Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За традициите на Велики четвъртък, Великденската програма и сигурността по празниците

Днес е Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица, в който се припомня Тайната вечеря на Божия син с Апостолите. Исус дава на своите ученици последните си духовни напътствия, пророкува смъртта си на кръста и посочва, че един от тях ще го предаде, за да бъде съден, измъчван и разпнат.

На Велики четвъртък Исус произнася молитва в Гетсиманската градина под Елеонския хълм и умива нозете на апостолите в знак на смирение и любов. Църквата припомня и за съда на Пилат Понтийски над Исус. Свещенослужителите изнасят кръста от олтара, което символизира носенето му от Христос към Голгота.

На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от който е боядисването на яйцата.

"Рисуваме с восък върху яйцата. В образователния център към музея с децата правим и характерните боядисвания с природни багри- обелки от лук, коприва, корени на брош... Традицията е винаги първото яйце да се обагри в червено. Една от легендите е, че Мария Магдалена занася яйце при гроба на Исус и то се обагрило в червено. Върху яйцата рисувам и характерни символи от чипровските килими. Съветвам домакините върху яйцата най-вече да присъства кръстът, който е символ на християнството...", обясни Ценко Горанов, етнограф, художник, уредник в Историческия музей в Чипровци.

Снимка"В миналото с първото боядисано яйце потривали челата и бузките на децата за здраве. Оставяли първото яйце до иконата на Св. Богородица, където престоявало цяла година. Вярва се, че по този начин Богородица ще закриля семейството. Следващата година яйцето се заравя в лозето, за да пази от градушка. Със затоплянето на времето преди Великден хората са си почиствали основно домовете, белосвали стените, изпирали и накрая сядат вече на улицата- на събор, както му казваме тук - "на пут", и чакали да дойде Великден.", допълни Наталия Костова, библиотекар в читалище "Петър Богдан" в Чипровци.

Освен че днес се боядисват великденските яйца, у нас по традиция на Велики четвъртък се замесват и козунаците за празника.

"Тънкостите за направата на хубав козунак са продуктите- домашни яйца, мас, мляко. Тъй като е сладко тесто, слага се повече мая, повече време се меси и по-дълго втасва. Пече се по-дълго време, на по-ниски градуси. Като го разчупите, трябва да става "на конци". Препоръчвам на всеки да си направи козунак вкъщи"
, съветва майстор-хлебар от Видин.

Снимка"Страстната седмица е период, който предвъзвестява радостта на възкръсналия Христос, службите са със специфичен характер- по-покаен. Очакваме много хора в събота и неделя. Тези дни са по-специални, защото съпреживяваме пътя на Христос към Голгота.", каза игуменът на чипровския манастир отец Спиридон.

Празничната Великденска програма във Видин започна на Лазаровден. Днес църковната служба е насрочена за 18 часа, а в 19 е великденският концерт на видинската Симфониета. Утре от 17 часа в катедралния храм "Св. Димитър" ще бъде отслужено Опелото Христово с обикаляне около църквата. В събота до художествената галерия ще бъде направен опит за нов балкански рекорд за шарене на яйца, а в полунощ ще бъде отслужено пасхалното богослужение в храмовете. В неделя, на Великден, пред катедралния храм на Видин ще бъдат раздадени курбан, козунаци и боядисани яйца. Във втория ден на Великден ще се състои традиционният фолклорен събор на Албутинския скален манастир край село Градец.

Възпитаници на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" Монтана ще пеят и танцуват на Великден в неделя. Изявата на младите таланти е от 10.30 часа пред църквата "Св. св. Кирил и Методий". В концерта, организиран от община Монтана, посветен на Възкресение Христово, ще се включат танцов ансамбъл "Северняци", вокално студио "Детски смях", танцова школа "Дъга" и театрално студио "Автограф". Един от актьорите, костюмиран като огромно писано яйце, ще привлича малките зрители, желаещи да се снимат, разказа директорката Миглена Георгиева. Проявите за Великден стартират на Велики четвъртък. От 10 часа в читалището в квартал "Мала Кутловица" се боядисваха яйца, съобщи Юлия Маринова, уредник в Регионален исторически музей. Перашките, направени от деца в Ателието за боядисване на великденски яйца, ще бъдат изложени в неделя пред Михайловата къща.

СнимкаС богата програма във Враца ще посрещнат Великден, а проявите започнаха преди 10-ина дни. Тяхната кулминация ще е в неделя, когато на Възкресение Христово ще има концерт на фолкизпълнителя Райко Кирилов. Събитието е насрочено за 11 часа на централния площад "Христо Ботев", а организаторите имат и резервен вариант, ако времето се развали и завали дъжд, както прогнозират метеоролозите. Концертът на Райко Кирилов, когото във Враца са свикнали да гледат заедно с Йорданка Варджийска, ще е финалната поанта на пролетните празнични дни, организирани от местната управа. Този път на изпълнителя ще помага духовият оркестър на читалище "Развитие". Днес, на Велики четвъртък, бе отворена работилница за писани яйца, в която деца, ученици и учители боядисват великденски яйца, рисуват и участват в интерактивни игри. Работилницата ще бъде разположена също на централния площад във Враца. През последните дни централният площад е пешеходният булевард са украсени с великденски яйца, които допълват колорита и повишават настроението на врачани.

В празничните дни се създават условия за понижена бдителност, напомнят от полицията. От това се възползват недобронамерени лица за извършване на джебчийски кражби и други криминални деяния. Нужно е да се проявява внимание при носенето на вещи и пари, които биха могли да бъдат обект на посегателство. Не трябва да се оставят незаключени и без надзор за продължителен период от време жилища. За да преминат тези светли дни без инциденти, полицията взима превантивни мерки, това обяви директорът на Областната дирекция на МВР Видин старши комисар Петър Коцин.

През почивните дни се очаква засилен трафик по пътищата в региона. Пътните полицаи също взимат мерки за ограничаване на катастрофите, съобщи главен инспектор Владимир Герасимов, началник на Сектор "Пътна полиция" - Видин.

Противопожарната служба проверя храмовете, където ще има струпване на хора, каза комисар Станислав Генчев, директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"-Видин.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56