Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изхвърляме ли храна след празниците и повиши ли се хранителната ни култура

Снимка: Радио Видин

По традиция по време на коледните и новогодишни празници пируваме богато с приятели и семейство. Затова и често остава неизядена храна след празничната вечеря. Но какво да правим с останките от новогодишната трапеза? Един от вариантите е да се съберем отново и да доизядем това, което е останало от официалния повод. Ако това е непосилна задача, може просто да замразим храната, за да не я изхвърляме. Как постъпваме обаче всъщност?

Преди няколко месеца стана ясно, че около 700 000 тона храни се унищожават годишно в страната ни. Ако те се включат в употреба, в България няма да има гладни хора. Фондация "Българска хранителна банка" е институция, създадена с цел да спасява храна с изтекъл срок на годност или такава, произведена в по- големи количества. Разговаряхме с изпълнителния директор на организацията Цанка Миланова

"Статистиката ясно показва, че ние продължаваме да изхвърляме храна и до днес. Домакинствата притежават почти половината дял от изхвърлената храна. Всеки един от нас с начина си на хранене, пазаруване и потребяването на ресурса даваме пример за това. Храната е основен ресурс и ние трябва да приемем, че имаме нужда да направим промяна в хранителната си култура" - каза Цанка Миланова и допълни:

"Нашата институция прави именно това, тя е посредник в процеса на споделяне на храната, която за бизнеса вече е загуба, но има хора, които се нуждаят от нея. А голямото пазаруване по време на празниците е част от нашата народопсихология и по време на новогодишните празници тази народопсихология избуява." 

Служителите на Фондация "Българска хранителна банка" предстои да отпразнуват шестия рожден ден на институцията в края на този месец. 

"През изминалата 2017 година наблюдавахме промяната в Закона за ДДС и сме благодарни на Министерството на финансите, че прояви мъдрост и прие готвената промяна. Така данъкът добавена стойност върху дарените храни, с изтичащ срок на годност ще бъде премахнат и те влизат в хранителни банки, а не отиват директно на боклука. През 2018 година възнамеряваме да имаме по- активно присъствие и да създадем склад за храни и в Северозападна България. Знаем, че това е икономически по- изостанал регион и хората в него имат огромна нужда от точно такъв тип помощ" - каза още Цанка Миланова.


Потърсихме и търговец на хранителни продукти във Видин. Попитахме го как пазаруваха по празниците видинчани и има ли практика за даряване на хранителни продукти в неговата фирма, когато се появи излишък от такива, особено след празнични дни. Разговаряхме с Илко Йончев, собственик и управител на фирма, предлагаща пилешки продукти във Видин. 

"Видинчани пазаруват изключително по празниците, но като цяло потреблението е спаднало чувствително. В големите търговски вериги храната може и да не е толкова качествена, но е по- удобно да се пазарува и хората го предпочитат. Видинчани като цяло предпочитат продуктите, които са по- удобни за джоба им. Даряваме храна не само след празници, правим го целогодишно" - каза Илко Йончев.


Видинчани признават, че им се случва да изхвърлят хранителни продукти, особено след празниците, а причините за това са различни.

"Мисля, че ние сме генетично бедни и това ни кара да се презапасяваме с огромни количества храна. Колкото човек е по- богат, толкова повече той не се притеснява. По същия начин човешкият организъм трупа тлъстини и ние се чудим след това откъде са те... Разбира се, че ми се случва да изхвърлям храна, но няма как, това е общонационална черта- да пазаруваме като за последно... Много ядене, много готвене и много обичаи гледаме да спазим и храната ни идва в повече" - казаха жители на крайдунавския град. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05