Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "ромския Кеймбридж" имат 32-ма студенти

Повече от 10 процента от населението на Долни Цибър са висшисти

4
Снимка: Радио Видин
Село Долни Цибър е разположено на брега на река Дунав, в Община Вълчедръм. В близост се намират непроучените основи на стара римска крепост от I век на име Цебрус, защитавала подстъпите при делтата на река Цибрица. Селото днес е пълно с живот, наричат го още "ромския Кеймбридж". Защото там всички обичат да учат - и малки, и големи, имат висшисти, които успешно са се реализирали в живота. Жителите на населеното място са около 1600. За разлика от много други села, тук не се оплакват от липсата на млади семейства. Минути преди нашето посещение беше сключен граждански брак на млада двойка от селото. За ученолюбието на съжителите си и за дългата си работа като кмет разказва Камен Димитров:

"При нас има положителен прираст, раждат се деца. Имаме млади, някои от тях са в чужбина, но идват тук, строят си хубави къщи. Ученолюбиви са, имаме 32-ма студенти, 7 завършват тази година висшето си образование. Едни от най-ученолюбивите роми са от тук. Следват тенденцията- да се образоват и да се реализират на пазара на труда. Имаме хора, които работят в големи фирми, софтуерни продукти разработват, имаме момче, което прави анимация, юристи, лекари, инженери..."


СнимкаОсвен с ученолюбието си, в Долни Цибър се славят и с продукцията от кооперацията си. На общински терен и тази година очакват да имат стопанство за зеленчукопроизводство, в което да се отглеждат различни видове култури. Според кмета Камен Димитров имат подкрепата на високопоставени лица, които да им съдействат това да се случи за поредна година.

"Работниците в местното стопанство, които вероятно ще бъдат 70, ще получават възнагражденията си чрез програма на социалното министерство. А продукцията, която ще се произведе, ще се раздава на социално слаби семейства, детски градини и домове за хора в общината. Произвеждаме картофи, лук, домати, пипер, подпомагаме и социално слаби от съседни села. Представихме идеята на социалния министър и той много хареса идеята, тази година ще бъде нещо като пилотен проект в Долни Цибър, да бъде по-голямо с повече декари. Имаме 50 декара площ за целта. Предишни години общинският кмет, аз, депутати, давахме лични пари за закупуване на семена", обясни Камен Димитров.

СнимкаВ Долни Цибър преобладаващото население е ромското. Кметът не спира да ги хвали- освен че са ученолюбиви, са и много работни, както стана ясно. По думите му, и кражби нямат.

Проверихме и как тече учебният процес в местното училище "Христо Ботев", което има стогодишна история. В новата сграда на четмо и писмо днес се учат децата от селото, а трудности с попълването на бройките в клас нямат.

"Не се оплакваме от липса на деца. От година училището се води обединено, но сега сме основно. Учениците ни идват с голямо желание, не отсъстват, любознателни са, активни са в извънкласните дейности. В Цибър децата и хората са ученолюбиви, повече от десет процента от населението са с висше образование"
, потвърди Юлиан Бобев, учител по история и география в училището.

СнимкаЧиталище "Н. Й. Вапцаров" в Долни Цибър е действащо днес, имат богата дейност и множество изяви на танцовите състави.
 

"Имаме три състава за народни танци. Имаме групи от различни възрасти и дори модерни танци и група за хумористични сценки. Ентусиасти сме, но имаме нужда от нови носии, понякога назаем взимаме от колеги за някое участие. Редовно подготвяме програми за празниците", разказа Генчо Димитров, председател на читалището.

Още за живота в Долни Цибър може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29