Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на Спешна помощ във Видин: "Може би ние сме Център №1 в страната по кадрова осигуреност"

Снимка: Радио ВИДИН

Центърът за спешна медицинска помощ /ЦСМП/ във Видин ще ползва етаж от сградата на Регионалната здравна инспекция /РЗИ/. За линейките е предвидено място в двора на Инспекцията. Четирите филиала на Центъра в региона също ще се преместят, като три от тях ще бъдат в изцяло нови сгради. Промените се налагат заради стандарта за спешна помощ, приет през миналата година, който определя и минималната квадратура на филиалите.

"Няма филиал на територията на Видинска област, който да отговаря на тази квадратура. За един филиал са необходими поне 200 квадрата, за Видин са повече- минимум 700. Сега в момента сме на 2-3 пъти по- малка площ. Във Видин Спешното приемно е към болницата, от 10 години, и сега на площ от 280 квадрата се помещаваме както Спешното отделение на болницата, така и Центърът за спешна помощ, филиалът във Видин, на тази площ, която е крайно недостатъчна", обясни директорът на ЦСМП- Видин д-р Станислав Поломски.

В Кула, Брегово и Димово ще се строи наново с европейски средства по Оперативна програма "Региони в растеж". Проектът е на Министерството на здравеопазването и е за всички филиали в страната, които са около 200. В Белоградчик Центърът ще се премести на територията на нервно отделение, който е близо до филиала и е на първия етаж на болницата.

"Може би ние сме Център №1 в страната по кадрова осигуреност. Говорим най- вече за лекари, фелдшери, медицински сестри. Нямаме незаети бройки. Като дори голяма част от лекарите, те са 28, имат и специалност. 8 са без специалност, но трима вече са на финала да вземат специалност. Дори имаме и с по две специалности. Това е добре за нас, защото указаната помощ е по- качествена. Засега текучеството е намаляло, задържат се лекарите, и за фелдшери говорим също, може би поради факта, че по 5, по 10% всяка година или през година се увеличават заплатите. Може би това е една от причините да се задържат кадрите при нас", допълни директорът на ЦСМП- Видин.

По филиалите има и стационарни екипи. Например, в Центъра в Брегово има една линейка, с която излиза единият от дежурните фелдшери, но има и друг, който е на място и указва стационарна, амбулаторна помощ. В три от филиалите линейките са по една- това са Кула, Брегово и Димово.

СнимкаД-р Росица Илкова е директор на Центъра за спешна помощ в Белоградчик. Въпросът за разширението на филиала стои на дневен ред от няколко месеца:

"Посетиха нашия филиал на спешния център строителен инженер и строителен техник, които направиха замервания и установиха, че сградният фонд и помещенията, които обитаваме, не отговарят на европейските изисквания за една нормално функционираща спешна помощ", каза д-р Росица Илкова пред сътрудника ни Иванка Петрова.

Центърът обслужва хората от три общини- Белоградчик, Ружинци и Чупрене и две села от община Димово, общо 36 села, най- отдалеченото от които е на 44 километра. Районът е планински, рядко населен. Зимният сезон е по- труден за екипите, но разполагат с проходими линейки.

"Разполагаме с 3 линейки. Тези линейки са реаномобили, които имат апаратура- с кислородотерапия са оборудвани, бутилки- две, с дефибрилатор, с ЕКГ-апарати. Две линейки винаги са дежурни 24 часа и една линейка е резервна."

Рядко се получават фалшиви повиквания. Случва се обаче да се подаде грешен адрес или грешни имена. Тези случаи са един- два за 5-6 месеца. Често възрастните хора не могат да стигнат до личния си лекар и звънят на Бърза помощ. Агресивното поведение се изразява в обидни думи към персонала заради закъснения.

"Когато се направи повикване на телефон 112 това е телефон на централата в Монтана. Те прехвърлят разговора във Видин, Видин ни дава координатите и номера на мисията, час на тръгване, а това изисква време. Дори 10-12 минути за тези разговори и уточнения и след тези минути след повикването ние тръгваме. Дори и в града да сме, това не може да се избегне. Но физическа агресия не е имало досега", обясни д-р Росица Илкова.

Притеснителен е фактът, че млади хора не са идвали на работа от десетина години, а възрастта на работещите е предпенсионна.


СнимкаНовите стандарти наблягат и на максимално бързото пристигане на екипа. Единственото забавяне е при предаването на информацията от дежурния на телефон 112 до дежурния екип от съответния център.

"Обикновено във Видин за 5-6 минути линейката е на адрес. Въведе се и триажна система. Всеки случай се преценява в зависимост от спешността на повикването- код червен, код жълт и код зелен. Трябва да имат малко търпение хората, да обяснят, това е добре и за болния, за да може лекарят в координационната централа да отсее по- незначителните случаи от по- сериозните и второто нещо е да знае какъв екип да прати"
, уточни д-р Станислав Поломски.

В стандартите са записани и какви са критериите, на които трябва да отговарят линейките, те обаче са пожелателни- до 7 години експлоатация и до 300 000 километра. От две години не са получавани нови коли. Последните две линейки са най- запазени и отговарят на новите изисквания. Другите линейки са над 300 000 километра и над 7-8 години. По- леките аварии по тях се отстраняват в работилницата на Центъра, а когато се изисква по- специализирана дейност, се карат в сервиз. 6 са резервните коли освен постоянните 8, които са на смяна.

"Грубо отношение има, дори водим и статистика, в Министерството всеки месец ги информираме. За щастие, няма сериозно пострадали", уточни д-р Станислав Поломски.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05