Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гордостта на село Владимирово

7
Снимка: Радио Видин
Село Владимирово, или известно със старото си име Люта, се намира в община Бойчиновци, на левия бряг в живописната долина на река Огоста. До 17 октомври 1949 г. носи името Люта. След това е преименувано на името на Владимир Минчев (функционер на комунистическата партия). Днес селото е дом на около 1400 души и е едно от оживените села в региона. Хората казват, че живеят сравнително спокойно, но болката им е обичайната за региона- липсата на работа. Тревожат ги и кражбите, към които посягат най-изпадналите в нужда, вероятно от глад.

"Харесва ни, хубаво е тук, но това е проблемът- няма работа. Беднотия е, иначе не е лошо селото. За децата има градинки, училище, детска градина. По принцип малцинството и българите живеем добре заедно, не се мразим. Случват се и кражби, но от тези, които вече са много изостанали, затънали... Повечето от младите не живеят тук, работят по градовете, пътуват по София, Перник. Без работни места няма как да върнат младите в селата. Хората се занимават с животновъдство, друга част са в чужбина... много безработни има. Болшинството от хората живеят, за да плащат тока, хляба и водата...", така обрисуваха картината във Владимирово местните жители.

Старата черква на Владимирово- "Свети Николай Чудотворец" е паметник на културата. Според някои историци тя е построена не по-късно от 17 век, според други е много по-ранна. Иконите са дело на дебърски зографи. През 1970-те години иконите са дадени за реставрация, откъдето изчезват. В двора са запазени стари надгробни паметници (според специалисти на монаси), което е едно от свидетелствата за съществуването на манастирски комплекс на това място. Южно на около 300 метра от църквите се намира местността Манастира. Тук е имало раннохристиянски манастир и тракийско светилище.

СнимкаГордост за селото е читалище "Нов живот". Основано е през 1900 година, първият му председател е Еленко Игнатов Хаджийски. Днес в него се трудят ентусиазирани хора, които в повечето от случаите работят просто за каузата, за да го има читалището, и българщината, която то пази. И за да има какво да предадат на подрастващите- традициите и бита на българите. Могат да се похвалят и с една от най-дългите читалищни сцени в региона.

"Читалищната дейност я развиваме всички заедно- и ние, и родителите, децата, нашите гости. Три са танцовите ни състави- начинаещи, средна група и големите. Идеята ни е да откъснем децата от улицата и компютъра.
Димка Емилова и Анета Александрова, читалище с. Владимирово Имаме самодеен театър, който съществува от 117 години. Всяка година имаме нова премиера, декорите си правим сами, работим сами и върху гардероба и грима. На наша сцена са играни "Хан Татар", "Балкански аристократи", "Гераците". След 3 години ще отбележим 120-тата ни годишнина, ще раздадем почетни грамоти. В момента сформираме група за стари градски песни, буфосинхронисти".
Това разказа пред Радио Видин председателят на читалището Анета Александрова.

В читалището могат да се похвалят още и с една от най-дългите читалищни сцени в региона.

"Дълга е 18 на 22 метра в дълбочина, има 470 места в киносалона. Имаме много декори. Спечелихме проект за преоборудване на залата, която не е ремонтирана от 47 години. Миналата година оправихме покрива. Справяме се, за да можем да продължим да предаваме обичаите и традициите на децата си", допълни секретарят на читалището Димка Емилова.

Традиция с вековна история е съборът на селото, който се провежда всяка втора седмица на ноември. Дейно участие във всеки празник има читалищният колектив.

Още за село Владимирово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00