Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли отново разрешено пушенето в заведенията

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Сагата с пушенето на обществени места сякаш няма край. След като с много условности и противници въпросната забрана, в крайна сметка бе приета, преди дни отново се заговори за тютюнопушенето в заведенията - да го има ли или не? От "Националния фронт за спасение на България" са готови да предложат законопроект за промяна в Закона за здравето, с който да се разреши пушенето в обособени помещения, тоест да се възстанови частично старият режим. Това заяви преди дни лидерът ѝ Валери Симеонов. Тютюнопушенето ще е разрешено в части от хотели, барове, кораби и стадиони, бизнесът няма да има право да поддържа заведения само и единствено за пушачи. Това са част от готвените предложения. 

Как видинчани обаче приемат предложението за отмяна на забраната за тютюнопушене в заведенията? 

"Който иска- да пуши, а който иска и да не пуши и да си търси подходящите места ... Забраната рядко се спазваше ... Аз пуша, но не вътре- там има и деца и това не е хубаво ... Нека да се запази забраната, но с известни корекции" - коментираха видинчани

Потърсихме за коментар депутата от "Обединени патриоти" Росен Живков. 

"Предложението е много навременно, защото то претърпя много критики и метаморфози. Бизнесът реагира адекватно и собствениците на заведения хвърлиха много средства за аспирации и съоръжения за пречистване на въздуха. Този законопроект трябва да се приеме, защото в момента имаме закон, който не се изпълнява. Това би облекчило работата на всички. Забраната за тютюнопушене няма да бъде отменяна напълно, а всеки собственик трябва да обособи в заведението си място за пушене. Това ще става само с желанието на собственика. Смятам, че когато едно предложение се тълкува разумно, може и да се дебатира по него" - каза Росен Живков

Не се връща старият ред, защото преди на всеки собственик на заведение до 50 места се разрешаваше да избира дали в него да се пуши, или не. С проектозакона, ако бизнесът прецени, може да обособи част от него, като покрие всички вентилационни указания и херметически врати, които ще са описани в специална наредба към закона. Нощните барове също ще са задължителна територия без цигарен дим освен части, оборудвани според норматива, настояват още от НФСБ.


Каква е работата на здравните инспектори и могат ли да спират обект, в който се нарушава забраната за тютюнопушене? От Сдружение "България без тютюнев дим" предлагат при констатирани две нарушения да могат да бъдат затваряни обекти. 

"Липсата на дефиниция за "закрито обществено място" отваря вратичка за обособяването на шатри, стъклени помещения и заслони за пушачите без отваряеми части, което също вреди на здравето. Налага се да бъде уточнена и разписана точната отговорност на управителите на заведенията, като такива" - това заяви за БНР председателят на сдружението "България без тютюнев дим" д-р Маша Гаврилова и допълни: 

"Не е нормално да се отменя закон заради това, че не се спазва- напротив, трябва да се засили контролът, а това е в ръцете на държавата." 


Най-честите нарушения са свързани със заведенията за хранене и развлечения. Извършват ли се проверки във видинските заведения от служителите на Регионалната здравна инспекция и има ли санкционирани нарушители на забраната към момента- това попитахме д-р Антон Петров от отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин. 

"Проверки се извършват всеки ден в работното време на инспекторите, като се извършват и целенасочени вечерни проверки. За 2018 година има глобено само едно юридическо лице. Четири са физическите лица, които са глобени. В един момент кръчмарите постъпиха умно и изградиха временни постройки за пушачите и бизнесът свикна със забраната за тютюнопушене" - коментира д-р Петров.


Стана ясно, че от ГЕРБ няма да подкрепят вицепремиера Валери Симеонов пушенето в заведенията да бъде върнато в ограничен мащаб. 

Крачка назад ли е връщането на забраната за тютюнопушене в заведенията, дори и с частичните ѝ промени и как тютюнът влияе върху човешкия организъм- отговорът от д-р Иво Илиев, специалист "Пулмология" във видинска клиника. 

"Аз съм привърженик на забраната, но за съжаление нещата бяха опорочени, особено в нашия регион. Пътувам из страната по места, където тази забрана се спазва, а да не говорим за чужбина, където това всъщност е отдавна приета практика. Аз като лекар имам своите здравни аргументи и мога да твърдя, че тютюнопушенето има основна роля при увеличаването на броя на инфарктните и другите заболявания в графата на социално значимите заболявания" - каза д-р Илиев.

Ще завършим с един коментар по темата на сътрудника ни Жоро Александров от Враца. 

"Собствениците на заведения измислиха куп начини да заобиколят ветото, с което на практика го отмениха. То не бяха гърненца вместо пепелници, то не бяха паравани и стъклени прегради за уж външни помещения, то не бяха климатични системи, които уж "дърпат" цигарения дим, за да не пречи на непушачите. А истината е, че у нас никой не спазва забраната за пушене, която един мой приятел и в момента директор на РЗИ сполучливо нарича "малка екзистенциална радост за хората". Смятам, че няма смисъл от падане на забрана, която така или иначе никой не спазва. По-добре е властите да насочат усилията си към изпълнението ѝ, а дотогава ние, непушачите, ще спестяваме пари от неходене в заведения" - коментира Жоро Александров

Ще бъде ли отново разрешено тютюнопушенето в заведенията - предстои да разберем, а ние се надяваме решението на този казус да удовлетвори всички - и пушачи и непушачи. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05