Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да съхраним традициите и българския дух

Снимка: Колаж: Радио ВИДИН

За българските традиции и обичаите, за историята и приемствеността между поколенията говорим в сутрешния блок "Посоките на делника" с Вилислава Милкова- танцьор във фолклорна  студия "Северняци", Ерик Петров- ръководител на фолклорна студия "Северняци", "Работилница за хора" и детска фолклорна студия "Севернячета" и с Ивайло Иванов от патриотичен клуб "Бдинци" и член на Управителния съвет на Национален съюз "Единение".

"Изпратихме 2016 и посрещнахме 2017 година с няколко участия в новогодишната нощ. Това е съдбата на артиста- когато другите се веселят, артистите работят. Но пък ни беше приятно, забавно и много весело", сподели Ерик Петров.

"2016 беше предизвикателна за нас. Проправихме една тънка пътечка, която се надяваме да стане път. Апелът миналото да се запомни в настоящето, да го презентираме по подобавящ начин, понеже към днешна дата виждам едно издихание от страна на младите- не познават българската си история. Обичам да казвам, че човек, който не познава своята история, не заслужава бъдеще. Затова се стремим по този начин- със срещите ни с младите, да запазим българският дух, българското самочувствие. Пожеланието ми към всички българи през 2017 година е да запазят род, уважение към семейството и да не забравят Родината", каза Ивайло Иванов.

Патриотичнен клуб "Бдинци" проведе през 2016 година уроци по родолюбие във видински училища и показа нагледно пред децата старинно оръжие и дрехи. По този начин, когато представят историята нагледно, се надяват да стигнат до повече деца и те да заобичат нашето наследство и да се гордеят с него.

Снимка"Аз съм щастлив, че имам възможност да работя с много хора и виждам с какво желание, с какъв хъс се хващат на хорото и имат желание постоянно нещо ново и интересно да учат. В моя състав "Работилница за хора" се розучават около 50-60 хора- от всички фолклорни области. Детската група, в която има деца от 4 до 14-годишна възраст, играят около 30 хора. За всеки танц костюмът е много важен- когато видиш един танцьор с една красива българска носия, той ти грабва окото и това привлича както млади, така и стари", сподели Ерик Петров.


Фолклорните формации, които ръководи Ерик Петров, имат с какво да се похвалят- 52 са концертите им през 2016 година, имат участия във  фестивали, явили са се на два конкурса, от които са спечелили две награди.

Вилислава Милкова казва, че когато облече носията, се променя:

"Това е един вид скок в миналото- пазиш това, което е останало и го предаваш на другите, предаваш емоцията, която изпитваш в този момент. И публиката те зарежда с положителна емоция. Това ме кара да се чувствам щастлива, когато съм на сцена и когато играя. Ние сме бъдещето и трябва да продължим да правим това, трябва да запазим българската традиция и да я предаваме."

СнимкаЧленовете на патриотичния клуб се стараят максимално да пресъздават нашата история, когато правят възстановки и да показват истината на хората:

"И ефектът е показателен след края на всяка една възстановка- сълзите в очите на публиката- не от страх, не от мъка, а от гордост, че са българи, че са видели нашите предци какво са направили за свободна България."

Начинът, по който представяме нашата история и фолклор, също са важни, споделиха събеседниците. Когато успееш да грабнеш малките в един непринуден разговор, да покажеш носията и дрехите, да разкажеш увлекателно за обичаите и обредите и защо са важни, защо са поводи за гордост, няма как те да се не заслушат в народната музика и да не заобичат българската история.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00