Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За трудолюбивите и борбени хора в село Вълчек

7
Снимка: Радио Видин
Днес ви представяме малкото и закътано видинско село Вълчек, близо до общинския център Макреш. Толкова закътано, че и табелата при отклонението от главния път към населеното място едва се вижда, обрасла в храстите на банкета. До 1966 г. се е наричало Вълчак. През селището минава река Видбол. Днес жителите там не са много, застаряващо население, но с борбен дух, и трудолюбиви, както казват сами за себе си. Навремето Вълчек е било образцово село, спомня си бай Петър- Гечката. Разговаряме за селския бит, за управлението на държавата, за социалните помощи и за... мързела на младите.

"Тук навремето е имало 800 души, село за образец, кипеше труд, на 1-ви май всяко звено от ТКЗС-то печено агне изкарваше. И сега сме такива образцови, но сме много стари вече. Млади има, но не искат да се трудят. Аз съм на 89 години и съм дошъл на центъра да помагам в есенното почистване, а те- не щат, седят и кафета пият само. Не съм доволен от държавата, защо им дава помощи на тези?! Да ни наобикалят началниците искаме, по-често. Иначе кметът ни е добър и селото е добро, всичко имаме, къщи хубави, само хората намаляха. Във Вълчек сме трудолюбиви хора, цялото село", увериха ни местните жители.

СнимкаКметски наместник е Веселин Василев. Кмет е от няколко години и разказва как хората му се стопяват ден след ден. Проблем за селото му е обхватът на мобилните оператори, като покритие на мрежата има само една от компаниите, и то на отделни участъци. Недоволства от по-младите си съжители, които не желаят да работят. С идването на зимата питам и за снегопочистването- как ще се справят със снежните преспи и дали са имали проблеми през зимата.

"Maлко село с малко бенефициенти, не може чудеса да искаме да стават. Асфалтираме по малко, техниката започва да навлиза, само един оператор има обхват обаче. Ремонтирахме клуба на пенсионера, почистихме си преди зимата, проблемът със снегопочистването е решен още преди години- един от земеделските производители почиства. От фирмата за поддръжка на пътищата докарат пясък, аз им слагам на купчините колове. Да знаят като падне снегът, ако закъсат, къде да търсят пясък", обясни кметският наместник.

С него говорим и за имотите, интересът към които расте с годините. Къщи в селото имат англичани, двама братя- Винсънт и Дейвид, за които преди време Радио ВИДИН разказа. Ловци също са станали притежатели на имоти във Вълчек. Привлича ги красивата природа- гората, реката и чистият въздух.

СнимкаОплакванията на възрастните хора от селото са, че им обръщат малко внимание, а управниците рядко идват да видят как върви животът им. А за нерешените проблеми, разбира се, обвиняват кмета си. Който понякога трябва да изпълнява и ролята на Бърза помощ.

"С какъвто и проблем да дойдат, търсим решение веднага. Наскоро една жена беше паднала от втория етаж, костта ѝ се беше надробила, дадох ѝ аналгин и без да чакам линейка, я закарах в болницата. Иначе, да видите стаята на здравната служба как я направихме преди време...", разказва кметът.


 Първите сведения за селото датират от средата на 15-и век. В османски регистър от 1454 - 1455 г. откриваме това населено място под името "Вълчяк", само с едно домакинство данъкоплатци. През 18-и век се е формирало като населено място на важен път, свързващ град Видин с град Кула и днешна Република Сърбия. Предимно търговци са използвали хана на дядо Вълчо. Фигурира в регистрите на Княжество България като населено място от 1878 година. С указ на Министерския съвет от 1961 г. е преименувано от Вълчак на Вълчек.

Още за селото чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20