Във Видин от години дишаме най-мръсния въздух в страната, а и в Европа, сочат анализите. Според данни на Световната здравна организация България се намира на второ място по смъртност заради замърсен въздух.
През 2015 година във Видин въздухът е бил най-прашен в България, сочи статистика на Министерството на околната среда и водите. Данните от нея показват, че тук през миналата година на 188 пъти уредите са отчели превишавания на лимита за фините прахови частици във въздуха.
Видинчанката Василена Петрова публикува снимка в социалните мрежи с текст към нея: "Над Видин е паднала димна завеса. Задушавам се, тровите ме, мен и детето ми. Тук нямаме фабрики, заводи. Въпреки това въздухът във Видин е силно замърсен. Самоубиваме се бавно." Публикацията събра десетки коментари и предизвика полемика.
"Вечер буквално пада завеса над Видин и буквално не може да се диша. Винаги искаме някой да свърши нещо за нас, но в същото време се тровим сами. Опасявам се за здравето- излизам с детето си и то започва да кашля, аз също. В гърлото буквално се насипва прах за броени минути. За да сме здрави утре, трябва да помислим днес", каза за Радио ВИДИН Василена.
Проблемът с мръсния въздух, който дишат видинчани, стигна и до Народното събрание. В рамките на парламентарния контрол народният представител Михаил Миков зададе актуален въпрос към министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. По думите му през тази година, само до 12 октомври, 116 дни са в превишена норма, като 50 от тях са през летните месеци. От отговора стана ясно, че е в задълженията на Общината да вземе мерки за ограничаване на запрашаването.
Автоматичната станция за измерване и контрол на качеството на атмосферния въздух във Видин ще бъде преместена на ново място през следващата година. Според експертите, на сегашното местоположение- в района на болницата, не се отчитат реално показателите, многократно се установяват стойности на фини прахови частици, които надвишават до няколко пъти нормите. Мястото вече е избрано, разказа пред Нора Йоцова операторът в Автоматичната измервателна станция Владимира Тачева:
"Ще бъде преместена в жк "Вида". Превишението на нормите на фини прахови частици във въздуха се дължи основно на автомобилния трафик, недобре поддържани пътища, изгаряне на твърди горива през отоплителния сезон в съчетание с неблагоприятни метеорологични условия. През отоплителния сезон превишенията са значително повече. От 1-ви до 23-и ноември са регистрирани 18 превишения във Видин."
Според специалистите главна причина за замърсяването на въздуха през зимния сезон във Видин е отоплението на твърдо гориво. Друга причина са честите мъгли над река Дунав, които падат ниско и задържат замърсяването над града. Видин е в ниска точка от поречието. Заради местоположението, няма и въздушни течения, които да разнасят замърсяванията в атмосферата.
"Има изготвена цялостна програма, която беше приета от Общинския съвет, за намаляване на фините прахови частици. Предприели сме мерки. Едно от нещата е измиването на улиците", обясни и кметът на Видин Огнян Ценков.
Мръсният въздух безспорно е много вреден за човешкото здраве. За коментар по темата потърсихме д-р Иво Илиев, специалист по белодробни болести:
"Въздухът във Видин е сред най-замърсените не само в страната, но и в Европа. Това се отразява пагубно на човешкото здраве. Фините прахови частици създават много условия за хронични белодробни заболявания и понижават локалната защита на лигавицата на дихателните пътища и респираторните инфекции проникват много по-лесно, т. е. създават се условия за остри възпалителни състояния. Тенденцията сред възрастните във Видин за по-висока заболеваемост е налице, такава тенденция се забелязва и при децата. Най-важното за предпазване е да се знае, че хронично болните от други болести е добре да се имунизират срещу грип. Добре е да се знае и че има т. нар. ацилирани ваксини, които се приемат редовно по схема под контрол на лекар. Има и достатъчно имуностимулиращи лекарства по аптеките. Но няма как да се избегне да се диша този въздух. Трябва да се работи в посока да се премахне отоплението на твърдо гориво и да се изгради газификация на града, и да се следи да не се използват автомобили без катализатор, но това е в сферата на държавната регулация."
В момента действа приетата от Общинския съвет Програма за намаляване нивата на фини прахови частици и достигане на установените норми за съдържанието им в атмосферния въздух във Видин за периода 2015-2020 година.
Направен е анализ на ролята на битовото отопление, обществени и търговски обекти, транспортните потоци и дейности, строителните дейности, откритите площи и сметището. За първи път е анализирана ролята на транспорта на базата на детайлна инвентаризация на различните видове превозни средства в общината, ролята на битовото отопление на базата на анкетиране на населението и състоянието на енергийната ефективност на жилищата.
Основният извод е, че постигане качество на атмосферния въздух в съгласие с нормите е немислимо без енергийна ефективност на жилищните сгради, което на практика означава модернизация на отоплението, както по отношение на използваните горива, така и по отношение на ефективността на използваните отоплителни съоръжения. Преминаването към използване на природен газ и биогорива с ниска влажност. Други мерки са: модернизация на почистването и опесъчаването на улиците и тротоарите (замяна на пясъка с алтернативно третиране против замръзване през зимата), ранното измиване на улиците след зимния сезон, синхронизиране на ръчното метене на тротоарите с машинното третиране на уличните платна, както и стимулирането на алтернативни придвижвания и създаване на условия за това- изграждане на повече пешеходни зони и велоалеи.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...