Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реалност ли е местното самоуправление?!


Къде се срещат и къде се разминават местната власт и държавата?! Гледната точка е на кметове от Северозапада.

Оказва се, че финансовата децентрализация у нас е сред най-сериозните проблеми пред местната власт. Държавата делегира все повече дейности на общините, но принципът по който се разпределят парите, не се променя, казват кметовете или поне тези, които без притеснения решиха да говорят по темата.

"Два са основните проблема, за да няма ефективно местно самоуправление, децентрализирано управление. Първо, то не може да бъде 100% децентрализирано. По отношение на финансовото състояние на голяма част от общините- държавата нехае години наред и не променя правилата на финансиране на общините, не ги актуализира и това е един голям проблем. Приоритети се дават на няколко от големите общини, всичко останало да се спасява само. Второ, приемат се закони, които не са съобразени с действителността в общините, т.е. натоварват се с десетки, стотици задължения общините, без да се осигурява финансиране. И понеже няма досега политическа воля да се решат тези проблеми, аз въобще не вярвам, че в близките години ще има положително движение в тази посока. Най-важното е да се актуализира механизъм за качествено определяне примерно на изравнителната субсидия. Тя е най-демократичната субсидия, която местната власт решава как да я изразходва най-правилно", заяви кметът на община Белоградчик Борис Николов.

Още една гледна точка, тя е на кмета на община Берковица Милчо Доцов. По думите му реално, през цялото време се провежда една политика на децентрализация на задължения към общините и в същото време политика на централизация на бюджет:

"За каква децентрализация и за какво местно самоуправление може да се говори при положение, че парите са централизирани и с благословията на някой или на дадено правителство може да ти отпуснат малко повече пари, ако ли не, стоим на замразено положение, а в същото време се децентрализират задължения. Например, стопанисването на общинските язовири, поддръжката трябва ние да я правим, трябва да сключим договори с оператори на язовирни стени и да похарчим през годината 10 хиляди лева, без да ни се казва откъде да ги намерим тези пари. През последните 20 години непрекъснато се дават задължения, а парите се централизират."

Българските общини настояват народните представители да поемат ангажимент за провеждане на реална финансова децентрализация. Преди малко повече от седмица общото събрание на българските общини отправи послание към политическите сили и кандидатите за 44-то Народно събрание. Местните управници искат децентрализацията да стане чрез въвеждане на общински подоходен данък без увеличение на общата данъчна тежест, разширяване обхвата на данъка върху недвижимите имоти чрез включване на земеделските земи. Те настояват също за финансиране на държавните и общинските пътища. Кметовете са категорични, че не могат да предоставят на гражданите и бизнеса необходимите услуги, при положение, че от събрани 100 лв. данъци, в бюджетите им остават 3-4 лева. Местната власт предлага на бъдещия парламент да се приеме стратегия за децентрализация на държавното управление и пакет от промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Те искат също и нов, модерен Закон за местните данъци и такси.

Според кмета на община Медковец Венцислав Евгениев, в повечето от случаите няма реално местно самоуправление:

"Има дирижирано поведение на местните общности от наглите политически централи, които съсипаха България. Местното самоуправление не може да развие своя потенциал поради различни зависимости. Абсолютно самостоятелно общините не биха могли да съществуват, но трябва да има една хармония, трябва да има една мяра по отношение на финансирането, да има един баланс. И трябва да я има грижата, която да е установена със закон и след това контролирана по съответния ред, а не всичко да е оставено на автопилот."

Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56