне долу и почне с една лопата да чисти бунара", спомня си Антон Флоров от Ясен. Казва, че е разбрал, че водата от чешмата до рибарското селище не е годна за пиене още през зимата. Преди 3 седмици, заедно с кмета са ходили до там и са изчистили шахтите, хлорирали са и водата. Сега трябва да занесат проба, за да се види дали течността е годна за пиене.  

Студената вода на чешмата е привличала и хора от други  селища около Видин. Стопанката на караваната на плажа твърди, че до миналата година са идвали от Капитановци, Неговановци и други села:

Снимка"Намерихме бележка, на която пише, че водата е негодна. Вероятно органите, които отговарят за това, са взели мерки. Хората, може би се страхуват и не ползват чешмата така, както близките 2 години. Сега не се забелязват хора да идват."

В края на 2015 година водата от чешмата в село Ясен, както и на двата най- ползвани водоизточника в село Флорентин- "Чешмата край пътя" и "Горната чешма", е изследвана и е установено, че не е годна за пиене. Кметството в Ясен е поставило обява, придружена с копие от протокола на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) № 746/11.12.2015 година, на пенсионерския клуб "Ясените". Там пише, че водата е негодна за пиене, поради завишено количество нитрати. Обява от кметството е поставена и върху чешмата, но дали от атмосферните условия, дали от човешка ръка, тя лежи скъсана на земята, съобщи сътрудникът ни Светла Бондова.

Много преминаващи пътници спират до "Чешмата край пътя" в село Флорентин, не само да се освежат, но и да напълнят шишета и туби с вода. Новоселски зет, който не пожела да си каже името, разказа, че крадци са отмъкнали водомера му в Ново село и тъй като идва рядко, взема вода от тази чешма. Кметицата на село Флорентин Мая Захариева в телефонен разговор потвърди, че след почистването й, предписано от РЗИ, е взета нова проба и водата вече е годна за пиене.

Д-р Антон Петров, здравен инспектор от Регионалната здравна инспекция във Видин обясни, че са разговаряли с кмета на Флорентин, обяснили са как да се оправят недостатъците и след взетите контролни проби е установено, че водата вече е годна за пиене.

СнимкаОбществен местен водоизточник се стопанисва от съответните общини и трябва да представлява каптиран извор, да има резервоар и начин за наливане. Когато са изпълнени тези условия, общините ги подават в РЗИ-Видин и след това подлежат два пъти годишно на контрол. 162 от Видинска област са регистрирани в здравната инспекция.


"Има някои чешми, в едни местности, оставени на произвола на съдбата и ние трудно стигаме до тях, защото не е почистено. Понеже самите общини трябва да заявят да отпаднат от контрол, ние изпращаме безсмислени предписания. Част от чешмите се поддържат в много изрядно състояние. Не всички чешми, които са записани при нас, са изворни. Част от тях са сондажи, дълбоки сондажи по 80 -90 метра, които дават качествена вода. Проблемът с местните обществени водоизточници е, че водата не се обеззаразява и всеки момент може да варира. Особено опасни са засушаването и обилните валежи. Ако не е почистена зоната както трябва и са спукани тръбите, които довеждат до съответното водоземно съоръжение, тогава се просмуква друга вода, която съответно замърсява изворната. При засушаване част от чешмите намаляват дебита си и в един момент след това дават големи отклонения", каза д-р Антон Петров, директор на дирекция "Обществено здраве" в РЗИ- Видин.

СнимкаВсяка година трябва да се чисти около каптажа и поне веднъж на две години е задължително да се почистват и довеждащите тръби. Ако водата не е годна за пиене, тя може да има мирис и привкус. Най- сигурно е да налеете и да я оставите един ден да престои на слънце. Нитратите, обаче, трудно могат да се познаят по такъв начин. Замърсители на изворните чешми са и торовете, които се използват в селското стопанство. Газовете, които се отделят от автомобилите не могат да влияят на качеството на водата. Открити водохващания има в планините, но там няма автомобили и трафик.

Най- чистата вода в областта тече от чешмата на кантона между селата Търговище и Чупрене, защото там няма интензивно земеделие. Другата чешма с чиста вода е в центъра на село Синаговци- почиства се редовно и водата не пресъхва.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55