Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще караме ли по-изправни и екологично чисти автомобили

До края на месеца готвените промени в Закона за движението по пътищата ще бъдат пуснат за публично обсъждане. Той би трябвало да регламентира дейността на автосервизите и искания от тях регистрационен режим. Готвените промени предвиждат стикерът за годишен технически преглед да съдържа чип с информация за техническото и екологичното състояние на автомобила и да позволява дистанционен контрол за това дали колата отговаря на всички изисквания. Предвижда се и въвеждането на цветни стикери за степента, с която автомобилът замърсява околната среда. Всяка степен ще бъде и различно оцветена.

Какво мислят видинчани за готвените промени и ще можем ли да си позволим да купуваме и караме екологично чисти автомобили?

"Не само автомобилите замърсяват околната среда ... Трябва да се направят промени в Закона. Според мен, ако имахме по- високи доходи, ще си позволим и по- модерни автомобили. В момента това можем да си позволим ... Аз нямам кола и не ме интересуват промените" - казаха жителите на крайдуваския град. 

Председателят на Съюза на автосервизите в България Юли Атев е категоричен, че новите идеи за промени, свързани с техническите прегледи, са неефективни и напълно излишни. 

"В момента изчакваме, за да разберем какви точно са готвените промени. На този етап има и някои добри предложения, но има други, във връзка със стикерите за изгорелите газове, които, поне за мен, са някакво недоразумение. Живеем във време, в което един четец може да види номера на автомобила и да провери в сървъра дали е с платена "Гражданска отговорност", дали е с годишен технически преглед, какви изгорели газове има и не са необходими никакви стикери за това. Това са излишни средства и всеки чип може да бъде манипулиран. Всеки един автомобил трябва да има сервизна книжка и да бъде обслужван от законните сервизи в България. Много хора в сервизите-фантоми нямат необходимата квалификация, а извършват ремонти. Правилно е да бъдат регистрирани всички сервизи и ремонтът да бъде вписван в сервизна книжка" - каза Юли Атев и допълни: 

Снимка"В момента няма закон, който да регламентира дейността на сервизите. Когато стане едно ПТП на пътя казват че е поради превишена скорост или неспазване на дистанция. Но дали този автомобил е бил обслужван от хора, които имат нужната квалификация, никой не казва. И от тук идват и големите проблеми."


Разговаряхме по темата и с Йонко Иванов, председател на Асоциацията по автомотоподготовка в България. 

"Състоянието на автопарка у нас отговаря на икономическото ни състояние. Паркът ни е втора ръка и вече е доста амортизиран. Не са само автомобилите причина за лошия въздух, който дишаме. Когато ми дадат възможност да работя за 3 000 или 5 000 лева, съвсем спокойно ще си сменям колата на 5 години. Има модерни дизелови двигатели, които отделят много по- малко вредни емисии от бензиновите." 

Попитахме автомеханика и автомобилен състезател от Видин Ани Ванков, който е и собственик на автосервиз,  има ли хора, които нямат необходимата квалификация и ремонтира автомобили.

"За съжаление, във Видин всеки, който умее и който не умее поправя автомобили. Погледнете само в крайните квартали колко гаражчета са отворени и всеки работи без да притежава необходимата квалификация" - посочи Ани Ванков.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19