Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станаха ли по-щедри работодателите

Ще има ли коледни бонуси от бизнеса и по-високи заплати догодина?

Снимка: Мария Съботинова

Българската търговско-промишлена палата проведе анкета сред членовете си за работния режим около коледно-новогодишните празници и предоставянето на бонуси на служителите. Допитването беше извършено в края на ноември с участие на представители на бизнеса. Резултатите от проучването показват, че при 38% от компаниите дните между Коледа и Нова година ще бъдат работни, защото не могат да си позволят прекъсване на производствения режим или ще претърпят известни загуби. Другата част - около 62% обмислят дните между празниците да са неработни, защото характерът на дейността им позволява, а и техни партньори ще почиват тогава. Около 64% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 21% няма да го направят, а 15% все още не са решили окончателно. Фирмите дават допълнителни средства на работниците си в края на годината основно заради Коледа - това е мнението на 66%, от тези, които планират да раздадат бонуси. За 16% причина за допълнителното възнаграждение е доброто финансово състояние, за 11% повод за бонусите са едновременно празниците и успехите на фирмата. Около 6% са посочили други причини, свързани със социално отговорната политика на компанията. 


Разчитат ли видинчани на коледни бонуси и вярват ли, че заплатите през новата 2018 та година ще се повишат? 

"Не не разчитам, защото съм безработна ... Работя в чужбина и там на нас българите не ни раздават коледни бонуси" - бяха част от коментарите по темата.

Разговаряхме с Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата. Станали ли са по- щедри работодателите? 

"Стават по- щедри и то по различни причини. Едната от тях е, че все повече работодатели изпитват недостиг на работна ръка и това ги кара да повишават заплати и да раздават коледни бонуси. Мисля, че все повече работодатели ще повишат заплатите на работниците, за да ги задържат през следващата 2018-та година" - категоричен бе Цветан Симеонов.


Най-често размерът на коледния бонус е до 500 лв. показва анкетата на Българската търговско промишлена палата - при 87% от анкетираните. Около 9% от работодателите планират бонуси в диапазона 500-1000 лв., а над 1000 лв.- едва 4%. Равен е делът на фирмите, които ще дадат еднакви бонуси на всички служители и тези, които ги определят според индивидуалното представяне - по 44%. Водещ показател за размера на бонуса е нивото на длъжност при 11% от компаниите. При 30% от работодателите допълнителните средства, които ще раздадат на служителите си ще бъдат по-високи спрямо миналогодишните.

Лошото финансово положение е причината, поради която мнозинството от работодателите няма да дадат пари над заплатата - при 70% от тази група фирми. Останалите 30% посочват, че плащат достатъчно високи възнаграждения или дават бонуси за свършена работа. 

Така ли е това в Българския Северозапад? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, бизнесмен и председател на Видинската търговско-промишлена палата. 

"Има фирми, които раздават коледни бонуси и са абсолютно изрядни и спрямо работниците, и спрямо държавата. Повечето от фирмите, с които работим не работят с минималната работна заплата. Мисля, че почивните ни дни са достатъчно в България. Тук е въпрос на двустранни отношения между работник и работодател за почивните дни около празниците. В близко бъдеще не можем да говорим за догонване на заплатите в големите градове на страната" - коментира Красимир Кирилов. Според него трябва да търсим правата си, когато ни принуждават да работим извънредно, по време на почивните дни.

Потърсихме представител на бизнеса от Видин. Разговаряхме с Петър Петров, собственик на охранителна фирма, който ще си позволи да организира скромно новогодишно тържество за своите служители. 

"Традиция е при нас в края на всяка година да зарадваме служителите ни и техните семейства с едно общо тържество. Мисля, че те го заслужават и аз познавам още работодатели от Видин, които ще поощрят своите работници в края на тази година" - каза Петър Петров

По-малко от половината работодатели имат намерения да увеличат заплатите на служителите си догодина, показва проведената анкета от Българската търговско-промишлена палата, 27% все още не са преценили, а 17% ще запазят нивото на заплащане във фирмата както през 2017 година. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05