Във Видин ще има филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев", студенти ще се обучават в няколко професионални направления. В сряда Министерският съвет взе решение за разкриването му. Добрата новина дойде за Видин след дългогодишно чакане, дори проведохме референдум през 2009 година по въпроса да има или не в града висше учебно заведение. В новооткрития филиал ще се обучават в редовна и задочна форма студенти за придобиване на образователно-квалификационните степени "бакалавър" и "магистър". Cпeциaлнocтитe, пo ĸoитo зaпoчвa oбyчeниe oт нoвaтa aĸaдeмичнa гoдинa ca Зeмeдeлcĸa тexниĸa и тexнoлoгии, Maшиннo инжeнepcтвo, Eлeĸтpoниĸa, Texнoлoгия и yпpaвлeниe нa тpaнcпopтa, Индycтpиaлeн мeниджмънт и Koмпютъpни нayĸи. Има сформирана академична структура и Видин става академичен град.
"С това решение приключи едногодишната ни работа по събиране на информация, по доказване на капацитет за това, че на практика Русенският университет ще може да обучава студенти в няколко професионални направления. Откриването на филиал във Видин не е самоцел, а резултат от задълбочени проучвания. Законът ни задължава във филиала да има постоянно 10 преподаватели минимум, постепенно ще доизграждаме този състав. Очакванията са филиалът така да се развие, че след 10 години в града да има и университет. Дано да има повече студенти", каза за Радио ВИДИН ректорът на Русенския университет проф. Велизара Пенчева.
Идеята за създаване на филиал във Видин е още от 2012 година, когато с решение на Академичния съвет са определени професионалните направления, в които да се обучават студенти. Това са: Педагогика на обучението по двойка специалности, Информатика и компютърни науки, Машинно инженерство, Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Транспорт, корабоплаване и авиация и Общо инженерство. Сериозен интерес има и към дистанционната форма на обучение в специалност Бизнес мениджмънт.
Регионът има голям потенциал, който може да бъде развит - от една страна завършващите ученици, които тази година са около 700, от друга - младежите до 35 години, които нямат висше образование и не на последно място - чуждестранните студенти, които биха избрали Видин заради местоположението му на границата на България със Сърбия и Румъния.
"Това е един от сигурните начини във Видин да се задържат младите хора и да се направи още една стъпка за ограничаване обезлюдяването на региона. Географското положение на Видин предполага също привличане на студенти от двете съседни държави- Румъния и Сърбия. Смея да твърдя, че Видин и разположените около него области имат доказан потенциал за развитие", подчерта кметът на Видин Огнян Ценков.
Филиалът ще бъде в сградата на СУ "Христо Ботев" в квартал "Строител" в града. Предвижда се за нуждите на ВУЗ-а да се предостави сградата за срок от 10 години, след което ще бъде предложено ръководството на Русенския университет да ремонтира сградния фонд.
Бъдещите студенти, които желаят, могат да бъдат настанени в Ученическото общежитие в града, каза Емилия Николова, директор "Хуманитарни дейности" към Общината. Неговият капацитет е 150 души, в момента услугите му се ползват от 96 ученици.
А какво мислят дванадесетокласници от Видин, с които се срещна Венцислав Величков, ще останат ли да учат в родния си град и виждат ли светлото бъдеще:
"Харесват ми профилите, които предлагат, но не ми се остава тук, градът запада, няма хора, връстниците ми няма да са тук, няма с кого да общувам... Бих се записал, пестят се пари.. Това е нещо хубаво за нашия край, повече реклама трябва за филиала. Реализация ни е нужна...", казаха младежите.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..