Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да бъде ли намалена депутатската заплата

Снимка: БГНЕС

Може ли депутатската заплата от 3 540 лв. да се намали на 2 976 лв.? Това предложение за промени в правилника за Народното събрание внесоха от БСП в деловодството в парламента. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обясни, че това е заплатата, с която е приключило предишното Народно събрание. Според нея възнаграждението трябва да бъде фиксирана сума, която да не се увеличава до края на определеното Народно събрание, колкото и да расте средното за страната. 

Изпълнимо ли е това предложение? Видинчани изказаха разнопосочни мнения към предлаганите промени и работата на депутатите в анкетата по темата: 

"В годините назад знам, че са замразявани депутатските заплати, но сега... Не знам дали това е най-важното за България... Дъвчем си едно и също, нищо няма да стане..."

В момента заплатите на депутатите, министрите и членове на държавни агенции се формират на базата на средната заплата за страната и растат с нейното покачване. 

"Тази промяна ще се отрази на още 19 органа в страната. Това е политическият и административен елит в страната, чиито заплати зависят от тези на депутатите" - каза Корнелия Нинова в интервю за БНР. Лидерът на социалистите добави, че застъпва тази теза много отдавна. Според нея съществува огромна пропаст между политическия елит в Европа и в България, и народите и тя се увеличава. 

"Ако искаме да променяме света, трябва да започнем от себе си. Смятам, че всяка привилегия, с която политиците сме обрасли, е стъпка към политическото ни самоубийство. Със собствените си действия увеличаваме неравенствата, вместо да се борим с тях. 400 000 българи работят на минимална заплата, увеличена с 50 лв., а депутатската- с 564 лв. 2/3 от българите работят под средната заплата, която се е увеличила със 120 лв., а за този период депутатската- с 564 лв." - подчерта Корнелия Нинова

От БСП предлагат още депутатите да почиват само на официално обявените в страната празници, както всички българи, без никакви извънредни отпуски. В предложението единствено се запазва лятната ваканция на парламента през август месец. 

Каква е позицията на управляващото мнозинство по направеното предложение? Потърсихме за коментар депутата от ГЕРБ Владимир Тошев

"Мисля, че в момент, когато БСП са в дълбока опозиция и държавата и правителството се справят много добре и с вътрешното, и с международното положение, това е една тема, която я изсмукаха от пръстите си и това, с извинение към слушателите ви, е една "претоплена манджа" ... Това е популизъм, който само разбунва обществото. Кой ще усети някаква практическа полза, ако бъдат замразени заплатите на депутатите - пенсионерите ли, здравеопазването или образованието" - каза Владимир Тошев.


Според депутата от БСП Филип Попов направените предложения не са нещо ново, защото още в началото на това Народно събрание е внесено решение за промяна в правилника, с искане да бъде запазена последната от предишното Народно събрание работна заплата на депутатите. В момента тя се актуализира на всеки три месеца и съответно расте. 

"Никъде в страната в бизнеса или в частната сфера, дори и в държавната не се актуализират на всеки три месеца заплатите, както се прави със заплатите на депутатите. Затова ние не смятаме, че е справедливо и сме солидарни с предложението на нашия лидер Корнелия Нинова ... По отношение на корупционната бариера аз не мисля, че разликата от приблизително 1 000 лева ще бъде някаква бариера. Ако един народен представител няма чувство за правов ред и морал, то най- вероятно ще участва в корупционна схема. Чувството за беззаконност и безсилие, за съжаление, е обхванало голяма част от българите" - каза Филип Попов.


В коментар по темата Иван Божинов от село Дондуково казва: 

"Няма човек, на който заплатата да му е достатъчна, но както се знае, заплатата е възнаграждение за положен качествен труд, нека депутатите вземат сегашните заплати, дори и по-големи. Но като гледам колко мизерно живеем и държавата се тресе от протести, много се съмнявам, че трудът им е качествен. Господа депутати, не вярвам в прераждането, изкарвам си прехраната с честен труд и не искам за вашите грешки и безхаберие да плащам аз и моите деца. Ако 1 човек произведе некачествен продукт, се санкционира от работодателя, а за вашите грешки плащаме ние и нашите деца."


Въпросното предложение се повтаря вече циклично. Така беше и в началото на това 44-то Народно събрание, коментира депутатът от "Обединени патриоти" Росен Живков

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05