Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо градски хора сменят дома си с къща на село

Снимка: Радио ВИДИН

20 646 души са се изселили от градовете в селата през 2016 година, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ) за вътрешната миграция на населението. 23 696-ма са избрали да сменят селото с града, а 9 073-ма- едно село с друго. Според статистиката 30 570 души през миналата година са се изселили от страната. В градовете живеят 5 204 385-ма, а в селата- 1 897 474-ма. Какви са причините, заради които градските хора сменят апартамента с къща на село?

Илка Василева и семейството ѝ доскоро са живели във Видин. Решението да напуснат града и да се преместят на село обмислят отдавна. Условието било имотът да е близо до Видин, защото семейството работи, а едно от децата все още е ученик. Избират си къща в село Капитановци на около 5 километра от града. Казват, че Видин не им липсва, защото пътуват всеки ден.

"Минахме в един дъждовен ден, харесахме къщата и така, спонтанно всичко се получи. Там се чувстваме по- добре. Хората са по- задружни, природата е по- чиста."


СнимкаВ селата около Видин напоследък се забелязват все повече ремонтирани домове, закупени от семейства, сменили апартамента и съседите със самостоятелна къща с двор. Като Велко Костов, който от няколко седмици живее постоянно в село Иново. Къщата ремонтира три години. Семейството избира селото, защото искат да са самостоятелни:

"Сам човек като е, си го прави по негов вкус. Основното е, че селото е близо, иначе няма някакви предимства. То няма магазин като хората в това село."

Плюсовете обаче си заслужават- самостоятелен двор, който може да си озелениш както искаш, къща, стопанска постройка, може да си вземеш и куче, което няма да пречи на съседите. Иново е на около 3 километра от Видин и освен пенсионерите в селото живеят и семейства с деца.

СнимкаЦвета Йорданова е кметски наместник на село Комарево, община Берковица. Преместила се от София преди три години в родното село на своята майка. Пред Анжела Каменова разказа, че животът в столицата не ѝ липсва:

"Страшно много обичам този край. Тук ми е минало детството. Преди да се преместим за постоянно дъщеря ми всяка ваканция беше тук. Като човек от големия град, който е избрал да живее в малко населено място, трябва да ви кажа, че за мен удоволствието е голямо- да знам, че мога да живея спокойно, без задръствания, без шум, без тълпи."

Селото е на 90 километра от София, на 7 километра от Берковица и на 16 километра от Монтана.

За Цвета Йорданова животът в Комарево е по- пълноценен. Кметският наместник е и приемен родител. Момченцето и дъщеря ѝ пътуват всеки ден до своите училища в Берковица и Монтана, но това не я притеснява, защото ежедневно транспортът им е точно в определен час.

Арх. Георги Георгиев живее в белоградчишкото село Извос.

Снимка"Според данни на НСИ, миграцията от градовете към селата превишава тази от селата към градовете. Аз направих една справка и се оказа, че за последните години 20 000 души са се преселили от градовете към селата. Аз ги наричам тези хора "нови селяни", самият аз съм един от тези нови селяни. Това е една тенденция, която ще продължи, затова местните власти и държавата трябва да е подготвена и да реагира на тези процеси. Проблемите, с които се срещам аз в моя живот на село не са свързани с техническа инфраструктура, защото и пътищата се пооправиха, но има един въпрос, на който аз не виждам решение. Това е образованието, качеството на образованието", коментира мъжът.

СнимкаСело Паволче е близо до град Враца, само на 3 км. Заради интереса към имоти там селището има нов квартал. Спокойствието и природата привличат гражданите. Като семейството на Емилия Петкова, които са в Паволче от две години. Първо си купили парцел, след това продали апартамента във Враца и си построили свой дом в селото:

"Тук е невероятна природата, изгледът е невероятен. Съжаляваме, че не сме предприели това малко по- рано. В града е страшно напрегнато. Събуждайки се, първото нещо, което виждаш е Балкана."

Селото е с добра инфраструктура, близо е до Враца, а и зимата пътищата са почистени.

Врачанското село Тишевица става родно място на Десислава Василева. Семейството взима решението да се премести от Перник случайно. Идвайки в Тишевица, нейните баба и дядо харесват селото и заради спокойствието се местят там. Въпреки, че то е на около 20 километра от Враца, сутрин има автобус, който пътува до града и вечер се връща обратно.

"Баба и дядо живеят с мен. Те са стари хора, искат спокойствие, искат на село да гледат животни, с градината да се занимават."

Най- трудно след като се преместили било да свикнат с работното време на магазините. Сега си правят предварително сметката какво им трябва и кога да си го купят.

"Селата опустяха. По селата няма здравеопазване, няма работа, няма образование. Млади родители дали ще бъдат на 50 километра от областен град и ако нямат работа, дали ще стоят в селата", коментира темата слушател от Враца.

Снимка: Габриела РаловскаКъща с дворно място в село Търнава, община Бяла Слатина купува Ангел Митев. Преди да се преместят са живели в общинския център. Избират имота на село, защото има двор и ще могат да си произвеждат в градината зеленчуци. Селото е голямо, оживено, с автобус до Бяла Слатина се пътува 10-ина минути, от общинския център е на около 5 километра.

"Моите деца са големи, синът има едно малко, което е за детска градина. Има и училище в село Търнава. Мисля, че на село по- спокойни ще бъдем. Търсили сме къща и в Попица, и на друго място, но тук ни хареса повече."

Синът на Ангел Митев работи в строителството и за него няма да е проблем намирането на работата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05