Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли по-добро бъдеще за Видин с филиала на Русенския университет

Снимка: Полина Тодорова

Във Видин ще има филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев", студенти ще се обучават в няколко професионални направления. В сряда Министерският съвет взе решение за разкриването му. Добрата новина дойде за Видин след дългогодишно чакане, дори проведохме референдум през 2009 година по въпроса да има или не в града висше учебно заведение. В новооткрития филиал ще се обучават в редовна и задочна форма студенти за придобиване на образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър". Cпeциaлнocтитe, пo ĸoитo зaпoчвa oбyчeниe oт нoвaтa aĸaдeмичнa гoдинa ca Зeмeдeлcĸa тexниĸa и тexнoлoгии, Maшиннo инжeнepcтвo, Eлeĸтpoниĸa, Texнoлoгия и yпpaвлeниe нa тpaнcпopтa, Индycтpиaлeн мeниджмънт и Koмпютъpни нayĸи. Има сформирана академична структура и Видин става академичен град.

"С това решение приключи едногодишната ни работа по събиране на информация, по доказване на капацитет за това, че на практика Русенският университет ще може да обучава студенти в няколко професионални направления. Откриването на филиал във Видин не е самоцел, а резултат от задълбочени проучвания. Законът ни задължава във филиала да има постоянно 10 преподаватели минимум, постепенно ще доизграждаме този състав. Очакванията са филиалът така да се развие, че след 10 години в града да има и университет. Дано да има повече студенти"
, каза за Радио ВИДИН ректорът на Русенския университет проф. Велизара Пенчева.

Идеята за създаване на филиал във Видин е още от 2012 година, когато с решение на Академичния съвет са определени професионалните направления, в които да се обучават студенти. Това са: Педагогика на обучението по двойка специалности, Информатика и компютърни науки, Машинно инженерство, Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Транспорт, корабоплаване и авиация и Общо инженерство. Сериозен интерес има и към дистанционната форма на обучение в специалност Бизнес мениджмънт.


Регионът има голям потенциал, който може да бъде развит - от една страна завършващите ученици, които тази година са около 700, от друга - младежите до 35 години, които нямат висше образование и не на последно място - чуждестранните студенти, които биха избрали Видин заради местоположението му на границата на България със Сърбия и Румъния.

"Това е един от сигурните начини във Видин да се задържат младите хора и да се направи още една стъпка за ограничаване обезлюдяването на региона. Географското положение на Видин предполага също привличане на студенти от двете съседни държави- Румъния и Сърбия. Смея да твърдя, че Видин и разположените около него области имат доказан потенциал за развитие", подчерта кметът на Видин Огнян Ценков.

Филиалът ще бъде в сградата на СУ "Христо Ботев" в квартал "Строител" в града. Предвижда се за нуждите на ВУЗ-а да се предостави сградата за срок от 10 години, след което ще бъде предложено ръководството на Русенския университет да ремонтира сградния фонд.

Бъдещите студенти, които желаят, могат да бъдат настанени в Ученическото общежитие в града, каза Емилия Николова, директор "Хуманитарни дейности" към Общината. Неговият капацитет е 150 души, в момента услугите му се ползват от 96 ученици.

А какво мислят дванадесетокласници от Видин, с които се срещна Венцислав Величков, ще останат ли да учат в родния си град и виждат ли светлото бъдеще:

"Харесват ми профилите, които предлагат, но не ми се остава тук, градът запада, няма хора, връстниците ми няма да са тук, няма с кого да общувам... Бих се записал, пестят се пари.. Това е нещо хубаво за нашия край, повече реклама трябва за филиала. Реализация ни е нужна...", казаха младежите.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56