Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаем ли си правата като длъжници и кредитори

Снимка: Радио ВИДИН

Познават ли гражданите своите права, когато изпаднат в ситуация да връщат заем? Ако натрупат неплатени сметки за ток и вода, дали ще им бъдат опростени? А, към кого да се обърнат, ако не получават законово определената издръжка? Може ли да загубим ипотекирано жилище?

Когато дължим пари и кредиторът има съответните документи, трябва да се издължим. Дали в определения срок, дали след като на вратата ни почука съдия изпълнител и ни покани доброволно да си платим задълженията. Кога се стига до събиране на дълга от частен съдебен изпълнител?

"До съдебен изпълнител е принуден да се обърне кредитор, който не е получил доброволно изпълнение на задълженията си. Той се снабдява най- често, в 90% от случаите, от съд, с изпълнителен титул, най- често това е изпълнителен лист, който удостоверява, че съд се е разпоредил принудително да бъдат изпълнени задължения, било то парични или други, които не са получили доброволно удовлетворяване", обясни Стефан Нинов- частен съдебен изпълнител от Видин.

Кредиторът се снабдява с необходимите документи от съда, чрез своите адвокати и се явява в кантората на съдебния изпълнител с молба за образуване на дело и прилага необходимите документи.

Снимка"На база на тези документи се образува изпълнително дело и се търси длъжникът да му се връчат книжата. Най- често това е покана за доброволно изпълнение."

Има и случаи, в които кредитор може да се снабди с изпълнителен лист, без длъжникът да узнае, че претенцията към него е минала през съд. На длъжника се връчва и бланка за възражение.

"Законът постановява, че поканата за доброволно изпълнение до длъжника тръгва едновременно с изпращането на запорното съобщение до трето задължено лице- било то трудово възнаграждение, банкова сметка, било то друго негово вземане спрямо трето лице. Така казва законът, изпращат се едновременно. Цели се длъжникът да разбере едновременно с третото лице. Защото, ако първо се уведоми длъжникът, след това му се наложи запор на банковата сметка, той ще отиде и ще си изтегли парите. Законодателят така е решил", допълни частният съдебен изпълнител.

Снимка"Гражданско- процесуалният кодекс (ГПК-бел.ред.) позволява да бъде проведено т. нар. заповедно производство по член 410 и 417 от ГПК, където съответният кредитор да си извади изпълнителен лист. По тези два текста от Гражданско- процесуалния кодекс не се води класическото дело, както си го представят гражданите с искова молба, призовки, свидетели и събиране на доказателства, евентуално, ползването на правна помощ от адвокат. Тези производства започват по този начин, но дават възможност, когато бъдат уведомени от съдия изпълнител, че срещу тях има вече образувано изпълнително дело, да направят съответното възражение. Изпраща им се по закон една бланка, в която могат да изразят своите възражения", коментира адвокат Пламен Стефанов.

След това съответният кредитор трябва да си заведе гражданско дело и вече то ще се води по познатите правила- с ищец, ответник, събиране на доказателства и т. н. Трябва обаче да се прецени, че когато се води такова дело, ще се увеличат разноските.

"Ако се дължат малки суми, тези суми по някакъв начин са безспорни, може би е по- удачно те да бъдат изплащани, отколкото хората да се товарят с допълнителни такси и разноски", допълни Пламен Стефанов.

Адвокатът казва, че разлика от гледна точка на правомощията на частния и държавния съдебен изпълнител няма.

Ако на вратата ни почука съдебен изпълнител, трябва да се приемат съответните уведомления и да се направи справка и сметка какво се дължи, от кого и кога, както и да се потърси юридическа помощ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56