Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на село Сталийска махала се оплакаха от мобилен оператор

3
Снимка: Радио Видин

В монтанското село Сталийска махала, което е с повече от 1500 жители, абонати на един от трите мобилни оператора остават без постоянно покритие. В същото време доставчикът на услугата продължава да предлага нови договори за населеното място. Хората, които  са се подвели по изгодните на пръв поглед условия, не могат да ги прекратят. Липсата на постоянно покритие блокира и работата на местното кметство, което ползва същия оператор. Абонатите са принудени с телефон в ръка да обикалят селото, за да намерят обхват, най-често връзка с номера им няма. Звукът, който другите чуват, когато ги търсят е: 

“Телефонът на абоната е изключен или е извън обхват.“ 

Стефка Цветанова е собственик на фирма и преди близо година ѝ предложили изгодни условия за мобилната услуга. Още преди да подпише договора, се усъмнила дали покритието е достатъчно, но от мобилния оператор били убедителни. 

"Показаха ни на техните телефони, че има обхват, но след като започнахме да ползваме услугата, то се оказа, че въобще нямаме обхват. Интернет също е много зле. Докараха тук някакви устройства, които да подсилят обхвата, но продължихме по същия начин“ - обяснява Стефка Цветанова. Тя и служителите ѝ имат 45 карти на въпросния мобилен оператор, плащат редовно таксата, но не винаги могат да ги ползват. От фирмата казват, че са подведени, но, ако прекратят договора, ще трябва да платят солидна неустойка: 

"Има дребен шрифт, който  почти никой не чете. В този дребен шрифт са неустойките, примерно на карта, около 200 лева беше. Сега, ако ние прекратим договора, то е ясно, че оттук нататък ще си платим неустойката и тя излиза може би около 8 хиляди лева…“ 

От година и половина без телефонна връзка често е и местното кметството, защото договорът, който Общината в Лом е сключила, е със същия мобилен оператор. Тотка Живкова, която е служител в кметството, казва, че част от работното ѝ време преминава  в обиколка в сградата, докато търси покритие. Със стационарните телефони в административната сграда, които са към същия оператор, също доскоро имало проблеми: 

"Не можеха да ни набират гражданите. Обаждахме се, обяснението беше, че клетките, тук малко ли са, няма ли клетки, нещо в такъв смисъл. Хора идват и се оплакват, че също имат  проблем с обхвата. Трябва да се движиш из двор или на улица, или в стаята, както сме ние в кметството, за да можеш да намериш обхват и да проведеш разговора.“ Ако за различни услуги граждани искат да направят справка в кметството, но дори да са много настоятелни, връзка с телефоните няма, причината е в оператора, обясниха в селото.


Потърсихме позиция от Комисията за защита на потребителите (КЗП) в България. 

"До момента нямаме подаден сигнал при нас. Когато получим такъв, ще имаме грижата да го прехвърлим към Комисията за регулиране на съобщенията. Това е нещото, което можем да направим ние. Липсата на сигнал и неговото качество са от компетенцията на Комисията за регулиране на съобщенията" - каза Елеонора Димитрова, директор на КЗП в Монтана. Същото ни обясни и Габриела Руменова, служител на централата на Комисията в София. Успяхме да се свържем с местния клон на въпросния мобилен оператор. 

"Няма подаден сигнал до момента при нас. Аз, когато преминавам през Сталийска махала, имам нормален сигнал на телефона си. Може да се пусне писмо към оператора ни и там да се опише случаят" - отговори Александър Александров, офис мениджър за оператора в град Лом.


От Комисията за регулиране на съобщенията също се включиха по темата: 

"Запознати сме с проблема и това, че проблемът възниква в равнинен район на страната. Това трябва да е сигнална лампичка за всички мобилни оператори. Много е хубаво, че се подава такъв потребителски сигнал. До десет дни имаме уверенията от въпросния оператор, че всичко ще бъде наред и клиентите ще могат да ползват 3G услуги от него. Клиентите могат да потърсят правата си по съдебен път за получаването на съответните обезщетения" - каза Веселин Божков, председател на Комисията за регулиране на съобщенията. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45