Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ало, ало" в асансьора или стоп от движение

Агенцията за метрологичен и технически надзор ще спира всички асансьори, в които няма вградени устройства за телефонна връзка при авария. Изискването бе наложено от европейска директива и влезе в сила от 3 януари. Започват ли проверки по изпълнението на тези норми и какво е състоянието на съоръженията в Българския Северозапад - това попитахме инж. Валентин Маринков, председател на Българската асансьорна асоциация. 

"Асансьорите стават все по- ненадеждни, като главната причина за това е, че собствениците не се грижат за собствената си безопасност. Когато една фирма предложи оферта за поддръжка, най- често собствениците се отказват и в крайна сметка нещата стават все по- зле. Единственото превозно средство, което вози най- масово хора в България е асансьорът, а неговата поддръжка е най- лоша. В Северозападна България, за съжаление, много асансьорни техници си смениха професията и аз прогнозирам, че в близките 7 години няма да има кой да поддържа съоръженията" - каза Валентин Маринов

Асансьорът е техническо средство, което се е превърнало в част от нашето ежедневие. Неговата безпроблемна експлоатация зависи от правилната му и постоянна подръжка. Безопасни ли са асансьорите, които ползваме - попитахме Емануела Фролошка, учредител на Фондация "Асансьорна безопасност". 

"Безопасността на асансьорите зависи от професионализма на асансьорните техници, но не бива да забравяме и личната и персонална отговорност на всеки един от нас. Предстои поредната регулярна среща с Държавната агенция, на която отново ще бъде обсъдена безопасността ни в асансьорите. Агенцията обаче носи отговорност за обществените сгради, а в частните домове отговорността е на живеещите там граждани" - каза Емануела Фролошка.


Няма да има повече гратисен период, тъй като той беше достатъчен - 2 години и 3 месеца, за да може да се сложат тези разговорни устройства, посочи главният директор на Инспекцията за държавен технически надзор Нели Карипова пред БНР. По данни на Българската асансьорна асоциация 90% от асансьорите не разполагат със задължителните устройства за връзка с поддържащите фирми. Собствениците на апартаменти трябва да поемат разходите по оборудването с телефон. Ако в асансьора няма такава уредба, то той ще бъде спрян. 

Има ли доверие на асансьоритe, които ползва- това попитахме Росица Иванова, жител на един от най- високите жилищни блокове в крайдунавския град. 

"Имам доверие на техниците, които поддържат асансьорните уредби, но се страхувам от остарелите съоръжения. Мисля, че всички ние трябва да носим отговорност за тяхната поддръжка и правилна експлоатация."

Борислав Петков /Боци/ е асансьорен техник от дълги години в Козлодуй и вече е започнал да получава разговорни устройства за монтаж в кабините на асансьорите, които поддържа. 

"Има доставени вече такива устройства и ще започна да ги монтирам, защото при следващата проверка глобата е голяма. Задължиха ни и трябва да се монтират. През януари имам 7 асансьора, които подлежат на подобна проверка и няма начин. Хората се сърдят, но ние сме длъжни да монтираме телефонни устройства" - поясни Борислав Петков

Живеещите във видинския блок "120 апартамента" семейства са пример за това, как един асансьор може да бъде поддържан. Хората са поставили огледало в кабината и специално музикално оформление, макар че блокът е на едва пет етажа, но пътуването ни с асансьора бе запомнящо се. 

"Всичко започна на шега, но хората приеха сериозно инициативата и днес дори имаме график за почистване на снега пред блока. Оправихме стълбището и поддържаме заедно асансьора. Всички искаме да ни е приятно да живеем тук" - каза с гордост домоуправителят Михаил Попов

През миналата година държавният контрол е направил близо 6 400 проверки на асансьори, в различни градове на страната. На половината от тях са издадени предписания, а 300 са спрени от движение.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05