Живината в региона се поддържа от най-голямото работещо предприятие- Атомната електроцентрала в Козлодуй. Добрите заплати оттам, както и пари, които изпращат местни емигранти помагат за поддръжката на стандарта на живот и хубавите, големи къщи.
Посещението ни в село Крива бара беше по обяд, цареше пълна тишина, само комините на селските къщи показваха къде има живот. Хора навън нямаше, отворено беше само местното заведение-ресторант. То се стопанисва от Изабела Христова, която заедно със съпруга си управлява семейния бизнес- местния селски магазин и ресторант в центъра на Крива бара. Оборотът на обектите им не е кой знае какъв, признава собственичката, но им позволява да оцеляват, макар че имат пълен с вересии тефтер. Защото без храна не може, казва Изабела Христова:
"Трудно се поддържа собствен бизнес на село, защото хората от година на година намаляват все повече, младите предпочитат града или чужбина, там се реализират. Хората тук пазаруват основните неща, като хранителни продукти, другото си произвеждат сами, гледат си животни. Ограничени са им покупателните способности на хората, занимават се със земеделие или с добитък, предимно за собствени нужди."
Стандартът на живот в цяло Козлодуйско се поддържа от работещите в АЕЦ-а, не скриват хората. Достатъчно е по един от семейство да има стабилен солиден доход оттам, за да оцелеят месечно, казва още Изабела Христова.
Така тече животът в Крива бара, Козлодуйско. Замрели са и кражбите, като за цялата минала година имат само три домови кражби, и то в скромен размер- няколко бали сено и шест буркана зимнина. Кметът Илиян Иванов не е голям оптимист за по-доброто бъдеще на селото си и признава, че ако не е другият му бизнес- земеделският, изобщо не би стоял на село, а би потърсил поминък в големите градове, както са направили много от неговите връстници.
Още за село Крива бара може да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..