Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" еврото в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кога България ще смени лева с еврото? Как ще се отрази на джоба ни влизането в еврозоната? Отговорите потърсихме в  "Посоките на делника".

"В рамките на година България може да постигне успех за членство в ERM II". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на дискусия, посветена на членството на България в еврозоната и приемането на еврото като валута.

Страната ни е задължена да въведе еврото, но точен срок за това няма. Съществуват много твърдения, че влизането ни в еврозоната ще се отрази отрицателно на страната ни, на българската икономика и доходите на средностатистическия българин. На противното мнение е бившият заместник министър на финансите, роденият във Враца Любомир Дацов. Дори утре да бъде въведено еврото, аз лично не виждам сериозни недостатъци, които това би могло да предизвика, обяснява той. Предимствата са многостранни. В момента българските граждани и фирми за обмяна на валута плащат между 500 млн. и 1 млрд. лева трансакционни разходи. Всичко това ще бъде спестено и ще остане в страната. Най-големите ефекти ще са и за туризма, и за икономиката. Един от другите положителни аспекти е, че като цяло вследствие на въвеждането на еврото ще има по-добър регулаторен механизъм, ще спаднат лихвените проценти.

"Това е национален приоритет. Трябва да направим всичко възможно, за да бъдем в еврозоната. Трябва да говорим от практическата гледна точка, а не да повтаряме непрекъснато за митовете, които съществуват в българското общество, и за страховете на хората по отношение на инфлацията, на проблемите с влизането в еврозоната. Според мен е загуба на време да повтаряме, че това са митове и че никъде не са се случили. Много по-важно е да знаем ние какво искаме от собственото си правителство и какво самите ние трябва да направим в тази посока. Трябва ясен политически ангажимент за нещата, които трябва да направи България, за да се присъедини към еврозоната. Другото е въпросът за икономиката и т.нар. конвергенция- трябва да имаме конкретни мерки, които да ни позволят в следващите 15-20 години да се доближим до средното ниво в Европа", обяснява Любомир Дацов.

След влизането в т.нар. чакалня за еврозоната, което се очаква да стане през 2019 година, ще са необходими още няколко години преди страната ни реално да въведе еврото като официална валута. Според лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, това би могло да се случи най-късно до 2025 година. Трябва да премахнем структурните несъответствия в бюджетната сфера. Трябва да падне и мониторингът върху правосъдната система. И не на последно място- да доближим икономиката и доходите си до параметрите на по-развитите страни.

Преди седмица обаче движение "Възраждане" започна подписка за свикване на национален референдум с въпроса "Против ли сте премахването на българския лев и въвеждането на еврото като официална валута в България?“.

"Когато се говори за такъв важен външно и вътрешнополитически избор на страната, е съвсем наложително и логично да се попитат гражданите, защото основните външно и вътрешнополитически избори на България през последните 80 години преминаха без абсолютно никакво допитване до хората. Никой не попита българските граждани дали искат да влизат във Варшавския договор или в Съвета за икономическа взаимопомощ преди 1989 година, а след това никой не попита българските граждани дали искат да влязат в ЕС и НАТО. Евентуалното приемане на еврото ще заличи на практика и последните остатъци от български суверенитет и независимост. Ние сме категорично против приемането на еврото. Загубим ли лева, загубваме и България. В момента отново ни се обяснява, че като влезем в еврозоната ще започнат да текат мед и масло по улиците, както се обясняваше, когато влязохме в ЕС, а по-рано и когато влязохме в НАТО. В съседна Гърция обедняването, след като въведоха еврото, беше между 30 и 50% в рамките на една година, инфлацията стана двуцифрена, цените на стоките и услугите поскъпнаха в рамките на няколко дни в пъти, докато заплатите останаха същите. Много се говори, че влезем ли в еврозоната лихвите на кредитите ще паднат- да, но и лихвите по влоговоте ще паднат, а България е държавата с най-голям брой спестявания на глава от населението. Нашите икономисти твърдят, че в момента в България 40% от населението живее в бедност, а след като влезем в еврозоната този процент ще скочи на 60", коментира председателят на движение "Възраждане" Костадин Костадинов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42