Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цар на лозето ще избират в село Хърлец

7
вино трифон зарезан
Снимка: РАДИО ВИДИН
Днес ви представяме Хърлец- името на селото означава геран, кладенец, бунар. Има вековна история. Културна забележителност е националният археологически резерват "Августа", намиращ се в местността "Калето", на 5 км. от селото.
 
Хърлец е голямо и добре уредено село с население около 2250 души. Животът им е спокоен, препитание намират в близкия град Козлодуй. Одобряват работата на кмета си, но се оплакват от лошия път до града. Околовръстното шосе не е ремонтирано от години, а редовно пътуващите казват, че често се налага да ремонтират колите си заради дупките.

"Всеки ден пътувам до Козлодуй, не знам колко пари за ремонти похарчих за моята кола. Нон-стоп нещо се прави по нея, удариш в дупка, и се чупи. Понякога няма начин, изпреварват те, и няма как да я избегнеш, влизаш ненадейно в нея... а те са големи и дълбоки на някои места, дупките... Дано да го оправят най-сетне, а не само обещания...", казаха хората.

СнимкаОгнемир Симов е кмет на Хърлец. Разказва, че при тях животът ври и кипи заради многобройното население и работата по благоустрояване на селото. От днес на помощ в тази дейност идват нови 15 души- младежи, които ще работят половин година на пълен работен ден.

"Очакваме Община Козлодуй да подпише договор за цялостна подмяна на ВиК инсталацията за над 5 млн. лв. Очакваме одобрение и на проект за саниране на читалищната сграда. Подготвяме и проекти за площада, тротоарите на ул. "Г. Димитров". Със собствени средства от бюджета ни ще се опитаме да възстановим спирките на градския транспорт. Искаме да поставим нов часовник на кръговото кръстовище. Имаме предвидени и дребни ремонти на здравната служба, чийто покрив подменихме миналата година. Същата година санирахме, заедно с кооперацията, която се помещава тук, и сградата на общината. Заделили сме средства и за ремонт на улици", разказа кметът за бъдещите си планове през годината.
 
Село Хърлец, читалищеВ Хърлец функционират основно училище "Васил Априлов", детска градина "Здравец", здравна служба, ЦНСТ и Дневен център за хора с увреждания. Надеждата на кмета Огнемир Симов е да не намаляват децата, които учат в местното училище, за да продължи то да съществува.

"Близостта на големия град понякога не е толкова добре. Някои от местните деца ги записват там да учат, понякога гласуваме и маломерни паралелки, само да запазим училището. Така е и общинската политика, на всяка цена да се запазят училищата, навсякъде. Имаме млади семейства, деца, те са бъдещето", каза още Огнемир Симов.

С активна дейност и 80-годишна история е НЧ "Н. Й. Вапцаров".  Подготвят се за празника на лозарите и винарите Трифон Зарезан, който ще се проведе в събота, на 3 февруари на площада. Ще има конкурс за най-отбрани вина, ракии и мезета, домашно производство.

"Eдин от хубавите български празници е това. Сутринта се събираме  на площада пред читалището, ще направим ритуалното зарязване на лозата. С духова музика, с две каручки, както подобава. Ще има вино, мезета, конкурс "Винария" за най-добри домашни вина, ракии и мезета. Решихме да включим в конкурса и обреден хляб. Жури ще избере най-добрите, накрая избираме и цар на лозята, когото коронясваме с корона от лозови листа", разказа председателят на читалището Таня Младенова.

Още за Хърлец може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00