Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо градски хора сменят дома си с къща на село

Снимка: Радио ВИДИН

20 646 души са се изселили от градовете в селата през 2016 година, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за вътрешната миграция на населението. 23 696-ма са избрали да сменят селото с града, а 9 073-ма- едно село с друго. Според статистиката 30 570 души през миналата година са се изселили от страната. В градовете живеят 5 204 385-ма, а в селата- 1 897 474-ма. Какви са причините, заради които градските хора сменят апартамента с къща на село?

Илка Василева и семейството ѝ доскоро са живели във Видин. Решението да напуснат града и да се преместят на село обмислят отдавна. Условието било имотът да е близо до Видин, защото семейството работи, а едно от децата все още е ученик. Избират си къща в село Капитановци на около 5 километра от града. Казват, че Видин не им липсва, защото пътуват всеки ден.

"Минахме в един дъждовен ден, харесахме къщата и така, спонтанно всичко се получи. Там се чувстваме по- добре. Хората са по- задружни, природата е по- чиста."


СнимкаВ селата около Видин напоследък се забелязват все повече ремонтирани домове, закупени от семейства, сменили апартамента и съседите със самостоятелна къща с двор. Като Велко Костов, който от няколко седмици живее постоянно в село Иново. Къщата ремонтира три години. Семейството избира селото, защото искат да са самостоятелни:

"Сам човек като е, си го прави по негов вкус. Основното е, че селото е близо, иначе няма някакви предимства. То няма магазин като хората в това село."

Плюсовете обаче си заслужават- самостоятелен двор, който може да си озелениш както искаш, къща, стопанска постройка, може да си вземеш и куче, което няма да пречи на съседите. Иново е на около 3 километра от Видин и освен пенсионерите в селото живеят и семейства с деца.

СнимкаЦвета Йорданова е кметски наместник на село Комарево, община Берковица. Преместила се от София преди три години в родното село на своята майка. Пред Анжела Каменова разказа, че животът в столицата не ѝ липсва:

"Страшно много обичам този край. Тук ми е минало детството. Преди да се преместим за постоянно дъщеря ми всяка ваканция беше тук. Като човек от големия град, който е избрал да живее в малко населено място, трябва да ви кажа, че за мен удоволствието е голямо- да знам, че мога да живея спокойно, без задръствания, без шум, без тълпи."

Селото е на 90 километра от София, на 7 километра от Берковица и на 16 километра от Монтана.

За Цвета Йорданова животът в Комарево е по- пълноценен. Кметският наместник е и приемен родител. Момченцето и дъщеря ѝ пътуват всеки ден до своите училища в Берковица и Монтана, но това не я притеснява, защото ежедневно транспортът им е точно в определен час.

Арх. Георги Георгиев живее в белоградчишкото село Извос.

Снимка"Според данни на НСИ, миграцията от градовете към селата превишава тази от селата към градовете. Аз направих една справка и се оказа, че за последните години 20 000 души са се преселили от градовете към селата. Аз ги наричам тези хора "нови селяни", самият аз съм един от тези нови селяни. Това е една тенденция, която ще продължи, затова местните власти и държавата трябва да е подготвена и да реагира на тези процеси. Проблемите, с които се срещам аз в моя живот на село не са свързани с техническа инфраструктура, защото и пътищата се пооправиха, но има един въпрос, на който аз не виждам решение. Това е образованието, качеството на образованието", коментира мъжът.

СнимкаСело Паволче е близо до град Враца, само на 3 км. Заради интереса към имоти там селището има нов квартал. Спокойствието и природата привличат гражданите. Като семейството на Емилия Петкова, които са в Паволче от две години. Първо си купили парцел, след това продали апартамента във Враца и си построили свой дом в селото:

"Тук е невероятна природата, изгледът е невероятен. Съжаляваме, че не сме предприели това малко по- рано. В града е страшно напрегнато. Събуждайки се, първото нещо, което виждаш е Балкана."

Селото е с добра инфраструктура, близо е до Враца, а и зимата пътищата са почистени.

Врачанското село Тишевица става родно място на Десислава Василева. Семейството взима решението да се премести от Перник случайно. Идвайки в Тишевица, нейните баба и дядо харесват селото и заради спокойствието се местят там. Въпреки, че то е на около 20 километра от Враца, сутрин има автобус, който пътува до града и вечер се връща обратно.

"Баба и дядо живеят с мен. Те са стари хора, искат спокойствие, искат на село да гледат животни, с градината да се занимават."

Най- трудно след като се преместили било да свикнат с работното време на магазините. Сега си правят предварително сметката какво им трябва и кога да си го купят.

"Селата опустяха. По селата няма здравеопазване, няма работа, няма образование. Млади родители дали ще бъдат на 50 километра от областен град и ако нямат работа, дали ще стоят в селата", коментира темата слушател от Враца.

Снимка: Габриела РаловскаКъща с дворно място в село Търнава, община Бяла Слатина купува Ангел Митев. Преди да се преместят са живели в общинския център. Избират имота на село, защото има двор и ще могат да си произвеждат в градината зеленчуци. Селото е голямо, оживено, с автобус до Бяла Слатина се пътува 10-ина минути, от общинския център е на около 5 километра.

"Моите деца са големи, синът има едно малко, което е за детска градина. Има и училище в село Търнава. Мисля, че на село по- спокойни ще бъдем. Търсили сме къща и в Попица, и на друго място, но тук ни хареса повече."

Синът на Ангел Митев работи в строителството и за него няма да е проблем намирането на работата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45