Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цар на лозето ще избират в село Хърлец

7
вино трифон зарезан
Снимка: РАДИО ВИДИН
Днес ви представяме Хърлец- името на селото означава геран, кладенец, бунар. Има вековна история. Културна забележителност е националният археологически резерват "Августа", намиращ се в местността "Калето", на 5 км. от селото.
 
Хърлец е голямо и добре уредено село с население около 2250 души. Животът им е спокоен, препитание намират в близкия град Козлодуй. Одобряват работата на кмета си, но се оплакват от лошия път до града. Околовръстното шосе не е ремонтирано от години, а редовно пътуващите казват, че често се налага да ремонтират колите си заради дупките.

"Всеки ден пътувам до Козлодуй, не знам колко пари за ремонти похарчих за моята кола. Нон-стоп нещо се прави по нея, удариш в дупка, и се чупи. Понякога няма начин, изпреварват те, и няма как да я избегнеш, влизаш ненадейно в нея... а те са големи и дълбоки на някои места, дупките... Дано да го оправят най-сетне, а не само обещания...", казаха хората.

СнимкаОгнемир Симов е кмет на Хърлец. Разказва, че при тях животът ври и кипи заради многобройното население и работата по благоустрояване на селото. От днес на помощ в тази дейност идват нови 15 души- младежи, които ще работят половин година на пълен работен ден.

"Очакваме Община Козлодуй да подпише договор за цялостна подмяна на ВиК инсталацията за над 5 млн. лв. Очакваме одобрение и на проект за саниране на читалищната сграда. Подготвяме и проекти за площада, тротоарите на ул. "Г. Димитров". Със собствени средства от бюджета ни ще се опитаме да възстановим спирките на градския транспорт. Искаме да поставим нов часовник на кръговото кръстовище. Имаме предвидени и дребни ремонти на здравната служба, чийто покрив подменихме миналата година. Същата година санирахме, заедно с кооперацията, която се помещава тук, и сградата на общината. Заделили сме средства и за ремонт на улици", разказа кметът за бъдещите си планове през годината.
 
Село Хърлец, читалищеВ Хърлец функционират основно училище "Васил Априлов", детска градина "Здравец", здравна служба, ЦНСТ и Дневен център за хора с увреждания. Надеждата на кмета Огнемир Симов е да не намаляват децата, които учат в местното училище, за да продължи то да съществува.

"Близостта на големия град понякога не е толкова добре. Някои от местните деца ги записват там да учат, понякога гласуваме и маломерни паралелки, само да запазим училището. Така е и общинската политика, на всяка цена да се запазят училищата, навсякъде. Имаме млади семейства, деца, те са бъдещето", каза още Огнемир Симов.

С активна дейност и 80-годишна история е НЧ "Н. Й. Вапцаров".  Подготвят се за празника на лозарите и винарите Трифон Зарезан, който ще се проведе в събота, на 3 февруари на площада. Ще има конкурс за най-отбрани вина, ракии и мезета, домашно производство.

"Eдин от хубавите български празници е това. Сутринта се събираме  на площада пред читалището, ще направим ритуалното зарязване на лозата. С духова музика, с две каручки, както подобава. Ще има вино, мезета, конкурс "Винария" за най-добри домашни вина, ракии и мезета. Решихме да включим в конкурса и обреден хляб. Жури ще избере най-добрите, накрая избираме и цар на лозята, когото коронясваме с корона от лозови листа", разказа председателят на читалището Таня Младенова.

Още за Хърлец може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42