Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 ноември- Въведение Богородично и Ден на християнското семейство и младеж

Анна Данкова: Хората, които вярват, оцеляват по-дълго като семейство

Снимка: Личен архив на Анна Данкова
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично. Единствено българите празнуваме Въведение Богородично като Ден на християнското семейство и православната християнска младеж. Тук отново се преплитат православният канон и народните традиции, съхранявани и отстоявани в продължение на години.

По темата днес разказва архимандрит Самуил. Срещаме ви и с едно християнско семейство от Видин. Анна Данкова и близките й се обръщат към църквата в тежки моменти от живота си. За ценностите на християнското семейство говорим и с израсналия в Бяла Слатина писател Николай Фенерски. За 14-а поредна година във Враца ще се проведе благотворителната кампания "Осиновете врачанско семейство". Не случайно акцията започва в Деня на християнското семейство.

За връзката между двата празника разказва архимандрит Самуил, председател на старинния храм  "Св. Петка" във Видин:

"С решение на Светия Синод на Българската православна църква от 1929 г. Въведение Богородично в България се чества като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж. Семейното ходене на църква днес символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на родителите за духовните им задължения към децата. Същността на празника е преди всичко християнска. Понеже празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната християнска младеж, то ние трябва да знаем връзката между двата празника. Родителите на Света Богородица- Йоаким и Анна са били много отдадени на Бог и един другиму. Те дълго време били бездетни, докато накрая Бог чул молитвите им и ги надарил с дъщеря - Мария. Те, въпреки дългото чакане, не се отчаяли. В християнското семейство трябва да се изглаждат всички недоразумения. Така правят истинските християни."

Анна Данкова и близките й се обръщат към църквата в тежки моменти от живота им. Сега тя благодари на свещениците, които са помогнали с напътствия. До църквата я доближава и професията на съпруга й, който изработва църковна дърворезба. Смята, че християнството дава упование на семейството, а синът й Божидар е сред децата, които редовно посещават неделното училище във Видин.

"Това, което ме накара през тези 15 години да посещавам християнски храм, е преди всичко това, че когато човек има проблем, то молитвите от свещенослужители помагат. Ние като семейство обичаме всички християнски празници. Обичаме да празнуваме заедно. Смятам, че хората, които вярват и почитат дадена религия, оцеляват по- дълго като семейство" - каза Анна Данкова.

"Ходя на неделно училище. Научаваме интересни неща за религията и Бог. Ходил съм и в няколко манастира"-
казва синът й- 12-годишният Божидар.

21 ноември, когато по стар стил е Архангеловден, е и празник за семейството на Анна, затова и датата е на особена почит за тях.

За християнското семейство споделя неговата гледна точка и писателя Николай Фенерски. През тази година той издаде  книгата „Пролуката. Есета за покаянието”.

"Клетките на обществото - тази метафора от миналото не беше съвсем лоша, така наричаха някога семейството - клетка на обществото. То, обществото, е организъм, който като всеки друг е изграден от някакви „структурни и функционални единици“. В биологията някои смятат клетката за „най-малката единица на живот“. В такъв случай семейството е единицата на живот в обществото"- казва той и добавя:

"Пътят на мирянина, на християнина в света е този - пътят на семейството. Ако ти живееш само, за да изхранваш собствените си телеса и да се грижиш единствено за личното си стомашно-материално благополучие, ако това ти е съзнателна цел и никога не си мечтал за нещо друго, а вече минаваш 40, значи нещо не е наред, значи нещо се е бъгнало в развитието ти, дерайлирал си, не си разбрал нищо от изпитателния срок, който ни е отпуснат на всички нас, живите. Смисълът на живота е саможертвата - да положиш душата си за своите близки. Традиционното семейство се състои от майка - жена, баща - мъж, деца, ако даде Господ. Живеят заедно, под един покрив, срещат се всеки ден, разговарят, обсъждат ежедневните си въпроси, радват се на споделените си мигове. Това е неговият празник - на нормалното християнско семейство."

Днес стартира и една благотворителната кампания- "Осиновете врачанско семейство". Зад благородната акция за набиране на средства за купуването на дрехи и играчки на социално слаби деца в навечерието на Коледа и Нова година се обединиха много неправителствени организации, обществени институции, училища и детски градини.

В миналото Въведение Богородично се е чествало в много ограничен кръг - само с родителите и децата им, които не са встъпили в брак. Всички те отивали заедно в храма, за да измолят за семейството си здраве и благоволение. След това се събирали около богата трапеза, която оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да си хапне и да благослови дома. Според православната традиция Въведение Богородично се свързва с настъпващата зима и с очакването на празниците около Рождество Христово. Ако времето е топло и слънчево - зимата ще е люта, лятото - сухо, а плодородието - слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата. 21 ноември се нарича и Вълча Богородица. Това е така, защото само Божията майка можела да влияе на дивите животни, да ги омилостивява и възпира от пагубни за човека действия. Дори и да не можете да спазите всички традиции за църковния празник, отделете в този ден малко повече време за децата си, поговорете с тях, кажете им колко са важни и специални за вас. Демонстрирайте любовта си към децата си и към любимия човек, тя е в основата на всяко здраво семейство!


Още можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12