Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бутан мечтаят да ги посети европейска делегация

7
Снимка: Радио Видин
Бутан е част от община Козлодуй. Голямо село, чисто и поддържано, такова впечатление прави на новодошлите. Макар, че е оживено, а жителите му са над 3000, казват, че живеят тихо и спокойно. Това, което не достига са парите и възможностите за развитие на младите хора. Получихме разнопосочни мнения- и оптимистични, и по-негативни. Заедно с Красимир Каменов попитахме хората какво село е Бутан и дали одобряват работата на кмета си.

"Оправиха се улиците в селото лека-полека, добре работи кметът... Не е много добре тук, няма работа, младите избягаха, не се обръща толкова внимание на хората... Чисто, поддържано е селото, приключиха и кражбите, които имаше преди... Който иска да работи, има работа, магазинът ни, виждате, колко е зареден, без храна не може. Има и вересии, но само за редовните клиенти до пенсия или заплата... Нямат пари хората за хляб, това е истината. Избягаха младите, няма бебета, няма деца, няма бъдеще, зле сме. Училището работи, вярно, но колко деца има там и от какъв етнос са... Учим в местното училище, по 30 деца в клас сме, играем във футболния отбор, добре е..."

Ивайло Иванов е кмет на Бутан втори мандат. Представя ни себе си и селото и с гордост отчита, че работят детската градина и училището.

Ивайло Иванов, кмет на с. Бутан"Селото е най-голямото в района, с 3200 жители, близостта до АЕЦ-а оказва положително влияние, а доходите от там пораждат друг стандарт. Имаме училище с над 300 деца, детска градина със 120, най-голямата в общината. Един от основните ни проблеми е, че голяма част от ромското население са безработни. Първенци сме в общината по изпълнени проекти, които наистина са в полза на обществото", обясни кметът. Разказа ни и за поддръжката на улиците в и извън Бутан.

"Уличната мрежа в селото е 75 км,  проблем е поддръжката им, тъй като повечето са насипани с баластра и чакъл, а не с трайна настилка. Миналата година започна изграждането на един участък от 20 км на пътя между съседните села- Гложене и Манастирище. Голяма заслуга за осигуряването на финансирането дължим на вицепремиера Валери Симеонов, който е родом от Бутан. Благодарение на доброто ни взаимодействие с фирмата изпълнител успяхме да изкърпим и голяма част от уличната мрежа в нашето село."

Спортът е добре развит в Бутан. Имат детски футболен отбор, стадион и хиподрум. Тук се намира един от най-големите хиподруми в страната, построен с доброволния труд на хората и една от най-големите конни бази. Още в 1966 г. отборът заема първо място в републиканското първенство. В 1986 г. започва строителството на покрит манеж. Отборът става носител на купата "Никола Катранджиев" в Разлог и на купата "Първа атомна".

"Днес ездата не е толкова добре развит спорт, заради това, че е доста скъпа поддръжката на такъв отбор. Предишния ми мандат се опитахме да направим детска школа по езда и имаше доста голям интерес към нея, но не успяхме да го развием. Нямаме човек, който да се занимава с това. Сега успяваме да поддържаме само по едно състезание годишно, кръг от републиканското първенство по конен спорт, на 21-ви април."

Мечтата на кмета на Бутан е делегацията от българското европредседателство, която през лятото ще посети Козлодуй, да навести и неговото село.

На 25 март 1911 г. 50 будни селяни основават читалището в Бутан, като му дават името "Заря". С първите дарения се отпечатва първият читалищен устав. 1922 г. се сформира първият театрален състав и женските роли се играели от мъже. 1923 г. културното средище става член на Съюза на читалищата в България.

"Действащите групи днес са клуб "Танцово изкуство", с танцов състав "Бутан", който ни донесе много престижни награди, състав за автентичен фолклор, модерни и мажоретни танци, "Огнено шоу" и "Светлинно шоу". В клубовете по певческо изкуство е група "Славей". Имаме детска духова музика", каза секретарят на читалището Силвия Цветкова.

Мечтата на самодейците е да имат най-накрая своя материално-техническа база и да репетират в добри условия.

Още за село Бутан може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56